شاهزاده اندرو، امتیازات سلطنتی و عناوین نظامی خود را از دست داد

۱۵۰تن از اعضای سابق نیروهای نظامی بریتانیا از ملکه این کشور درخواست کرده بودند که عناوین نظامی شاهزاده اندرو را از او پس بگیردبی بی سی :کاخ باگینگهام روز پنج‌شنبه اعلام کرد که شاهزاده اندرو - دومین فرزند ملکه بریتانیا - امتیاز‌های سلطنتی و عناوین نظامی خود را به ملکه بریتانیا بازگردانده است.

بدین ترتیب، او دیگر در مناسبات رسمی «والاحضرت همایونی» خطاب نخواهد شد.

شاهزاده اندرو در آمریکا با شکایت زنی روبه‌روست که می‌گوید، این عضو خانواده سلطنتی بریتانیا در دوران نوجوانی‌اش با او ارتباط جنسی برقرار کرده است.

با توجه به اهمیتی که این عناوین بر موقعیت کسی مانند شاهزاده اندرو در جامعه بریتانیا دارد، این اتفاق تصمیمی بسیار بزرگ و کم سابقه در این کشور محسوب می‌شود.

شاهزاده اندرو این اتهامات را رد کرده و یکی از منابع نزدیک به او به بی‌بی‌سی گفت که این فرزند ملکه بریتانیا همچنان از خود در این پرونده دفاع خواهد کرد.

کسی که شاهزاده اندرو را متهم کرده، ویرجینیا جوفری نام دارد و می‌گوید از طریق جفری اپستین و گلن مکسول با او آشنا شده است.
خانم جوفری می‌گوید که جفری اپستین، میلیاردر متهم به تجاوز جنسی و قاچاق کودکان که در زندان خودکشی کرد، او را به شاهزاده اندرو معرفی کردوکلای شاهزاده اندرو تلاش کردند تا جلوی برپایی این دادگاه را بگیرند، اما روز چهارشنبه یک قاضی آمریکایی حکم داد که روند بررسی پرونده ادامه یابد.

در بیانیه کاخ باکینگهام که یک روز بعد از حکم قاضی آمریکایی صادر شده، آمده است: «با تایید و موافقت ملکه، عناوین نظامی و امتیازات سلطنتی دوک یورک به ملکه بازگردانده شد.»

«دوک یورک» عنوانی سلطنتی است که ملکه بریتانیا در زمان ازدواج به اندرو اهدا کرده و هنوز روشن نیست که او همچنان این عنوان را حفظ خواهد کرد یا آن را هم از دست داده است.

در حال حاضر هنوز بسیاری رسانه‌های بریتانیایی او را «دوک یورک» خطاب می‌کنند.

در بیانیه کاخ باکینگهام تاکید شده که شاهزاده اندرو از این پس دیگر وظایف حکومتی ندارد و در دادگاه نیز به شکل شخصی از خود دفاع خواهد کرد.

یکی از منابع نزدیک به دربار بریتانیا به بی‌بی‌سی گفت که عناوین و مسئولیت‌های شاهزاده اندرو، بین دیگر اعضای خانواده سلطنتی تقسیم خواهد شد.

به همین دلیل او حتی اگر در دادگاه در آمریکا محکوم نشود نیز، بختی برای بازپس‌گرفتن عناونینش نخواهد داشت.

یک سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا نیز به بی‌بی‌سی گفت که این وزارتخانه درباره پس‌گرفتن عناوین نظامی شاهزاده اندرو نظری دارد و این مساله‌ای مرتبط با دربار است.

شاهزاده اندرو یکی از چهار عضو خانواده سلطنتی بریتانیاست که «مستشار کشور» نیز محسوب می‌شوند. این چهار عضو همگی به شکل بالقوه نایب‌السلطنه‌هایی هستند که می‌توانند در صورت ناتوانی ملکه از انجام وظایفش، مسئولیت‌های او را برعهده بگیرند.

هنوز روشن نیست که آیا او همچنان این موقعیت را حفظ خواهد کرد یا نه.

اگر چه بر اساس واکنش دربار بریتانیا، این اتفاق به شکل توافق دوجانبه انجام شده، اما شاهزاده اندرو در زمانی همه عنواینش را از دست داد که ۱۵۰ تن از اعضای سابق نیروی دریایی، نیروی هوایی و ارتش بریتانیا، در نامه‌ای از ملکه درخواست کردند که این عناوین را از شاهزاده اندرو پس بگیرد.

شاهزاده بریتانیا از سوی ملکه بریتانیا به عنوان «سرهنگ گارد گرنیر» انتخاب شده بود که از عالیرتبه‌‌ترین هنگ‌های پیاده‌نظام بریتانیا محسوب می‌شود.

او عناوین نظامی دیگری نیز داشت که همه را از دست داد.

در پی مطرح شدن اتهامات علیه شاهزاده اندرو، او از سال ۲۰۱۹ از انجام وظایف مرتبط با خاندان سلطنتی خودداری کرد.

از آن زمان، کاخ باکینگهام اعلام کرد که مقام‌های نظامی شاهزاده اندرو نیز تعلیق شده‌‌اند.

او همچنین صاحب چندین عنوان نظامی افتخاری در کشورهای دیگر مانند کانادا و نیوزیلند بود.

شاهزاده اندرو که به مدت ۲۲ سال در نیروی دریایی بریتانیا خدمت کرده، خلبان هلی‌کوپتر است و در جنگ فالکلند نیز مشارکت داشته است.

توبایس الوود، رئیس کمیته دفاعی مجلس نمایندگان بریتانیا از پس گرفتن عناوین نظامی و سلطنتی از شاهزاده اندرو استقبال کرد.

او به بی‌بی‌سی گفت که تغییر موقعیت شاهزاده اندرو در آستانه دادگاهی که قرار است در آمریکا برگزار شود، برای حفظ خوش‌نامی ارتش بریتانیا ضروری بوده است.
+25
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  ebimicro - سینت نیکلاس، بلژیک
  ای ول به انتخابت پسر. ما با کل این مقوله ی شاه و شاهزاده و اراجیف عهد عتیق کاری ندارم، گور پدرشون ولی این خانوم تو این سن همچین تیکه ایه ، حسابشو بکن اون زمان چه خوشگلی بوده. دمت گرم دوکی جون، جونت هم می‌دادی باز می ارزید 😉
  15
  8
  ‌پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۷
  ۴۲
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  درود بر جوامع جهان اول!! قانون شفاف و بزون تبعیض در مورد همه اجرا میشود، جه سیستم درستی دارند!!!!!.
  2
  6
  جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.