سپردن بزرگ‌ترین هلدینگ صنعتی ایران به شخصی بدون تجربه در پتروشیمی و بورس

عبدالعلی علی‌عسگری، رئیس جدید هلدینگ پتروشیمی خلیج فارسدویچه وله :عبدالعلی علی‌عسگری به‌رغم تردیدها و اعتراضات گسترده، کار خود را به عنوان مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس آغاز کرد. سپردن این شرکت به دست کسی که فاقد تجربه در کار بورس و پتروشیمی است موجی از مخالفت را در پی داشته است.

روز چهارشنبه ۲۲ دی (۱۲ ژانویه) انتصاب عبدالعلی علی‌عسگری به سمت مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با شروع کار او رسمیت یافت. این خبری است که از سوی رسانه‌های جمهوری اسلامی منتشر شده است.

سایت "خبرآنلاین" از جمله منابعی است که شروع کار علی‌عسگری را رسانه‌ای کرده است. گفته می‌شود که او پس از دیدار با جواد اوجی، وزیر نفت، کار خود را رسما آغاز کرده است.

یکی از ویژگی‌های دولت ابراهیم رئیسی، نقش پررنگ سپاه پاسداران و فرماندهان آن در ترکیب کابینه و مراکز قدرت است. از آن جمله باید به استاندارانی اشاره کرد که وابستگی به سپاه پاسداران را در کارنامه خود دارند.

عبدالعلی علی‌عسگری از ریاست صداوسیما به مدیرعاملی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس رفته است. او در پنج سال آخر فعالیت خود، در صداوسیما فعالیت داشته است.

با نگاهی دقیق‌تر به کارنامه او، ارتباط او با سپاه پاسداران نیز روشن خواهد شد.
علی‌عسگری کیست؟
در دانشگاه پلی‌تکنیک تهران و در رشته برق کارشناسی مهندسی گرفته است. گفته می‌شود دکترای مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت را نیز در کارنامه تحصیلی خود  دارد.

سایت "خبرآنلاین" از فاش کردن رابطه او با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ابایی ندارد. این سایت نوشته است: «در سوابق کاری وی فعالیت متمرکز و گسترده در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در زمینه تحقیق و راه‌اندازی خطوط تولید نیازهای دفاعی در حوزه‌های مختلف از جمله مدیریت گروه صنایع تسلیحات دریایی، صنایع خودکفایی ناحیه تهران و مدیر مجتمع صنعتی شهید حسن باقری دیده می‌شود.»

علی‌عسگری کار حرفه‌ای خود را به عنوان معاون سیاحتی و زیارتی وزیر ارشاد آغاز کرده و خیلی سریع ریاست سازمان مراکز ایران‌گردی و جهان‌گردی را تصاحب کرده است.

پس از آن رو به فعالیت‌های اقتصادی آورده است. از ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه تا مدیرعاملی بنیاد تعاون که متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

او پس از آن مسئولیت توسعه و فناوری رسانه سازمان صداوسیما را برعهده می‌گیرد، بدون این که تجربه کار رسانه‌ای داشته باشد و از سال ۱۳۹۵ به مدت پنج سال رییس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران می‌شود.
اعتراضات و تردیدها
هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس بزرگ‌ترین هلدینگ صنعتی ایران به شمار می‌آید. بخشی از سهام این شرکت را سهام عدالت تشکیل می‌دهد. انتصاب علی‌عسگری از جمله مخالفت و اعتراض حسین قربانزاده را برانگیخته است.

حسین قربانزاده رئیس سازمان خصوصی سازی ایران است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی متولد شده و زمانی به عنوان مشاور سیاسی محمدباقر قالیباف فعالیت می‌کرده است.

قربانزاده مخالف انتصاب علی‌عسگری است. او می‌گوید انتصاب و تغییر در اعضای هیات مدیره شرکت‌هایی که "سهام عدالت دارند، یا در فهرست واگذاری هستند یا واگذار شدند و دوره نظارت و اقساط آنها تمام نشده، از جمله تغییر در اعضای هیات مدیره حتما باید به تایید سازمان خصوصی سازی برسد."

شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس یکی از این شرکت‌ها است. گفته می‌شود ۲۴ درصد سهام آن مربوط به سهام عدالت می‌شود و از این منظر هرگونه تغییری در مسئولان ارشد این شرکت باید از تایید شرکت خصوصی سازی بگذرد. موضوعی که درباره عبدالعلی علی‌عسگری روی نداده است. قربانزاده حتی گفته است: «هنوز برای معرفی نماینده این سهام با سازمان خصوصی سازی هماهنگی نشده است.»
موج اعتراض در شبکه‌ها
ظاهرا ارتباط با سپاه، حمایت از ابراهیم رئیسی و آرزوی موفقیت از سوی جواد اوجی، وزیر نفت برای نشاندن علی‌عسگری بر کرسی مدیرعاملی شرکت یاد شده کفایت کرده است.

صبا آذرپیک، روزنامه‌نگاری که در حوزه افشاگری فساد اقتصادی فعالیت می‌کند، در توییترش نوشته است: «فکر نکنید ملت در برابر این انتخاب ناشایست کوتاه می‌آید. حق ندارید با سرنوشت بورسی‌ها این طور بازی کنید.»

کاربر دیگری انتصاب علی‌عسگری را "قحط الرجال باکفایت" در ایران دانسته و می‌پرسد که چگونه می‌شود اداره بزرگ‌ترین هلدینگ پتروشیمی ایران و بزرگ‌ترین شرکت زیرمجموعه بازار سهام این کشور را با ارزش ۲۹۳ هزار میلیارد تومان را به چنین فردی سپرد؟

علی اکبر رائفی‌پور از سخنرانان تندروی جناح راست نیز با این انتصاب مخالفت کرده و نوشته: "می‌دانید با یک اشتباه چه بر سر بورس می‌آید؟
+11
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران
  فقط ریش و یک آخوند یا سپاهی با نفوز در حکومت داشته باش، به هر پست و مقامی که بخواهی میرسی. در ۴۳ سال گذشته بارها و بارها دیده ایم که تحصیلات و تجربه در این حکومت مهم نیست، اما مهم مزدوری رژیم و داشتن آخوند و سپاهی در پشت است که هر چه می دزدند و غارت می کنند با هم بخورند.
  5
  24
  ‌پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۵
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  تجربه دزدی و پاچه خواری رو که داره ، این مُهمه !! مگر دیگران ، از اون رهبر الدنگ و بقول خودش موقت که سی ساله تِر زده به مملکت و دیگر دله دزدهای اجنبی چه تجربه ای دارن که این لاشخور فرصت طلب باید داشته باشه !!!؟
  1
  25
  ‌پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۷
  ۴۰
  sama128 - شیراز، ایران
  افتخار این نظام ۴۳ ساله که تمام کارها را دست افراد نادان ناتوان بیسواد بی تجربه دزد و اختلاسگر داده چیزی جدیدی نیست این افتخار نظام مقدسه جزء افتخارات زاقارت الهی و من الله التوفیق محسوب میشه علی قیام یوم الدین 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
  5
  17
  ‌پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.