ایران حق رای در سازمان ملل را به دلیل «پرداخت‌های معوقه» از دست داد

 سازمان ملل متحد در نیویورک، عکس از آرشیوصدای آمریکا :بنا بر اعلام دبیرکل سازمان ملل متحد، هشت کشور از جمله ایران، ونزوئلا، و سودان حق رای در مجمع عمومی سازمان ملل را به دلیل تاخیر در پرداخت حق عضویت، از دست دادند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه ۲۱ دی صادر شده و نسخه‌ای از آن روز چهارشنبه ۲۲ دی در اختیار خبرگزاری فرانسه قرار گرفت اعلام کرد ۱۱ کشور با پرداخت‌ معوقه حق عضویت روبرو هستند.

این گزارش می‌گوید طبق اساسنامه سازمان ملل،‌ کشورهایی که بدهی آن‌ها از مجموع پرداخت حق عضویت برای دو سال بیشتر شود، حق رای خود را از دست می‌دهند.

دبیرکل سازمان ملل گفته جزایر کومور، سائو تومه و پرنسیپ، و سومالی در سال ۲۰۲۲ با چنین وضعی روبرو هستند. هشت کشور از جمله ایران،‌ سودان، ونزوئلا،‌ آنتیگوآ باربودا، کنگو، گینه و پاپوا گینه نو حق رای خود را از دست دادند.

این کشورها برای برخورداری از حق رای باید بدهی‌های معوقه را بپردازند. این بدهی‌ها برای ایران حدود ۱۸ میلیون دلار، برای ونزوئلا ۴۰ میلیون دلار، و برای سودان ۳۰۰ هزار دلار است.
+50
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  الفارد - وردینگ، انگلستان

  ببین خدایی با کیا همگروه شدیم! بنده از همبن جا این دست آورد بزرگ به اون پفیوز ، امام راحل و اون‌یکی پفیوز تر مقام معظم رهبری، و یک مشت الاغ نفهم چکمه پوش تبریک و به هشتاد میلیون ایرانی تسلیت میگم. نتیجه آب و برق مجانی این شد که یکی از ثروتمند ترین ملل دنیا از پرداخت حق عضویتش تو سازمان ملل ناتوان شده! . و البته نکته تلخ تر از زهر ماجرا این جاست که شاعر میفرماید: . به ایران تا بود ملا و مفتی ____به روز بدتر از این هم بیافتی!
  1
  29
  ‌پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۹
  ۴۰
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا
  به افتخار دیگه نصیب خامنه ای شد
  1
  13
  ‌پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.