رده‌بندی اعتبار گذرنامه های جهان در سال ۲۰۲۲؛ ایران رتبه شانزدهم از آخر

رادیو فردا :ایران در جدول شاخص اعتبار گذرنامه کشورهای جهان که نهاد پژوهشی «پاسپورت ایندکس هنلی» روز سه‌شنبه ۲۱ دی‌ منتشر کرد، از آخر در جایگاه ۱۶ قرار گرفت و با کشور جمهوری دموکراتیک کنگو هم‌رده است.

ایران پارسال در رده‌بندی این نهاد پژوهشی از آخر در رده ۱۳ بود و علت بالاتر رفتن سه پله‌ای جایگاه آن فقط ناشی از این نکته است که سودان، سری‌لانکا و لبنان که پارسال با ایران در یک رده بودند، امسال یک پله سقوط کرده‌اند.

بر اساس این گزارش که وضعیت اعتبار گذرنامه‌های ۱۹۹ کشور را بررسی کرده است، شهروندان ایرانی بدون اخذ روادید فقط مجاز به سفر به ۴۲ کشور هستند که البته برای ۲۹ کشور در مبادی ورودی روادید صادر می‌شود. تنها ۱۳ کشور از شهروندان ایرانی برای ورود روادید نمی‌خواهند.

بخش اعظم کشورهایی که شهروندان ایرانی امکان سفر بدون روادید به آن‌ها را دارند، شامل کشورهای آفریقایی و دولت‌های کمونیستی آمریکای جنوبی است.

هنگامی که حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ به مقام ریاست‌جمهوری ایران رسید، گذرنامه ایرانی در رتبه ۸۶ جهان بود، اما طی سال‌های گذشته جایگاه کشور روند نزولی پیدا کرده و امسال به‌صورت مشترک با کنگو در رتبه ۱۰۱ جهان است.

اعتبار گذرنامه بسیاری از کشورهای فقیر و بعضا درگیر جنگ یا کشمکش‌های داخلی مانند سودان جنوبی، جیبوتی، مالی و حتی ونزوئلا بهتر از ایران است.

در رده‌بندی سال ۲۰۲۲ نهاد پژوهشی «پاسپورت ایندکس هنلی»، ژاپن و سنگاپور به‌صورت مشترک رده اول را در اختیار دارند و شهروندان این دو کشور بدون نیاز به روادید اجازه سفر به ۱۹۲ کشور را دارند.

در رده بعدی آلمان و کره جنوبی است که شهروندان آن‌ها اجازه سفر به ۱۹۰ کشور را بدون نیاز به روادید دارند.

کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی در رده‌های بعدی هستند.

در قعر جدول نیز مانند سال گذشته به ترتیب افغانستان، عراق و سوریه قرار گرفته‌اند و قبل از آن‌ها کشورهای پاکستان، یمن، سومالی، فلسطین، نپال، کره شمالی، لیبی، کوزوو، بنگلادش، سودان، سری‌لانکا، لبنان و نهایتا ایران قرار دارند.

امکان سفر بدون روادید ایرانی‌ها به ۴۲ کشور در حالی است که یک سوم از مردم کشورهای جهان امکان سفر بدون نیاز به روادید به حداقل ۱۵۰ کشور دیگر را دارند.
+61
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.