بازداشت مرد همسایه ای که مسبب آتش سوزی مرگبار مجتمع آناهیتا است

 ایران : یکی از ساکنان مجتمع مسکونی، تجاری آناهیتا که در حادثه آتش‌سوزی ساختمان و مرگ 4 مرد جوان مقصر شناخته شده است به اتهام تسبیب در قتل شبه عمد به دستور بازپرس جنایی پایتخت بازداشت شد.

به گزارش «ایران»، ساعت 6 بعد ازظهر دوشنبه 20 دی خبر آتش‌سوزی مرگبار در ساختمان 28 واحدی آناهیتا واقع در خیابان شربیانی بلوار تعاون تهران به آتش‌نشانی و اورژانس تهران اعلام شد. بلافاصله آتش‌نشانان ایستگاه‌های 27 و 100 و گروه امداد و نجات 8 به همراه نردبان 32 متری و خودروهای پشتیبان از ایستگاه 55 این سازمان به محل حادثه اعزام شدند. در نخستین بررسی‌ها مشخص شد آپارتمانی 60 متری در طبقه سوم این ساختمان چهار طبقه دچار حریق شده و شعله‌های آتش و دود ناشی از آتش‌سوزی وارد واحد طبقه بالایی شده است.

پس از تخلیه دود و اطفای حریق، امدادگران به سراغ واحدها رفته و در طبقه چهارم ساختمان، در واحدی که درست بالای واحد آتش گرفته قرار داشت با جسد دو مرد و بدن نیمه جان مرد جوان دیگری داخل اتاق مواجه شدند. مرد جوان به بیمارستان منتقل شد اما به خاطر دودزدگی با وجود تلاش کادر درمان تسلیم مرگ شد. این در حالی بود که مشخص شد مرد 25 ساله‌ای نیز قصد داشته خود را از بالکن این واحد به پایین برساند اما به علت بر هم خوردن تعادلش سقوط کرده و جان باخته است. همچنین در این حادثه 7 نفر از ساکنان واحدهای دیگر نیز توسط عوامل آتش‌نشانی نجات پیدا کرده و از سوی امدادگران اورژانس به بیمارستان منتقل شدند.

با اعلام این خبر به بازپرس محمد حسن زارعی بلافاصله تیم بررسی صحنه جرم راهی محل شدند، در بررسی‌های اولیه مشخص شد یکی از قربانیان این حادثه کارمند یا نگهبان شرکتی بوده که به همراه سه دوستش در محل حضور داشتند اما با شروع آتش‌سوزی، آنها برای فرار در واحد را باز کردند که ناگهان با حجم زیادی از دود مواجه شدند. باتوجه به ورود ناگهانی دود به داخل خانه، سه نفر از آنها، دچار دودزدگی شده و از هوش رفتند و نفر چهارم نیز به سمت بالکن رفته بود تا راهی برای فرار پیدا کند اما تعادلش را از دست داده و پایین می‌افتد.
بازداشت  مرد مستأجر
باتوجه به اینکه حریق از طبقه سوم آغاز شده بود، تیم تحقیق به سراغ مرد جوانی که ساکن این واحد بود رفتند او که دچار سوختگی سطحی شده بود به بازپرس جنایی گفت: به همراه همسر و دو فرزند خردسالم مستأجر طبقه سوم هستم. روز حادثه غذا روی گاز بود و من برای اینکه به همسرم کمک کنم تا غذا زودتر آماده شود، روی گاز پیک نیکی کنار اجاق گاز مشغول سرخ کردن سیب‌زمینی شدم.

مرد 45 ساله ادامه داد: گاز پیک نیکی را روشن کردم و حتی داخل ماهی تابه روغن ریختم اما ناگهان گاز پیک نیک آتش گرفت من با دیدن این صحنه ترسیدم. گاز پیک نیک آتش گرفته را برداشتم تا آن را به بالکن ببرم تا از وقوع حادثه‌ای جلوگیری کنم اما به خاطر داغ بودن آهن پیک نیک، دستم سوخت و آن را ناخواسته رها کردم. پیک نیک روشن روی زمین افتاد و ناگهان گاز مایع داخل پیک نیک روی فرش ریخت و در یک لحظه آتش تمام خانه را فرا گرفت با دیدن این صحنه دو تا بچه‌هایم را بغل کردم و با همسرم از خانه خارج شدیم. در آپارتمان که باز شد تا من و خانواده‌ام از آن خارج شویم هوا وارد خانه شد و همین مسأله آتش را شعله ور‌تر کرد و باعث شد که شعله‌های آتش به پنجره‌ها نیز کشیده شود و دود عجیبی تمام ساختمان را گرفت. به دنبال اظهارات مرد جوان به دستور بازپرس شعبه اول دادسرای امور جنایی پایتخت مرد جوان به اتهام تسبیب در قتل شبه عمد چهار نفر بازداشت شد. همچنین کارشناسان 3 نفره‌ای نیز برای بررسی ماجرا و شناسایی مقصران و میزان قصور آنها و همچنین بررسی استاندارد بودن گاز پیک نیکی تعیین شدند.
هشدار
سیدجلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران ضمن هشدار به خانواده‌ها در شرایط وقوع آتش‌سوزی گفت: یکی از روش‌های مؤثر برای حفظ ایمنی افراد در شرایط آتش‌سوزی در برج یا مجتمع‌ها این است که تا رسیدن مأموران آتش‌نشانی در واحد را ببندند و با حوله یا ملحفه‌ای خیس درز در را بپوشانند تا از ورود دود به داخل جلوگیری کنند.

 اگر ساختمان دارای سیستم اطفای حریق باشد، به محض بروز حادثه آژیر به صدا درمی آید و ساکنان ساختمان مطلع می‌شوند. اما از آنجایی که در بسیاری از ساختمان‌ها این سیستم وجود ندارد زمانی ساکنان از آتش‌سوزی مطلع می‌شوند که حریق به همه جا سرایت کرده و دود همه جا را فراگرفته است. به همین دلیل بهترین کار ماندن در واحدهای خود است تا اینکه آتش‌نشانی عملیات اطفای حریق و تخلیه دود را انجام دهد. مدتی قبل ساختمانی چندین طبقه دچار حریق شده بود و افراد زیادی در مجتمع بودند مدام آتش‌نشانان با بلندگو اعلام می‌کردند کسی از خانه‌اش خارج نشود. بعد از ایمن‌سازی محل حریق مشخص شد زنی 90 ساله و زنی میانسال به این دلیل که از خانه‌شان بیرون نیامدند سالم مانده بودند در این حادثه اخیر نیز در یکی از واحدها 7 نفر حضور داشتند که پس از اطفا آنها را نجات دادیم.
**************************************
رکنا :مجتمع آناهیتا دچار حریق شد. ماجرای آتش سوزی مجتمع آناهیتا به آتش نشانی رسید و به این ترتیب عملیات اطفاء حریق آغاز شد. با تلاش آتش نشانان آتشی که به جان مجتمع آناهیتا افتاده بود خاموش شد. برخی از ساکنان مجتمع آناهیتانجات پیدا کردند اما داستان برای 4 نفر از اهالی مجتمع آناهیتا فرق داشت و آنها جانشان را از دست دادند.
قربانیان آتش سوزی مجتمع آناهیتابه گزارش رکنا، عقربه ها ساعت 6 بعدازظهر روز 20 دی ماه را نشان می داد که آتش به جان واحد شماره 21 مجتمع آناهیتا در بلوار تعاون خیابان شربیانی افتاد. آتشی که خیلی زود شعله ور شدو دود سیاه و غلیظی را به هوا بلندکرد.بلافاصله چند ایستگاه آتش نشانی راهی محل حادثه شد، آتش نشانان بلافاصله دست به کار شدند و به جان آتش افتادند. هم زمان با آغاز عملیات اطفاء آتش ،گروه دیگری از آتش نشانان برای نجات جان افراد گرفتار وارد طبقات مجتمع شدند.
 
ساکنان واحدی 21 که آتش سوزی از آنجا آغاز شده بود قبل از اینکه به محاصره آتش قرار بگیرند فرار کرده بودند،بقیه واحدها نیز یا خالی بودند یا ساکنان آن با کمک آتش نشانان به محل امنی منتقل شدند اما داستان برای 4 مهندسی که در طبقه چهار واحد 27 بودند فرق داشت. 4 مهندسی که این حادثه به قمیت جانشان تمام شد.
حضور در محلی که بوی مرگ می داد
یک روز پس از ماجرای آتش سوزی مرگبار مجتمع آناهیتا، راهی محل حادثه شدیم. ساختمانی چندطبقه ،از بیرون و نمای اصلی ساختمان آثاری از آتش سوزی دیده نمی شود اما هنوز نوارهای زردرنگ هشدار که آتش نشانی کشیده دیده می شود. اما از پشت ساختمان عمق فاجعه را می توان دید.
 
وارد مجتمع می شویم، بوی سوختگی همه جا را فراگرفته و با اینکه ماسک روی صورت داریم بوی تند دود و سوختگی باعث سوزش گلویت می شود. برق راهروها قطع است. از پله ها یکی یکی بالامی رفتیم . تا طبق دوم فقط بوی سوختگی را حس می کنید اما به محض ورود به راهروی طبقه چهار همه درو دیوار سیاه شده. صدای چند نفر را  که در طبقه چهارم هستند می شنویم. به سراغشان می رویم، یکی از آنها مرد جوانی است که بعدا متوجه شدیم صاحب همان واحدی است که چهارنفر در آنجا جانشان را ازست داده اند.
 
صاحب خانه می گوید: این ساختمان را هم نام دخترم گذاشتم آناهیتا. دیشب وقتی درجریان ماجرا قرار گرفتم بلافاصله به محل آمدم. خوشبختانه همه را بیرون آورده بودند اما فقط 4 نفری که در واحد من بودند جانشان را از دست دادند.
 
وارد سالن خانه شدیم. خانه ای که همه جای آن را دود فرا گرفته بود. خانه ای که تا یک روز قبل چند نفر در آن زندگی می کردند اما حالا بوی مرگ همه جا را فرا گرفته بود. خانه ای که رحمان عبداللهی، حسن ابراهیمی،ناصر مهدویان و یک نفر دیگر که همه آنها جزء مهندسان ایران خودرو بودند.
 
مرد صاحبخانه گفت: دو نفر در ورودی اتاق خواب افتاده بودند. یک نفر هم خودش را به داخل تراس رسانده بود اما نمی دانم سرش گیج رفته بود و یا چه اتفاقی افتاده بود که از آن طرف به پایین پرت شده بود. یک نفر دیگر هم موفق شده بود خودش را به راهرو برساند اما قبل از اینکه بتواند به پشت بام برود دچار خفگی شده بود و او هم جان باخت. در این ساختمان 28 واحد دارد که که 21 واحد تجاری و مابقی مسکونی هستند.
 
حرف هایمان که با صاحب خانه تمام شد به محلی که آتش از آنجا آغاز شده بود یعنی واحد 21 رفتیم. یکی از ساکنان گفت: گویا خانم خانه در حال سرخ کردن سیب زمینی روی پیک نیک بوده که بر اثر نشتی پیک نیک همه جا آتش می گیرد.
اظهارات بازپرس پرونده
پس از اطفاء حریق، محمدحسین زارعی، بازپرس شعبه اول دادسرای جنایی بلافاصله در محل حضور پیدا کرد. طبق مشاهدات اولیه حادثه در مجتمع تجاری مسکونی و در یکی از واحدهای مسکونی رخ می دهد. طبق بررسی های اولیه مشخص شد مرد خانواده درحال سرخ کردن سیب زمینی بوده که گاز مایع از پیک نیک نشت کرده و این اتفاق باعث شعله ورشدن پیک نیک می شود. مردجوان پیک نیک را برمیدارد تا از خانه بیرون ببرد اما در قمست حال پیک نیک از دستش رها می شود. با افتادن پیک نیک روی فرش آتش شعله ور می شود.
 
 مرد جوادن دو فرزند خردسال و همسرش را از خانه بیرون می بردو  وقتی در آپارتمان را باز می کند، شعله های حریق و دود غلیظ  به طبقه بالا نیز که واحد یک تجاری بوده سرایت می کند.
 
 در این واحد  یک مرد به همراه 3 نفر از مهمان هایش که میانگین سنی آنها 45 تا 50 سال بوده است حضور داشتند. دو نفر براثر دودگرفتگی غلیظ در دم جان می بازند، یک نفر به بیمارستان منتقل و در آنجا جانش را از دست می دهد ویک نفر نیز بر اثر سقوط جانش را از دست می دهد که علت سقوط هنوز در دست بررسی است.
 
در این حادثه مرگبار حریق به حدی بوده که تمام وسایل به صورت کامل از بین رفته است و فقط در آشپزخانه و اتاق برخی از وسایل سالم مانده است. همچنین در شب حادثه یک هئیت کارشناسی سه نفره با حضور بازپرش ویژه قتل پایتخت در مرحله حاضر شده و برای تعیین میزان تقصیر، درحال حاضر دستور بازداشت مستاجر که در این حادثه کمی دچار سوختگی شده است صادر شده اما نظر نهایی بستگی به نظر نهایی هیئت کارشناسی دارد. باید بررسی شود که برابر مقررات آیا ساختمان ملزم به بیمه آتش سوزی بوده یا خیر.درحال حاضر با دستور بازپرس اجساد به پزشکی قانونی منتقل شده و تحقیقات در خصوص این پرونده ادامه دارد.
+33
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.