حکم اعدام یک محیط‌بان کرمانشاهی در دیوان عالی کشور تایید شد

رادیو فردا :گزارش‌های رسیده از ایران حاکی است که دیوان عالی کشور حکم اعدام یک محیط‌بان کرمانشاهی را به اتهام قتل یک «شکارچی غیرمجاز» تایید کرده است.

خبرگزاری ایسنا و هرانا روز سه‌شنبه ۲۱ دی در این زمینه گزارش دادند که برومند نجفی پیشتر توسط شعبه سوم دادگاه کیفری یک کرمانشاه به اعدام محکوم شده بود و حال این حکم در دیوان عالی کشور تایید شده است.

آقای نجفی متهم است که ۱۴ مرداد سال ۹۹ در جریان درگیری با چهار شکارچی غیرمجاز که وارد منطقه حفاظت شده بیستون کرمانشاه شده بودند، یکی از آن‌ها را با شلیک گلوله زخمی می‌کند که وی بعدا جان خود را از دست می‌دهد.

جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست ایران، در این زمینه گفته که تایید حکم آقای نجفی به رغم پیگیری‌های قضایی و تلاش گروهی و کلای مدافع پرونده این محیط‌بان صورت گرفته است.

او ابراز امیدواری کرده است که با «تلاش‌های رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و همراهی رئیس قوه قضائیه» زمینه بازنگری و تجدیدنظر در این حکم فراهم شود.

در همین حال، مرکز رسانه قوه قضائیه گفته است که «‏قتل در منطقه حفاظت شده رخ نداده و افرادی که به آن‌ها تیراندازی شده مسلح نبوده‌اند».

به ادعای قوه قضائیه ایران، «‏محیط‌بان کرمانشاهی در منطقه مسکونی که هیچ خطری او و همکارانش را تهدید نمی‌کرد اقدام به تیراندازی کرده و مرتکب قتل شده است».

این مرکز افزوده که «اقدامات دادگستری به منظور جلب رضایت اولیا دم در حال انجام است».

محیط‌بانان کسانی هستند که مراقبت از حیوانات را به ویژه در مقابل شکارچیان غیرمجاز در مناطق حفاظت‌شده و جنگل‌ها بر عهده دارند.

در سه دهه گذشته، دست‌کم ۱۱۹ محیط‌بان در ایران کشته و دست‌کم نزدیک به ۳۷۰ تن زخمی شده‌اند. برخی از محیط‌بانان نیز به دلیل شلیک به شکارچیان غیرمجاز و کشتن آن‌ها اعدام شده‌اند.
+64
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۵
  hassan1326 - تهران، ایران

  با توجه باینکه مسیولان رده بالای قوه قضاییه دروغگو و بدون صلاحیت میباشند ، باید دید که اولا ان ۴ نفر چکاره هستند ، ایا بسیجی یا سپاهی هستند ؟ ثانیا چرا مامور بسمت انها که مسلح نبودند تیراندازی کرد؟
  4
  33
  ‌چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۲:۱۷
  ۲۳
  romano - تهران، ایران

  ۱۱۹ محیط‌بان در ایران کشته و دست‌کم نزدیک به ۳۷۰ تن زخمی شده‌اند بشمر تعداد اون بدبختهایی که تیر بهشون شلیک شده اما کشته یا زخمی نشدن. یعنی رسما یک عده آدم و حیوان براشون فرق نمیکنه میرن که بکشن هرچی شد شد. بدبخت محیط بان باید در نقاط عشیره و قبیلگی با شندرغاز حقوق خدمت کنه و همه هم برای انتقام آدرس خونه و زن و بچش رو میدونند.
  3
  35
  ‌چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۰
  ۴۰
  mitra55 - تهران ، ایران
  خودشون گفتند شکارچی آن هم از نوع غیر مجاز, چطور امکان داره شکارچی بدون اسحله به شکاربره؟؟
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.