چرا بیشتر مردم به نوشیدنی‌های کم الکل روی می‌آورند؟

بی بی سی :امسال حتی در اوج جشن‌های سال نو میلادی بیشتر افراد از نوشیدنی‌های الکلی اجتناب کردند و به جای آن آبجو و سایر نوشیدنی‌های بدون الکل را انتخاب کردند.

بنابر آمار سازمان تحقیقات شراب و نوشیدنی‌های الکلی، بازار نوشیدنی‌های کم یا بدون الکل رو به رونق است و انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۴ مصرف این نوشیدنی‌ها ۳۱ درصد افزایش پیدا کند.

وقتی مردم الکل کمتر مصرف می‌کنند یا آن را به کل کنار می‌گذارند نوشیدنی‌های جدید غیرالکلی بازار را اشباع می‌کند و فروش نوشیدنی‌های الکلی کساد می‌شود.

چرا بیشتر مردم به نوشیدنی‌های کم الکل روی می‌آورند؟
بهداشت و تندرستی
یک عامل تعیین کننده تندرستی است که در سایه همه‌گیری کووید برای بسیاری از مردم در اولین اولویت قرار گرفته است. به هر حال مصرف کمتر الکل فواید بسیاری برای سلامت دارد:

    الکل باعث اختلال در مرحله حیاتی خواب همراه با حرکات سریع چشم می‌شود، مرحله‌ای که برای رفع خستگی و بازیابی انرژی به آن نیاز داریم. برخلاف آنچه بیشتر مردم فکر می‌کنند پرهیز از الکل باعث خواب بهتر می‌شود.
    نوشیدنی‌های کم‌الکل یا بدون الکل کالری و شکر کمتری نسبت به مشابه‌های الکلی خود دارند پس نوشیدن آنها به‌نفع اندازه دور کمر شماست.
    مصرف زیاد الکل باعث اختلال و آسیب به سیستم ایمنی می‌شود و باعث می‌شود آسان‌تر سرما بخوریم یا به بیماری‌های دیگر مبتلا شویم.
    مهم‌تر از مواردی که گفتیم، کاهش مصرف الکل باعث جلوگیری از بیماری‌های خطرناک در طولانی‌مدت می‌شود مانند ابتلا به سرطان، فشار‌خون بالا و بیماری‌های قلب و کبد.
    و سلامت روانی هم مهم است. به طور معمول نوشیدنی‌های سنگین الکلی با مواد شیمیایی موجود در مغز ما تداخل ایجاد می‌کند (هر چند ممکن است در کوتاه‌مدت احساس آرامش و آسودگی به ما بدهد) و در نهایت باعث بروز افسردگی، اضطراب و استرس می‌شود.
دامنه وسیع‌تری از نوشیدنی‌های غیر‌الکلی در دسترس است
انواع گوناگون و متنوعی از نوشیدنی‌های کم‌الکل یا بدون‌الکل در دسترس است: حالا هرچه هوس کنید نوع بدون الکل آن هم وجود دارد. مارک‌های مشهور نوشیدنی این فرصت سودآور را دریافته‌اند و به بهترین شکل از آن بهره می‌برند.

حالا هر نوشیدنی که هوس کنید نوع بدون الکل آن هم در دسترس است.

جائیگا وایز، مدیر آبجو‌سازی وایلد‌ کارد می‌گوید او شاهد افزایش میزان افرادی است که نوشیدنی‌های غیر‌الکلی می‌نوشند: "ما شاهد این هستیم که برای مثال در بازار آبجو نام‌های تجاری مشهور محصول بدون الکل تولید می‌کنند".

برای کسانی که اهل آبجو نوشیدن نیستند، پیش از این انتخاب‌های چندانی در دسترس نبود اما حالا انواع نوشیدنی‌ها تقطیر‌شده بدون الکل در بازار است و بسیاری از مارک‌های مشهور جین نمونه‌هایی با میزان الکل صفر درصد هم عرضه کرده‌اند. مارک‌های معروف شراب سیب یا سایدر، شراب و شراب گازدار و پروسکو و شامپاین هم نمونه‌های بدون الکل تولید کرده‌اند.
بار‌ها و میخانه‌ها در حال تلاش برای عرضه نوشیدنی‌های متنوع‌تر هستند
لارا ویلوگبی و جاسی تولوی مؤسسان جنبش "نوشیدن آگاهانه" هستند که کلاب ‌سودا نام دارد. آنها به بار‌ها و میخانه‌ها می‌روند تا به کسانی که می‌خواهند عادت نامناسب نوشیدن الکل را ترک کنند اعتماد‌به‌نفس کافی بدهند که در برابر جمع نوشیدنی بدون الکل سفارش بدهند. آنها می‌گویند یافتن میخانه‌هایی که انواع نوشیدنی‌های غیر‌الکلی هم داشته باشد آسان‌تر شده است.

جاسی می‌گوید:"من فکر می‌کنم در چند سال گذشته تغییرات بیشتری در راه است و هر چه بیشتر بارها و میخانه‌ها نوشیدنی‌های کم‌الکل یا بدون الکل عرضه خواهند کرد".

لارا می‌گوید: "آنها متوجه می‌شوند دامنه وسیعی از مشتریان دیگر دارند که پیش از این هرگز به آن توجه نکرده بودند".

اکنون بارهایی باز شده است که فقط نوشیدنی‌های بدون الکل عرضه می‌کنند.
نوشیدنی‌ها خوش‌طعم‌ترند
جین پیتون از آموزشگاه نوشیدنی‌های الکلی که دوره‌های آنلاین آموزشی و گرد‌همایی‌هایی برگزار می‌کند می‌گوید: "الکل مزه دارد، اگر الکل را حذف کنید، طعم نوشیدنی را از بین می‌برید، پس تلاش بر این است که این طعم را حفظ کنیم". آبجو بدون الکل قابل‌قبول است چون دارای رازک است که در آن گاز تولید می‌کند و طعم آبجو را به آن بازمی‌گرداند.

بِکی کِن، یکی از مدیران آبجو‌سازی نیروانا می‌گوید بهبود محصولات دگرگونی عظیمی در مشتریان ما ایجاد کرده است، او می‌گوید: "اگر آبجو خوبی تولید کنی که مزه آبجو بدهد مهم نیست که الکل نداشته باشد".

و این فقط آبجو‌سازان نیستند که به طعم و مزه در محصولات بدون الکل خود اهمیت می‌دهند. زمانی موکتل‌ها (نامی که به کوکتل‌های بدون الکل داده‌اند) پر از رنگ‌ها و شیرین‌کننده‌های مصنوعی و ساخارین بودند اما حالا نوشیدنی‌های غیر‌الکلی موجود در بازار طعم و مزه‌های گیاهی هوشمندانه و پیچیده‌ای دارند.

همراهی با جمع با نوشیدنی‌های کم‌ یا بدون الکل

جیمز گروندی آبجو‌سازی کوچکی افتتاح کرد تا آنچه "آبجو‌های با درصد الکل اجتماعی" می‌نامد را عرضه کند که میزان الکل آنها بین ۰،۵٪ و ۲،۸٪ است. در سال ۱۷۰۰ و ۱۸۰۰ میلادی همه مثل آب خوردن آبجو‌های کوچک می‌نوشیدند از بچه‌های مدرسه‌ای تا مقامات عالی اجتماع.

یکی از دلایلی که از آبجو‌های کوچک و نوشیدنی‌های کم‌الکل دیگر استقبال می‌شود این است که در موقعیت‌های اجتماعی وقتی نمی‌خواهیم در نوشیدن زیاده‌روی کنیم با قبول نوشیدن یکی از آنها می‌توانیم به دعوت جمع پاسخ مثبت بدهیم.

جیمز می‌گوید: "شاید چون روز بعد باید صبح زود بیدار شویم و نمی‌خواهیم با سردرد و خماری روز را شروع کنیم یا پس از ناهار در رستوران باید دوباره سر کار برگردیم و شاید هم چند نوشیدنی سنگین با درصد بالا نوشیده‌ایم و نیاز داریم تا چیزی بنوشیم که حال‌مان جا بیاید". در چنین مواقعی ما نمی‌خواهیم تا نوشیدنی غیر‌الکلی شیرین بنوشیم یا از همراهی با جمع صرف‌نظر کنیم فقط کافی است بتوانیم یک آبجوی حسابی در دست بگیریم.
تعداد نوجوانانی که از الکل پرهیز می‌کنند رو به افزایش است
از حدود سال ۲۰۰۰ به طور‌کلی مصرف الکل رو به کاهش است و این پرهیز از الکل در رده سنی ۱۶ تا ۲۵ سال بیشتر مشهود است. جیمز نیکولز، مدیر پژوهش و تغییر سیاست‌های مربوط به الکل بریتانیا در سال ۲۰۱۸، می‌گوید:"یکی از نکته‌های بارز در این گروه سنی پرهیز کامل از مصرف الکل است".
بنا بر گزارش انجمن تولید‌کنندگان مستقل آبجوی بریتانیا در سال ۲۰۲۰ یک نفر از هر چهار جوان به طور کامل از الکل پرهیز می‌کند. اجتناب جوانان از الکل عامل مهمی در افزایش فروش آبجو‌های بدون الکل یا کم الکل است.

جدا از رشد آگاهی‌های بهداشتی چه دلیلی دارد که جوانان کمتر الکل می‌نوشند؟

جیمز می‌گوید: "بخشی از آن به تأمین اقتصادی مربوط است". بیست سال پیش، دورنمای اقتصادی برای جوانان روشن‌تر بود. در عرصه‌های کار و تحصیل فشار کمتری بر آنها بود. "با دیدگاه تاریخی می‌بینیم که به طور کلی مصرف الکل در افرادی که تأمین مادی دارند بیشتر است".

او فکر می‌کند شبکه‌های اجتماعی هم در این زمینه مؤثرند. جوانان می‌دانند که اگر بیرون بروند و مست شوند و هرکس بتواند از آنها در آن حالت عکس بگیرد "هیچ تصویر خوبی نخواهد بود".

او می‌گوید: "من فکر می‌کنم این جریانی طولانی است، وقتی یک نسل الکل زیاد بنوشند همانطور که بین سال‌های ۱۹۸۰ تا نیمه‌های ۲۰۰۰ چنین بودیم، نسل بعدی کم می‌نوشد و از نوشیدن پرهیز می‌کند چون دیگر هیچ هنجار‌شکنی در آن نمی‌بیند. چطور می‌توانید در برابر والدین خود اظهار وجود کنید اگر همان کاری که آنها می‌کنند را انجام دهید.
+2
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.