درخواست برای لغو مسابقات ایران و آمریکا + ویدیوی سخنان علیرضا دبیردر تائید شعار مرگ بر آمریکا

العربیه :شماری از کنش‌گران و ورزشکاران سابق ایرانی در واکنش به اظهارات علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی ایران در نامه‌ای به فدراسیون کشتی آمریکا خواهان لغو مسابقات ایران و آمریکا شدند.

علیرضا دبیر پیش از برگزاری مسابقات دوستانه بین این دو کشور در 12 فوریه، در مصاحبه‌ای بر عملی کردن شعار «مرگ بر آمریکا» تاکید کرد.

به‌دنبال واکنش‌های گسترده به این اظهارنظر، شبکه آمریکایی «فاکس‌نیوز» فاش کرد که دبیر مجوز اقامت دائم «گرین‌کارت» در آمریکا را دارد.
سردار پاشایی، از قهرمانان سابق کشتی ایران و دارنده مدال طلای جهانی که هم‌اکنون در کمپین «اتحاد برای نوید» مشغول به‌فعالیت است، در توییتی گفت که این کمپین در نامه خود به فدراسیون کشتی آمریکا، این ویدیوی مصاحبه را نیز ضمیمه کرده و خواهان لغو مسابقات بین این دو کشور شده است.

پاشایی در این توییت، دلایل دیگری از جمله حذف ورزشکاران زن ایرانی از مسابقات، اعدام نوید افکاری و استفاده رسانه‌ای از این مسابقات را برای درخواست خود ارائه کردند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، دوشنبه 10 ژانویه در واکنش به انتقادات اخیر از دبیر، ادعا کرد که طرح مسئله گرین‌کارت علیرضا دبیر، «سیاسی‌کردن» ورزش است.

در همین زمینه خبرگزاری «تسنیم» وابسته به سپاه پاسداران هشدار داد، چنانچه ویزای دبیر صادر نشود، ایران این مسابقات را لغو خواهد کرد.

پاشایی در اظهاراتی به اعزام «تروریست‌ها» تحت پوشش سفیر، دیپلمات و ورزشکارانی مانند جواد فروغی، عضو تیم تیراندازی و عضو سپاه پاسداران ایران نیز اشاره کرد.

علیرضا دبیر که در المپیک سال 2000 سیدنی مدال طلا را از آن خود کرد، در چند سال گذشته همواه شعار «مرگ بر آمریکا» را تکرار می‌کند.
+75
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  مسعود راستگو - تهران، ایران

  میگن آخر الزمان آب سربالا میره همینه! علیرضا دبیر قهرمان چند دوره المپیک و جهان رو میخواهید از گردونه ورزش و کشتی حذف کنید بعدش ی خدابیامرز رو که چند روز دوبنده کشتی پوشیده رو دارین اسم قهرمان کشتی روش میزارید؟ یعنی یک قهرمان المپیک ایرانی حق نداره مخالف منش و خوی آمریکا باشه!!!. اینطوری از قهرمان ایرانی حمایت میکنید؟ خب تختی هم اون موقع مخالف حکومت بود و همه بایکوتش کردن تا کم آورد.
  130
  48
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۶
  ۶۵
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  [::مسعود راستگو - تهران، ایران::] ادم خائن را چطوری محک میزنی و با مرحوم تختی بغل هم قرار میدی؟ اصلا ورزش را چرا با سیاست قاطی میکنید؟ این مردک فرصت طلب فقط دنبال پول و حفظ مقام، و چاپلوس و ... مال است. ورزشگاه امریکایی چه ربطی به دولت امریکا داره؟ امیدوارم فدراسیون جهانی و فدراسیون امریکا دخالت کند و این ابله را تحریم کنند. تا بحال چندین بار انها مهمان ما و کشتی گیران ایرانی مهمان انها بوده اند حالا این بوزینه خودشو انداخته وسط.
  31
  67
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۴
  ۴۲
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  ایشون گرین کارت امریکا رو داره، امریکا فقط کرین کارت شو باطل کرده چون دبیر و توی گروه تروریست ها گذاشته است،،که کاملا کار درستی کرده، شتر سواری دو لا دولا نمیشه
  30
  63
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۷
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران
  [::مسعود دروغگو - تهران، ایران::] شما به اصل ماجرا توجه کن. کسی که درخواست اقامت آمریکا داده و گرین کارت و قطعا پاسپورت آمریکایی هم گرفته حالا برای گم کردن ماجرا و بخاطر پست و مقام دنبال عملی کردن شعار بیخود مرگ بر آمریکاست. اونم آدم مفلوکی مثل دبیر؟ آخه ایشون که انقدر معتقد به شعار مرگ بر آمریکاست میخواد بره آمریکا چیکار؟ چرا همینایی که سردسته مرگ بر آمریکا گوها هستند همه به هر روشی میخوان برن آمریکا؟ چی داره اونجا که عموم بسیجی های فعال و غیر فعال و مسئولینی که دور مجلس دور افتخار یا فریاد مرگ بر آمریکا میزنند و یا فلان آیت الله که هر روز سخنرانیاش بر ضد آمریکاست و غربه ولی کل فک و فامیل و خانواده اینا تو آمریکا پلاس هستند و خودشونم میکشند به هر بهانه ای که یه طوری بروند آمریکا و اروپا ؟ الان خانواده آقای دبیر کجا زندگی میکنند؟ چرا مخفی میکنید؟ مشکل اینجاست که اینا در داخل هر غلطی میخوان میکنند ولی مخفیانه تو آمریکا پلاسند. موضوع حجاب هم همینطوره واسه مردم ایران هزار جور رجز میخونند ولی خانواده خودشون در غرب و آمریکا راحت ..
  29
  48
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۶
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::مسعود راستگو - تهران، ایران::]. همینقدر که ورزش و ایدئولوژی رو قاطی میکنی یعنی معنی لوگوی المپیک رو نمیفهمی. من نمیفهم این چه ایدئولوژی کثافتیه که باید توی همه چیز خودش رو دخیل بکنه. بابا بکشین بیرون دیگه از این مسخره بازی ها. به جان خودم دوره اتون داره سر میاد.
  30
  40
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۴
  ۶۵
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::مسعود راستگو - تهران، ایران::] من مجنون تو ورزشگاه اریامهر مسابقات جوانان دنیا اولین بار کشتی این ازگل را دیدم و ازش خوشم امد، بعنوان بهترین کشتیگیر جام هم انتخاب شد ولی من اون حمایت را امروز علنا پس میگیرم . منم دل خوشی از سیاست آمریکا ندارم ولی جمله مرگ بر این و آن را هیچوقت بکار نمیبرم، این بوزینه چون روغن غذا را خوب چرب کردند مرگ مرگ میکنه.
  31
  41
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۹
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران

  الان همه عشق گرین کارتن.اصلا از بچگی شستشوی مغزی میدن که خوب درس بخون تو رو برای ادامه تحصیل میفرستیم خارج! بی وفاتر از اینا ندیده تاریخ. درست موقعیکه ایران تب داره و نیاز به پرستاری داره اینا عشق خارج دارن
  14
  36
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.