بنت: ایران مثل اختاپوس است، توافق با تهران برای اسرائیل تعهدآور نیست

رادیو فردا :نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه ۲۰ دی به کمیته امور خارجه و دفاعی پارلمان کشورش گفت که اسرائیل خود را به هرگونه توافقی که قدرت‌های جهانی با ایران در مذاکرات در وین به دست آورند، محدود نخواهد کرد.

او افزود که «ایران سر اختاپوسی است که دائماً اسرائیل را از طریق نیروهای نیابتی خود تهدید می‌کند و ما به‌طور مداوم از موضع دفاعی به موضع حمله تغییر مکان داده‌ایم.»

به نوشته روزنامه جروزالم پست، آقای بنت در ادامه نیز با اشاره به مذاکرات احیای برجام در وین گفت که «اسرائیل بخشی از توافقنامه‌ها نیست و متعهد به آنها نیز نیست و اسرائیل آزادی عمل نامحدودی را برای خود حفظ خواهد کرد."

ایران و متحد اصلی اسرائیل یعنی آمریکا هم اکنون در وین به صورت غیرمستقیم با هم مذاکره می‌کنند تا راهی برای بازگشت به تعهدات‌شان در چارچوب برجام و رفع تحریم‌های ایران پیدا کنند. به‌رغم گذشت هشت دور از مذاکرات برجام، گزارش شده که پیشرفت‌ها محدود بوده است.

اخیراً ژنرال آهارون حلیوه، فرمانده جدید سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل، در آخرین نشست دولت نفتالی بنت گفت بر اساس جمع‌بندی این سازمان، بازگشت ایران و آمریکا به تعهدات هسته‌ای برجام «اطمینان بیشتری» در مورد رصد برنامه اتمی ایران ایجاد می‌کند.

این مقام نظامی که کشورش از سوی جمهوری اسلامی همواره با تهدید روبه‌رو است در ادامه نیز گفته است که «توافق هسته‌ای با ایران برای اسرائیل بهتر از شکست مذاکرات وین است».

بسیاری از فرماندهان پیشین نهادهای اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل در دوره اخیر صریحاً علیه سیاست دولت بنت که مخالف برجام و بازگشت احتمالی آمریکا به این توافق است، موضع گرفته‌اند، اما ظاهراً این نخستین بار است که فرمانده کنونی سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل نیز فواید بازگشت آمریکا و ایران به برجام را بیشتر از نبود یا فروپاشی کامل این توافق می‌داند.

در همین حال با ادامه تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه کشور اسرائیل، مقام‌های اسرائیلی بر آمادگی نظامی و ادامه کار بر روی «طرح جایگزین» در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای با ایران تأکید داشته‌اند؛ «طرح جایگزینی» که بتواند با استفاده از نیروی نظامی خطر «تسلیحاتی هسته‌ای» ایران را از سر اسرائیل رفع کند.

جمهوری اسلامی نیز دو هفته پیش در واکنش به سخنان مقامات اسرائیلی در خصوص آمادگی نظامی کشورشان جهت عملیات احتمالی در قبال برنامه اتمی ایران، رزمایشی با شلیک ۱۶ موشک بالیستیک به سوی ماکت کوره اتمی اسرائیل برگزار کرد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه ۲۰ دی در پایان سخنانش خطاب به کمیته امور خارجه و دفاعی پارلمان کشورش گفت که «وضعیت امنیتی اسرائیل خوب است و بهتر می‌شود. سیستم‌های اسرائیل رو به افت داشتند. ما سیستم را تثبیت کرده و برای این امر بودجه‌ای را هم تصویب کردیم».

پیش‌تر یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، گفته بود که در صورتی مذاکرات هسته‌ای با ایران به بن‌بست برسد، غرب می‌بایست گزینه «تهدید نظامی معتبر» روی میز قرار دهد.

او تصریح کرد که اگر ایرانی‌ها فکر کنند که جهان به‌طور جدی قصد ندارد جلوی آنها را بگیرد، به سمت بمب خواهند رفت.
+36
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  romano - تهران، ایران
  میگه اسرائیل آزادی عمل نامحدودی را برای خود حفظ خواهد کرد همین حرفت کافیه که تو کل تاریخ بقیه بزنن تو سرت بشین زندگیت رو بکن بزار بقیه هم زندگیشون رو بکنن اگر نمیفهمی خوب خودکرده را تدبیر نیست اینجا خاور میانست از این زرزرها تو تاریخ طولانیش زیاد کردن الان اصلا ازشون نام و نشونی نیست. حالا از ما گفتن.
  22
  18
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۷
  ۳۸
  رژیم عشقوحالگر - لندن، انگلستان
  اسراییل = رژیم اشغالگر
  11
  17
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۹
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  یکی‌ از عجیبت‌ترین پرسش جامعه ما. ضد یهودی بودن ملت ما از سال ۵۷ است.که با هیچ منطق قابل تفسیر نیست. اگر ما دری وری گفتن مریدان. خلق و ملت مظلوم فلسطین را کنار. که ناشی‌ از ۹۱ سال جنبش ویران کننده بود.و ناشی‌ از ایدئولگی کمنیستی "خلق" و سوسیالستی علی‌ "مستضعف" بود. این پاسخ را پیدا نکردم. یک جوان فلسطینی را می‌‌توانم درک کرد.اگر مشگل با سیاست خانه سازی اسراهیل دارد. ولی ما ایرانی‌ ها؟ به چه دلیل ؟ در هر ایرانی‌ بیش از ۲۰ درصد DNA یهودی است. از نظر قومی به اسراهیل نزدیکتر هستیم .تا عرب ها.یهودی‌ها بیش از ۲۵۰۰ سال است.که با آرامی و صلح در ایران زندگی‌ می‌‌کردند. نه جنگی با اسراهیل داشتیم. نه اختلاف مرزی. نه شکست جنگی مانند جنگ ۶ روزه.حامد عبدل صمد می‌‌نویسد ناشی‌ از عقده و خود کم بینی‌ ملت‌ها مسلمان است. که از زمان اسپانیا و بیرون کردن آنها. دیگر هیچ نقشی‌ در دنیا مدرن نداشتند.همیشه معتقد. جهان در مقابل مسلمین با انصاف نبوده.دنیا حق آن‌ها را خورده. آیا به همین سادگی‌ می‌‌توان.ضد یهودی بودن ما را تفسیر کرد؟ تا ۵۷ که ما چنین اساسی نبود.
  10
  6
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۵
  ۵۱
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  شما بدون امریکا عددی نیستین و یه هفته هم دوام نمیارید
  4
  10
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۸
  ۴۲
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا
  اون ممرو لولو برد بچه، آب رو بریز اونجا که میسوزه. شما هم از جون گرفتن ایران و قوی شدن اقتصاد ایران در هراسید و هی واق واق میکنید.
  1
  1
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.