دیدار وزیر خارجه طالبان با احمد مسعود در تهران

از راست: امیرخان متقی، احمد مسعود و محمد اسماعیل خانبی بی سی :اسماعیل خان، از رهبران جهادی و احمد مسعود، رهبر "جبهه مقاومت ملی افغانستان" با امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان در تهران دیدار کرده‌اند.

امیر خان متقی، وزیر خارجه طالبان نیز در ویدیویی که از سوی تلویزیون ملی افغانستان منتشر شده این دیدار را تایید می‌کند.

آقای متقی به خبرنگاران گفت: "با فرمانده اسماعیل خان و احمد مسعود هم در ایران دیدار کردیم. با افغان‌های دیگر نیز دیدار داشتیم و از آنها خواستیم که به کشورشان برگردند، هیچ کس به آنها کاری نخواهد داشت و مشکلی امنیتی برای آنها ایجاد نخواهیم کرد."

همچنین یک منبع نزدیک به "جبهه مقاومت ملی افغانستان" به بی‌بی‌سی این دیدار را تایید کرد.

گفته شده این دیدار با میانجیگری ایران صورت گرفته است.

به گزارش ایسنا، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست مطبوعاتی روز دوشنبه (۲۰ دی/جدی) هم در پاسخ به سوالی درباره این دیدار گفت: "در این سفر هم جمهوری اسلامی ایران میزبان این گفت‌وگو بوده است. گفت‌وگوهای خوبی بین گروه‌های افغانستانی انجام شده است و امیدواریم که نتیجه آن آینده درخشانی برای مردم افغانستان به همراه داشته باشد."

آقای خطیب‌زاده در تشریح سیاست ایران در این زمینه گفت که "نگاه جمهوری اسلامی ایران به وضعیت مردم افغانستان یک نگاه شمول‌گرا است، فارغ از منطقه و قومیت آن‌ها. نگاه ما این است که تمام اقوام در داخل جغرافیای افغانستان باید صدا و خواسته‌شان شنیده شود."

تصاویری از این دیدار و همچنین جزئیاتی از موضوعات مطرح شده در آن تاکنون منتشر نشده است.

وزیر خارجه طالبان در راس هیاتی از مقام‌های طالبان به تهران سفر کرده بود، امروز به کابل بازگشت.
آقای متقی روز گذشته با مقام‌های وزارت خارجه ایران از جمله امیر عبداللهیان، وزیر خارجه و حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور ایران گفتگو کرده است.

آقای متقی در پیامی صوتی گفتگوهای خود در تهران را "مثبت" خوانده بود و گفت بود که امیدوار است به نتایج خوبی نیز بیانجامد.

منابع جبهه مقاومت نیز گفته اند که در زمینه گفتگوهای احتمالی صلح با طالبان بیانیه‌ای صادر می‌کنند.

روز گذشته، صبغت الله احمدی، سخنگوی جبهه مقاومت ملی افغانستان در توییتی نوشت که 'قرار نیست هیچ مذاکره‌ای' میان احمد مسعود با امیرخان متقی در تهران انجام شود.

این توییت ساعاتی بعد حذف شد.

اسماعیل خان، در زمانی که نیروهای طالبان وارد شهر هرات شدند، دستگیر شد و چند روز بعد آزاد شد و به مشهد رفت.

احمد مسعود نیز سفرهای غیر رسمی به ایران داشته است.
حزب جمعیت اسلامی افغانستان بازداشت‌های اخیر طالبان را 'محکوم' کرد
در همین حال، حزب جمعیت اسلامی افغانستان می‌گوید طالبان افراد و شخصیت‌های علمی و مردمی از جمله شماری از اعضای این حزب را بازداشت کرده است.

اسماعیل خان نیز از اعضای باسابقه حزب جمعیت اسلامی افغانستان است.

حزب جمعیت اسلامی به رهبری صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه پیشین در این بیانیه از فیض الله جلال استاد دانشگاه کابل و دین محمد عظیمی از اعضای ارشد این حزب نام برده است.

یکی از بستگان دین محمد عظیمی، معاون پیشین کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که طالبان او را روز پنج شنبه "دستگیر و به جای نامعلوم انتقال داده اند".

طالبان در مورد بازداشت آقای عظیمی اظهارنظری نکرده است.

روز شنبه، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی دولت طالبان در کابل تایید کرد که طالبان فیض‌الله جلال، استاد دانشگاه کابل را به دلیل آنچه او "تحریک مردم علیه نظام و ارائه توضیحات در این مورد" خواند، بازداشت کرده است. نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر اما با کارزار رهایی او هم‌صدا شده اند.

حزب جعیت اسلامی به دولت طالبان در زمینه بازداشت‌ها هشدار داده است.
+12
رأی دهید
-32

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.