سفر امیر عبدالهیان به پکن در ارتباط با قرارداد ۲۵ ساله «محرمانه» ایران و چین

آیت الله خامنه ای در دیدار رئیس چین خواستار امضای توافق بلندمدت این کشور با ایران شده بودبی بی سی :در حالی که دولت ایران بر خلاف وعده های پیشین هنوز جزئیات توافق ۲۵ ساله با چین را منتشر نکرده، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه این کشور گفته است که در ارتباط با اجرای این توافق، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران اواخر هفته جاری عازم چین می شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرده است که این سفر به دعوت وزیر خارجه چین انجام می شود و طی آن "موضوعات مختلفی در دستورکار گفت وگوهاست".

آقای خطیب زاده گفته است که مجریان توافق ۲۵ ساله ایران و چین "بخش‌های مختلف هستند، دستورکار ما بسیار متنوع است و موضوعات متنوعی در همین چارچوب در دست پیگیری است".

توافق ۲۵ ساله ایران و چین فروردین سال جاری در جریان سفر وانگ یی وزیر امور خارجه چین، در تهران امضا شد.

مقام های ایران گفتند که این سند حاوی عناصر "سیاسی، استراتژیک و اقتصادی" است اما نمی‌توانند جزئیات آن را به درخواست دولت چین فاش کنند.

انتشار خبر تهیه سند همکاری بلند مدت بین ایران و چین اوایل تابستان خبرساز شد و انتقادهای زیادی را به دنبال داشت.

بر اساس ارزیابی رسانه های آمریکایی در این توافق چین با ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در ایران طی ۲۵ سال آینده در مقابل دریافت نفت موافقت کرده است.

منتقدان این سند را با قراردادهایی مانند "ترکمانچای" مقایسه و از دادن امتیازات بیش از حد به چین در وضعیتی که ایران با تحریم‌های آمریکا روبرو است، ابراز نگرانی کردند.

بیشتر از یک سال پیش محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، درباره قرارداد ۲۵ ساله "پنهان" و "دور از چشم ملت ایران" با یک کشور خارجی هشدار داد و گفت که "ملت ایران آن را به رسمیت نخواهد شناخت."
مقام های دولت حسن روحانی گفته بودند مفاد توافق با چین به درخواست این کشور اعلام نمی شودپس از اظهارات آقای احمدی نژاد بخش هایی از پیش نویس این سند به رسانه های ایران درز کرد. بر اساس این پیش نویس، قرارداد ۲۵ ساله چین را قادر است در ساخت تاسیسات زیربنایی و حساس ایران از بنادر تا فرودگاه ها وارد عمل شود و تا مدتی کنترل آنها را در اخیار داشته باشد.

مقام های دولت حسن روحانی از درز پیش نویس این سند به رسانه ها انتقاد کرده و گفته بودند این موضوع باعث شد که وزیر خارجه چین با تاخیر این قرارداد را امضا کند و برخی از بندهای آن را تغییر دهد.

نشریه پترولیوم اکونومیست که رسانه‌‌ای تحلیلی در حوزه انرژی است گزارش داده بود چین بر اساس این قرارداد ۲۸۰ میلیارد دلار در صنایع نفت و گاز و ۱۲۰ میلیارد دلار در صنعت حمل و نقل ایران سرمایه‌گذاری کند.
توافق ۲۵ ساله ایران و چین که مفاد آن اعلام نشده، اوایل سال جاری بین وزرای خارجه ایران و چین در تهران امضا شدبر اساس این گزارش که با تکذیب محمد جواد ظریف وزیر خارجه وقت همراه شد، چین در خرید نفت، گاز و محصولات پتروشیمی از تخفیفی تا ۳۲ درصد برخوردار می‌شود و دو سال حق دیرکرد در پرداخت را خواهد داشت.

اظهارات آقای ظریف در مجلس شورای اسلامی که گفته بود این توافق حاوی "هیچ موضوع محرمانه‌ای" نیست با تمسخر برخی نمایندگان روبرو شده بود.

آقای ظریف گفته بود که "وقتی این توافق نهایی شد" جزییات آن فاش خواهد شد. با این حال دولت ایران با وجود تغییر رئیس جمهور هنوز به این قول خود عمل نکرده است.

این توافق را شی جین پینگ رئیس جمهور چین در سال ۲۰۱۶ در جریان سفری به تهران به حسن روحانی رئیس جمهور این کشور پیشنهاد و آیت الله علی خامنه ای هم در دیدار با رئیس جمهور چین بر امضای آن تاکید کرده بود.
+7
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی!!!!!!!!؛مملکت رو به دست چین و روسیه تبدیل به بیابون میکنن که زمینه ظهور عاقا و قاطرش فراهم بشه!!
  1
  16
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
  ۵۶
  ادوینو - گوالف، کانادا
  نه شرقی نه غربی حرف مفتی بود که امام ره گم کرده برای شیره مالیدن سر احزاب مختلف برای همسو کردن آنها با انقلاب ننگین ۵۷ داده بود که شعاری بی معنیست کما اینکه امروز هیچ اثری از این شعار دیده نمیشود واین حکومت باید دراین برهه اززمان شعارش بشه هم شرقی هم غربی هر دوارباب ماها.
  0
  2
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.