رضا پهلوی: بکتاش آبتین را به زنجیر کشیدند و کشتند

شاهزاده رضا پهلوی گفته که «آبتین در راه آزادی ایران جاودانه شد».رادیو فردا :شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران، در واکنش به جان باختن بکتاش آبتین نویسنده زندانی گفته است که جمهوری اسلامی او را به «قتل» رساند.

ولیعهد پیشین ایران روز یکشنبه ۱۹ دی با انتشار توئیتی نوشت: «جمهوری اسلامی یک شاعر و هنرمند معترض دیگر را به قتل رساند: در زمانه‌ای که تبهکاران و جنایتکاران، رها و در مسند قدرت هستند، بکتاش آبتین را به زنجیر کشیدند و کشتند؛ تنها به جرم این‌که حقیقت را فاش می‌گفت و نسبت به درد و رنج وطن و مردمش بی‌تفاوت نبود».
بکتاش آبتین که با اتهاماتی چون عضویت در کانون نویسندگان ایران و حضور بر مزار جان‌باختگان قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای به شش سال زندان محکوم و از پنجم مهر ۱۳۹۹ و در اوج بحران شیوع کووید ۱۹ برای اجرای حکم خود به زندان اوین منتقل شد، پس از ابتلا به کرونا و تاخیر در روند درمان، روز ۱۸ دی جان باخت.

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه گفته است: «آبتین در راه آزادی ایران جاودانه شد، و راه او تا روزی که این ظلمت از کشور ما رخت بر بندد، ادامه خواهد داشت».

کانون نویسندگان ایران اعلام کرده است با فشار نیروهای امنیتی که خواستار برگزاری سریع‌تر مراسم خاکسپاری بکتاش آبتین بوده‌اند، این مراسم که قرار بود روز دوشنبه، ۲۰ دی‌، برگزار شود، روز یکشنبه ساعت سه بعدازظهر برگزار شد.

جان باختن آقای آبتین به‌دلیل زندانی شدن و عدم رسیدگی به موقع توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، با واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی روبرو شده و بسیاری آن را «جنایت» و «قتل» خوانده‌اند.
+44
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد
  و شما همچنان بیانیه بدهید .
  27
  17
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۰
  ۴۱
  توفیق - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد::]. و شما دقیقا بفرمایین چه کار دارین می‌کنین بر ضد رژیم اسلامی؟
  8
  20
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۴
  ۴۵
  یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد
  [::توفیق - سیاتل، ایالات متحده امریکا::]. من هیچ کاری نکرده ام و هیچ ادعایی هم ندارم ولی شما نمتوانید من را با ایشان مقایسه کنید . من هیچ توازنی بین جایگاه اجتماعی ایشان و رفتار و گفتار سیاسی ایشان نمی بینم کما اینکه افرادی با جایگاه سیاسی و اجتماعی بیسیار پایین تر از ایشان چطور پایه های این حکومت را به لرزه انداختند . شما از ایشان به عنوان یکی از رهبران اپوزیسیون و شاید هم تنها رهبر اپوزیسیون ، چه حرکت تاریخی و به یا ماندنی از ایشان در طی این دهه ها در خاطر دارید ؟!.
  17
  10
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۲
  ۵۳
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک
  [::یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد::]. خیلی هم خوب، خواهشن یه راهنمایی کوچیک کنید ببینیم شما جا ایشون بودید دقیقا چه میکردید.
  7
  12
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۸
  ۵۷
  La Vida - وین، اتریش
  پدر وپدر بزرگ شما چه کردن ؟ مگر بل های فرخی یزدی را نداشتند؟ اشعار وگفته های او چه توهینی داشت ،،غیر صدای آزادی ،،،،،دوختن لب ،فقط از مغول ها وجمهوری اسلامی و همه پادشاهان بر میاد
  12
  7
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۰
  ۵۷
  La Vida - وین، اتریش
  ببخشید ،اشتباه چاپی داشتم ،،،لب های فرخی یزدی را دوختن ،،برای اشعار آزادی ،حالا ایشون از نویسنده وشاعر ها دفاع می کنه ،هر کسی قدرت را به دست بگیره همینطوره ،،پادشاهان یا روحانیون
  10
  3
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۴
  ۴۵
  یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد
  [::ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک::]. عناوینی مثل شاهزاده ، آخوندزاده ، سید ، شیخ و …. فقط برای سوءاستفاده از اجتماع به وجود آمده و اگر بنده جای ایشان بودم این لقب را از روی خود بر میداشتم. من با تمام احترامی که برای پدر و پدر بزرگ ایشان دارم معتقدم که خاندان ایشان هیچ ارتباطی به پهلوی نداشته و صرفا تاریخ سازی کرده اند .
  10
  5
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷
  ۵۳
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک
  [::یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد::]. ایشون هیچوقت خودش رو شاهزاده خطاب نکرده و لقبی ندارد. این ما هستیم که با القاب شاهزاده و غیره توقع داریم ایشون یک تنه کنف‌یکون کنه و ما هم بشینیم و نگاه کنیم.
  4
  8
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۰
  ۴۵
  یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد
  [::ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک::]. ما همزبانیم ولی از کلام هم درک مشترکی نداریم . پاینده ایران .
  4
  1
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۰
  ۵۶
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا
  پدر ایشون صمد بهرنگ رو در ارس انداخت. این یک نمونه اش
  1
  0
  ‌چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.