فشار نیروهای امنیتی برای خاکسپاری سریع بکتاش آبتین

رادیو فردا: کانون نویسندگان ایران اعلام کرده است که با فشار نیروهای امنیتی، مراسم خاکسپاری بکتاش آبتین که قرار بود روز دوشنبه ۲۰ دی برگزار شده، تغییر کرده و امروز در امامزاده عبداله شهر ری برگزار می‌شود.
 
کانون نویسندگان ایران فشار نیروهای امنیتی را محکوم کرده و از «مردم آزادی‌خواه» خواسته است که در این مراسم که ساعت ۳ بعد از ظهر امروز برگزار می‌‌‌شود، شرکت کنند.
 
بکتاش آبتین که با اتهاماتی چون عضویت در کانون نویسندگان ایران و حضور بر مزار جان‌باختگان قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای به شش سال زندان محکوم و از پنجم مهر ۱۳۹۹ و در اوج بحران شیوع کووید ۱۹ برای اجرای حکم خود به زندان اوین منتقل شد، پس از ابتلا به کرونا و تاخیر در روند درمان، روز ۱۸ دی ماه جان باخت.
 
شب گذشته نیز نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، تجمع سوگواران بکتاش آبتین، عضو کانون نویسندگان در برابر بیمارستان ساسان تهران را بر هم زد.
 
در بخشی از این تجمع اکبر معصوم‌بیگی، عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان به ستایش از این زندانی پرداخت و گفت بکتاش آبتین «تا جان در بدن داشت برای آزادی کوشید و هرگز قدمی به پس نگذاشت این را نیروهای امنیتی به خوبی می دانند.»
 
  آقای آبتین در طول یک سال گذشته دو بار به کرونا مبتلا شد و خانواده او سرانجام موفق شدند در روز ۲۲ آذر امسال با دریافت مرخصی او را از زندان به بیمارستان منتقل کنند.  وضعیت سلامتی آقای آبتین روز ۱۱ دی به وخامت گذاشت و در پی انجام «آزمایش گازهای خونی و اسیدوز تنفسی»، پزشکان تصمیم گرفتند او را به کمای مصنوعی ببرند.
 
  کانون نویسندگان پیشتر در بیانیه‌ای گفته بود که وضعیت جسمانی بکتاش آبتین به دلیل عدم رسیدگی و دسترسی به‌موقع به مراقبت‌های پزشکی و همچنین اعزام دیرهنگام به بیمارستان توسط مسئولان زندان، به این مرحله «سخت نگران‌کننده» رسیده است.  در دو هفته گذشته همزمان با وخامت حال این نویسنده فیلمساز، بر تلاش‌ها و خواسته‌ها برای آزادی و رسیدگی بهتر به وضعیت سلامتی او افزوده شده بود.  از جمله انجمن قلم (پِن) آمریکا روز جمعه به‌ همراه ۱۸ نهاد مدافع آزادی بیان و حقوق بشر در نامه‌ای سرگشاده به رهبر جمهوری اسلامی با تاکید بر وضعیت جسمی وخیم بکتاش آبتین، شاعر و فیلمساز ایرانی، خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط او و دیگر زندانیان سیاسی شدند.
 
  در این نامه سرگشاده همچنین از حکومت ایران به دلیل انتقال آقای آبتین و رضا خندان مهابادی و کیوان باژن، دو عضو دیگر کانون نویسندگان، به زندان در شرایط همه‌گیری کرونا به‌شدت انتقاد شده بود.  انجمن قلم آمریکا شهریورماه امسال جایزه «آزادی نگارش/باربی» خود را به طور مشترک به این سه عضو زندانی کانون اهدا کرد.  کانون نویسندگان ایران پیشتر بارها تاکید کرده است که مسئولیت جان آقای آبتین و دیگر نویسندگان زندانی، مستقیماً متوجه حکومت جمهوری اسلامی و برخی نهادهای وابسته به آن است.
+79
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  بیشرفها وحشتی که از مُرده دارند بیشتر از زمانیست که زنده است !! لعنت بر اون ننه بابا هاتون که با یه شب خوشی جنین کثافت شماها درست کردند و یک مشت پسون ننه گاز گرفته عوضی و جنایت پیشه رشد کرد و شد بلای جون این مردم و مملکت !! روحت شاد و یادت گرامی مَرد .
  0
  24
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.