صحبت‌های جنجالی آیت الله منتظری در مورد بیسوادی آخوندها


+196
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  روح بزرگ این مرد شاد و ارام باد، نام نیکی از خود در تاریخ به جا گذاشت
  46
  155
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۲
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  جداً حیف از این شخصیت که ننگ پوشیدن این لباس رو به مفت خرید!!
  21
  104
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۳
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. چی چی روحش شاد ؟؟؟ هر چی می کشیم از دست این بیشرفها است . مگر می‌شود یک ملت را بدبخت کرد و بعد توبه کرد؟ اینها جنایت‌ها در حق ایران کرده اند . مثلا شما می خواستید خامنه ای برود و این بشود رهبر ؟ خوب انموقع که با خمینی خوب بود چرا اوضاع مملکت همین فلاکت بود ؟
  32
  104
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۵
  ۳۴
  dannni - سوئد، سوئد

  به قول خواننده جاودان فرهاد آن مرد بود آن مرد
  15
  35
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳
  ۵۲
  shirzan - برلین، آلمان

  دقیقا مثل کچل که اسمش رو میزارن زلف علی، به این آخوندهای بیسواد هم میگن عُلما، بقول اون مزدور هاهاها
  7
  74
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۰
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  ایشون قرار. بعد از امام نکبت ولایت وقیح شود. اگر می‌‌شد. دست کمی از امامش نداشت. نه تنها این حتا طالقانی. مشگل این‌ها با سیستم اسلامی نبود. در قدرت سهمی نداشتند. وگرنه دولت اول. به دستور امام امت توسط نزت آزادی و با کارت سبز کمونیست ها. ایجاد شد. اگر می‌‌خواستند کاری کنند. می‌‌توانستند. ایشون و رفسنجانی و بهشتی‌ کارگردان قانون اساسی‌ اول دولت امام زمان بودند. به اندازه کافی‌ سواد خواندن و نوشتن داشت. که درک کند. این قانون نیست.این فاجعه تاریخی ملت ایران است. اگر یاد نرفته. دیه خون زن. بر اساس شتر در قانون اساسی‌ ما است. ایشون آن زمان خیلی‌ با سواد بودند. و مخالفت کردند .با قیمت ثابت شتر. فرمودند. تورم است. ما هرسال باید بر حسب تورم مشخص کنیم. قیمت شتر چقدر است و بر مبنا آن دیه خون زن را مشخص کنیم.کوشش نکن. چند نفر مثل این یا مرحوم قطبزاده را بیرون و کوشش.نه با با خوب هم دارند. ندارند. همه مثل هم هستند. اگر دین را از سیاست جدا. اگر از اسلام سیاسی دوری. اگر گفتند. اسلام نبیاد هیچ نقشی‌ نباید در دولت داشته باشد. به چشم .قدم روی چشم. دمکراتی در چار چوب اسلام نمی‌‌شود. امکان ندارد.
  23
  56
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۹
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  شیزفرنی را شما در هیچ کجا بهتر از .نزد امت اسلام پیدا نمی‌‌کنید. به خصوص در نزد مسلمان لیبرال.هیچ کجا بهتر نمی‌‌شود دید. مگر زمان حمله با هواپیما برج‌ها نیویورک. در طی‌ سال‌ها گذشته. سه گروه مسلمان ایجاد شده. یک گروه اقلیت مثل داعش .آخوند‌ها خودمان .طالبان. که هیچ تفسیر و انتقادی را به قرآن نمی‌‌پذیرند. و اعتقاد.که تمام پاسخ‌ها جهان امروز را می‌‌شود در قرآن پیدا کرد.نتیجه را هم که دیدیم. از زمان ظهور رسول. بن لادن، خمینی. یک کشور مسلمان را نشان دهید. که مشگلات حل شده. چیزی نزدیک ۱۰ درصد. در مقابل این‌ها یک گروه دیگر. چیزی نزدیک ۱۰ درصد.که معتقد اسلام باید تغییر پذیر باشد. و قابل انتقاد. کوشش هم زیاد می‌‌کنند. مثال. لامیا کادور.نماینده پارلمان آلمان.خورشیده استاد دانشگاه. که دنبال مدرن کردن اسلام بودند. چه تجربه تلخی برا لامیا کادور. زمانی‌ که ۵ نفر از شاگردادنش سر از سوریه در اورند. در وسط این دو گروه. ۸۰ درصد بیطرف هستند. مثل همین دوست.که به منتظری روحت شاد می‌‌گوید. بگزاریم با هم این طیف را مطالعه کنیم.
  18
  19
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  بگزاریم با هم این طیف را مطالعه کنیم. جنگ دو گروه اقیت .به خاطر جذب این ۸۰ درصد است. که از هر این دو گروه خطرناک تر هستند. بیش ۷۰ درصد مردم ترکیه هیچ گونه مخالفتی با یک دولت به شیوه ایران ندارند. برا به وجود آمدن .کوشش نمی‌‌کنند. ولی اگر وجود داشته . مخالفتی ندارند. این ۸۰ درصد همان پاشنه اخیل جامعه مسلمان است. شاید شیزو فرنی این ۸۰ درصد را .زمان حمله با هواپیما به برج نیویورک دید. بعد از حمله یک تحلیل گسترده از تمام گروها انجام شد. تاریخ دانان. روان شناسان. بدون طرف کسی‌ را گرفتن. می‌‌دانید. نتیجه چه بود؟ این ۸۰ درصد همه از دم عقیده. نه آقا یک مسلمان هرگز چنین کاری نمی‌‌کند. کار CIA و موساد بود. معروفترین مفتی مصر حتا مدعی دلیل هم دارد. که در این روز. ۵۰۰۰ یهودی کارمند. به سر کار نیامدند. نیویورک تایمز هم می‌‌داند. تصور کند. موساد یک روز قبل به ۵۰۰۰ یهودی زنگ می‌‌زنگ می‌‌زند و می‌‌گوید. ما می‌‌خواهیم با هواپیما به برج بزنیم.نیاد سر کار. بعد هم زنگ می‌‌زنند. به نیویورک تایم و می‌‌گویند ما بودیم. تا اینجا اوکی. چه باید کرد.عقیده است دیگر.
  21
  12
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  تا اینجا اوکی. چه باید کرد.عقیده است دیگر. جالب ولی این است.که این ۸۰ درصد معتقد انتقام خدا از کافران بود. یعنی موافق این کشتار. به زبان دیگر ما نبودیم.ولی کار درستی بود. اول نمی‌‌توانند تصمیم بگیرند. کار خدا مسلمان بود. یا یهود. اگر هم یهود بود. اشکال ندارد.انتقام ما را از کافران گرفت. درک می‌‌کنید. مشگل مسلمان لیبرال ما ما را ؟ بی‌ دلیل نیست. که منتظری روحت شاد می‌‌گیرد.
  17
  16
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۸
  ۴۲
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا

  بی پدر شیاد، از سادگی و بی سوادی ملت سو استفاده کردند و کشور رو به قهقرا بردند. لعنت به روحت، ..... به روحت. بی شرف دجال.
  12
  44
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
  ۴۷
  Parsina - بروکسل، بلژیک

  اگر مردم بیسواد نبودند که کمک به جریان مخالف شاه برای نابودی کشورمون نمیکردند ،حتی فرنگ رفته هامون هم بیسوادهای دانشگاه رفته ای بودند که به محض برگشتن از امریکا یا اروپا جاشون تو حسینیه ارشاد و گوش دادن به مهملات شریعتی بود
  2
  22
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۷
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  مرده یا زنده همگیشان یک کثاوتند.
  4
  21
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۳
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  هیچوقت از مذهب و اخوند خوشم نیامده ، طبقه مفت خور و بی خاصیت ، اما همانطور که شوروی نتوانست دین و مذهب را نابود کنه ، در ایران بعد از این رژیم استبدادی مذهب در ذهنیت چندین میلیون نفر زنده خواهد ماند ، منتظری علیرغم نقش کثیفش علیه شاه و‌ تثبیت ولایت فقیه ، دارای یکسری خصوصیت اخلاقی شخصی بود که برای بخش مذهبی ایران فردا می‌تواند الگو باشد ، توانایی انتقاد از خود ، عذر خواهی بخاطر اشتباهات ، رانت خور نبودن ، احترام به بهاییان و اقلیت ها ، در اواخر عمرش هم به تز جدایی دین از سیاست نزدیک شد ، این گونه صفات باید برجسته و تقدیر بشه ، اروپا هم همین کار را کرد ،
  3
  13
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۳
  ۴۲
  علی چلاق - دوسلدورف، آلمان
  سگ زرد برادر شغاله همین، از اخوند لجن تر بی ناموس تر بی شرف تر دنیا بخودش ندیده، خوب و بدم ندارن. مگر میشه از داخل یک چاه فاضلاب خوب وبد سوا کرد و بگی این کثافت بهتر از اون کثافته، کثافت ، کثافته.
  4
  14
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۹
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. شما برای اینکه کوچک ترین زمزمه ی دموکراسی، لیبرالیسم و همگرایی دیدگاه های مردم ایران را در پرتو منویات خود بخشکانی، ید طولایی در جمع آوری فاکت های تاریخی داری! بسیار خوب! با این منطق که مسلمان ها همه یک جور هستند که نمی توان مردم را مجازات نمود! یک منطق دیگر که همیشه و بدون استثنا در کامنت های شما به چشم می خورد این است که لیبرال ها و کمونیست ها و جناح چپ ایران با حکومت اسلامی ایران همدست شدند تا شاه را بردارند، دلیل آن هم این است که می گویید هر دو مخالف امریکا بودند! خب، با این منطق شما هم طالبانی هستید! چون شما هم مانند طالبان مخالف دموکراسی، لیبرالیسم و بویژه سوسیالیسم هستید! نیستید؟ این منطق هوچی گری و این به ان زدن، یا ان به این زدن دارد به تدریج در ادبیات ایران خودش را به »منطق« در کلام و مدارا و قانون، مدنیت و دموکراسی می دهد، ولی امان از این هسته ی سفت »تهمت زنی«، همینجا عرض کنم که من کمونیست نیستم! و منتظری را نه به خاطر شیخ بودن بلکه به خاطر »صداقت« اش و ایرانی بودنش آمرزیدم!
  5
  12
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. آن مردمی که شما نگران گمراهی آنها هستید، و حق هم دارید نگران باشید، با »منطق« آگاه و راهنمایی فرمایید، برای نمونه اندیشه های منتظری را نقد کنید، نه خود منتظری را! منظورم این است که بجای اینکه به کسی بگویید »احمق نادان«! به او بگویید : این سخن تو »احمقانه است »، چون ممکن کسی نادان نباشد، ولی یک حرف اشتباه از دهان اش بیرون آمده باشد( مانند خود من! )
  4
  13
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۹
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  البته بیسواد هم در کشور داشتیم، اما بیشتر از همه با سوادها و مثلا روشنفکر ها خود را برای خمینی جر میدادند. هنوز هم هستند کسانی که به خریت خود اعتراف نمیکنند و نجات کشور به همین دلیل به تعویق میفتد.
  5
  15
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۵
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. گرامی ، بعلت جهالت و تبلیغات ، و دروغپردازی ، و خیانت برخی روشنفکران‌، مردم ما در زمان شاه دید بطور کلی منفی نسبت به روحانیت نداشتند ، در ادبیات عامیانه همیشه ملایان و روضه خوان ها مسخره می‌شدند ، اما در ذهنیت مردم ایران اینگونه نقش بسته شده بود که صدر روحانیت در رابطه با استعمار انگلیس ، مبارزه علیه کاپیتولاسیون ، انقلاب مشروطه جایگاه برجسته ای داشته و قابل احترام هستند ، متاسفانه مذهب مورد احترام بود ، صحبت من از گلسرخی و علی و حسین پرستی او نیست ، بلکه حتی شخص اول مملکت بینش مذهبی داشت ، در عین حال رنجش شما از روشنفکران لیبرال و چپ را هم درک می‌کنم ، چرا که این افراد با توجه با زمینه های مطالعاتی که داشتند میتوانستند نقش فعالی در روشنگری جامعه داشته باشند ، هر چند که شوروی هم بخاطر منافع خودشان و از طریق حزب توده نقش مستقیمی در گمراهی جامعه داشت ، رهبر حزب توده در سال ۵۶ ایرج اسکندری شدیدا ضد خمینی و اخوند بود ، کتاب های اون هندی زاده را قبلا خوانده بود ، شوروی با دو شماره او را عزل کرد و کیانوری را جای او‌نشاند ،
  2
  4
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۲
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  وقتی مزخرفات مذهبی را سواد محسوب داریم. بیسوادی از سواد اندک همپالگی های خودش سخن میراند و مصداق این کلام است که یک چشمی در سرزمین کورها پادشاه است. هر کس عمامه به سر دارد عقب مانده ی شعوری است و اخوند خوب اصلا وجود ندارد چون افکار این ها در خزعبلات وحوش عربستان در 1400 سال قبل متوقف مانده است
  3
  11
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۸
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. محترم، ضمن عرض تشکر از توضیحات سرکار، لازم به یاد آوریست که شاید پادشاه هم مثل اکثر ما در آن دوران تعبیر زیبا و بهتری از دین داشت و در کنار آن چون طبق قانون اساسی کشور موظف به حفظ دین رسمی کشور بود، به وظیفه‌اش عمل میکرد. و البته فراموش نکنیم که بسیاری از اقداماتش با مخالفت روحانیون مواجه میشد. از جمله ایجاد سپاه دانش و روشن کردن افکار روستاییان، کوتاه کردن دست آنها از اداره اوقاف، اعطای آزادی‌های بیشتر به زنان، اصلاحات عرضی و تغییر تاریخ کشور از هجری به شاهنشاهی. حتی خاطرم هست که مذهبیون به تغییر ساعت در فصول مختلف ایراد داشتند و آنرا مخالف ساعات ادای فرایض دینی میپنداشتند. به هر حال مصیبتی بود که بر سر میهن ما نازل شد و شاید همه ما به نوعی سهل انگاری کرده باشیم و در وقوع این پسرفت سهیم باشیم.
  2
  5
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۸
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. دقیقا دوست عزیز ، ، کاملا با شما موافقم ، شاد و تندرست باشید
  2
  5
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۲
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  اون موقع نمیپرسیدن، چون سرشون توی کار خودشون بود. اخوند توی مسجد، سیاستمدار هم توی سیاست.روستایی هم توی روستا.تقریبا هر چی سر جای خودش. تا سال۱۳۵۰ توی زندانهای شاه اصلا اخوند نداشتیم، یه دفعه از۱۳۵۰ به بعد به زندونهای شاه پای اخوند هم باز شد.روستاها هم نابود شد بیکار امدند توی شهر ،تهران ترکید از جمعیت،اوضاع بهم ریخت
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.