تحقیقات پلیس آلمان درباره هتک حرمت به مزار زن ترنس ایرانی در برلین

الا نیک بیان در سال ۲۰۱۵ میلادی از ایران خارج شد، و با عبور از ترکیه و بالکان خود را به آلمان رساندبی بی سی :پلیس آلمان تحقیقاتی را درباره 'هتک حرمت ' به مزار الا نیک‌بیان، زن ترنس ایرانی ساکن برلین که خودسوزی کرده بود، آغاز کرده است.

رسانه‌های آلمانی می‌گویند که 'ترنس‌ستیزی ' علیه الا نیک‌بیان که سپتامبر پارسال (۲۰۲۱) خود را در برلین به آتش کشید و جان خود را از دست داد، حتی بعد از مرگ او هم ادامه یافته است.

بر اساس گزارش‌ها، سه روز پیش (چهارشنبه ۵ ژانویه/ ۱۵ دی ماه) یک دبه و یک کپسول آتش‌نشانی کنار محل دفن این زن ترنس ایرانی پیدا شده است. ‌

پلیس در حال تحقیق درباره 'هتک حرمت' به مزار او است؛ بگفته پلیس آلمان، گمان آن می‌رود که این اقدام با انگیزه ترنس‌ستیزانه انجام شده باشد.

الا نیک بیان در سپتامبر ۲۰۲۱ خود را در الکساندرپلاتز، میدان پررفت‌وآمد مرکزی شهر برلین به آتش کشید؛ او مدتی بعد در بیمارستان جان خود را از دست داد.

هنگام شعله‌ور شدن آتش کارمندان یک فروشگاه تلاش کرده بودند او را با کپسول آتش‌نشانی خاموش کنند.

گذاشتن دبه و کپسول آتش‌نشانی کنار مزار او شرایط مرگ الا نیک بیان را یادآوری می‌کند.

پلیس در بیانیه‌ای اعلام کرده که در رابطه با "بر هم زدن آرامش متوفی" و "تحقیر فرد جان باخته" تحقیقات بیشتری در دست انجام است.
محل خودسوزی الا نیک‌بیانانجمن لزبین و گی آلمان (LSVD) دو روز پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد "از اینکه خشونت ضد ترنس علیه الا حتی بعد از مرگ او ادامه می‌یابد خشمگین و شوکه هستیم".

الا نیک بیان در سال ۲۰۱۵ میلادی از ایران خارج شد، و با عبور از ترکیه و بالکان خود را به آلمان رساند؛ او چند سالی در شهر مگدبورگ آلمان زندگی کرد و سال ۲۰۱۹ به برلین نقل مکان کرد.

به گفته دوستانش، او با وجود مهاجرت و امید به زندگی بهتر هنوز با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کرد؛ از جمله برخی ادارات و نهادهای حقوقی، نام جدید و هویت او را به رسمیت نمی‌شناختند.
+56
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.