دانشمندان درخت تازه کشف شده را دکاپریو نامگذاری کردند

بی بی سی :دانشمندان در باغ های گیاهشناسی رویال، کیو، برای قدردانی از تلاش های لئوناردو دیکاپریو هنرپیشه آمریکایی که به جلوگیری از قطع درختان یک جنگل مهم بارانی در کامرون کمک کرده، درختی را که تازه کشف شده دیکاپریو نام نهاده اند.

این درخت که نام رسمی آن "یوواریوپسیس دیکاپریو" است فقط در این جنگل که به خاطر تنوع زیستی فوق العاده اش معروف است پیدا می شود.

دکتر مارتین چیک از باغ های کیو گفت: "به نظر ما نقش او در کمک به جلوگیری از تولید الوار از درختان جنگل ایبو اساسی بود."

دانشمندان و فعالان حفاظت از محیط زیست از شنیدن خبر برنامه ای برای گشایش بخش های وسیعی از این جنگل برای تولید الوار وحشتزده شدند.

ایبو به عنوان یکی از بزرگترین جنگل های بارانی نسبتا بکر در آفریقای مرکزی، محل زندگی مردمان بانِن و میزبان مجموعه منحصر به فردی از گونه های گیاهی و جانوری از جمله گوریل ها، شامپانزه ها و فیل های جنگلی است که در معرض خطر هستند.
درخت "دی کاپریو" فقط در یک نقطه دورافتاده این جنگل رشد می کندکارشناسان بین المللی در نامه ای به دولت کامرون فهرستی از گونه های ارزشمند جانوری و گیاهی که در معرض خطر انقراض هستند را تشریح کردند. بعد از آن بود که لئوناردو دیکاپریو شروع به فعالیت در این زمینه کرد و پست های او در شبکه های اجتماعی نیروی زیادی به این کارزار داد.

دولت کامرون بعدا برنامه های قطع درختان برای تولید الوار در این جنگل را لغو کرد، هرچند این جنگل هنوز رسما یک پارک ملی طبقه بندی نشده است.

دکتر چیک می گوید: "فعلا وضع این جنگل مثل این است که اجرای حکم اعدام متوقف شده باشد."

"دیکاپریو" یک درخت کوچک حاره ای با گل های براق زرد است که از تنه درمی آید. این درخت از خانواده "ایلانگ ایلانگ" فقط در بخش های کوچکی از جنگل یافت می شود و به شدت در معرض خطر نابودی است.

دانشمندان کیو و همکارانشان سال پیش بیش از ۲۰۰ گیاه و قارچ از اطراف جهان را رسما نامگذاری کردند که از جمله شامل یک سوسن صورتی از جنگل ایبو، یک تنباکوی وحشی تله دار از استرالیا و یک ارکیده با گل هایی ستاره مانند از ماداگاسکار می شد که می تواند در تاریکی رشد کند.

چندین عدد از این گونه ها پیشتر منقرض شده اند و بسیاری از آنها به دلیل جنگل زدایی، پاکسازی زمین، خشکسالی، سیل و آتش سوزی در اثر تغییر اقلیم در معرض خطر انقراض قرار دارند.
+11
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.