تغییرات در دریافت تابعیت ترکیه اعلام شد؛ خارجی‌ها دلار بیاورند و لیر سپرده‌‌گذاری کنند

 نمایی از شهر استانبولدولت ترکیه در اصلاحات تازه‌ای که به صورت رسمی برای شرایط اخذ تابعیت این کشور اعلام کرده است، شهروندان خارجی را که با سپرده‌گذاری ۵۰۰ هزار دلاری قصد دریافت تابعیت ترکیه دارند ملزم کرد که دلار یا ارز خارجی به این کشور بیاورند ولی پس از سپرده‌گذاری در بانک‌های ترکیه سرمایه آنها تبدیل شده و معادل لیر ترکیه نگهداری خواهد شد.

دولت ترکیه پیشتر دریافت تابعیت این کشور را مشروط به سپرده‌گذاری معادل ۵۰۰ هزار دلار به مدت سه سال در نظام بانکی این کشور کرده بود و اکنون با این تغییرات قصد دارد با تزریق بیشتر ارزهای خارجی به اقتصاد این کشور، نوسانات لیر را کنترل کند. هر دلار آمریکا حدود ۱۴ لیر ترکیه است و در ماه‌های آخر سال گذشته، لیر ترکیه ۴۴ درصد از ارزش خود را از دست داد.

از دیگر شروط دریافت تابعیت ترکیه، خرید ملک به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار و عدم فروش آن به مدت سه سال یا سرمایه‌گذاری و ایجاد شغل برای ۵۰ نفر در ترکیه است که باید از سوی وزارت کار ترکیه تایید شود. علاوه بر اینکه شهروندان خارجی که در ترکیه اقدام به خرید خانه می‌کنند، بدون در نظر گرفتن نرخ خانه،‌ می‌توانند اقامت یک‌ساله دریافت کنند.

ترکیه نیز از سال ۲۰۱۶، قانون اعطای شهروندی در ازای سپرده‌گذاری را اعمال کرد و بر اساس آخرین آمارهای رسمی، این قانون موجب جذب حدود ده هزار شهروند و حدود ۳.۵ میلیارد دلار سرمایه‌ خارجی شد.

برنامه دولت ترکیه برای تشویق سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور با انتقاداتی مواجه بوده است و برخی منتقدان با اشاره به نامعلوم بودن منشا پول‌هایی که سرمایه‌گذاران می‌آورند، درباره تبدیل شدن این کشور به مرکز پولشویی هشدار داده‌اند.

منتقدان همچنین می‌گویند دولت ترکیه باید به جای تابعیت، به سرمایه‌گذاران خارجی اقامت اعطا کند و درباره نحوه ورود پول به ویژه پول‌هایی از مسیر غیربانکی وارد اقتصاد این کشور شود،‌ سخت‌گیری بیشتری نشان دهد.

بر اساس آخرین آمارهای رسمی در سال ۲۰۲۱، بیش از یک میلیون و سیصد هزار نفر شهروند خارجی به صورت قانونی در ترکیه زندگی می‌کنند که حدود ۹۵۵ هزار نفر آنها اقامت کوتاه مدت دارند و حدود ۱۱۵ هزار نفر اقامت دانشجویی دارند.

همچنین در طول سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ در مجموع ۷۵۰۰ شهروند خارجی با خرید ملک موفق به دریافت تابعیت شهروندی ترکیه شده‌اند ولی این روند در سال ۲۰۲۱ به شدت جهش یافته است و تنها در شش ماه اول سال ۲۰۲۱، ده هزار نفر حق شهروندی ترکیه را به دست آورده‌اند.

بر اساس آمارهای رسمی، ایران، افغانستان، عراق، یمن، چین، فلسطین، اردن، لبنان، مصر و پاکستان، ۱۰ کشوری هستند که بیشترین سهم را در این جدول دارند.

ایرانی‌ها همچنین در ماه نوامبر سال گذشته با خرید ۱۴۰۶ خانه در ترکیه، رکورد تاریخی خرید مسکن در ترکیه توسط شهروندان ایران را شکستند.

رکورد ماهانه فروش مسکن به شهروندان خارجی در ترکیه در اکتبر ۲۰۱۸ با فروش ۱۴۳۹ مسکن به شهروندان عراقی شکسته شده بود و به استثنای این مورد، ایرانی‌ها ماه گذشته نیز رکورددار خرید مسکن در ترکیه بین شهروندان خارجی بوده‌اند.

بر اساس گزارش مرکز آمار ترکیه که روز سه‌شنبه ۲۳ آذر منتشر شد، ایرانی‌ها در ۱۱ ماهه سال ۲۰۲۱ هشت هزار و ۵۹۴ واحد مسکن در ترکیه خریداری کرده‌اند که نسبت به دور مشابه پارسال ۳۶ درصد رشد نشان می‌دهد و صدرنشین خارجی‌ها در خرید مسکن در ترکیه بوده‌اند.

تنها ایرانی‌ها نیستند که خرید مسکن در ترکیه را افزایش داده‌اند. داده‌های رسمی حاکی از جهش بیش از ۴۸ درصدی در میزان فروش خانه به خارجی‌ها در ترکیه طی ماه نوامبر نسبت به ماه اکتبر است. فروش املاک به خارجی‌ها در ترکیه طی سال جاری رونق زیادی داشته است و در ۱۱ ماهه سال گذشته، ۳۹.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، ۷۳۶۳ ملک فروخته شده به خارجی‌ها بالاترین سطح ماهیانه فروش از زمان شروع این نوع داده‌های رسمی از سال ۲۰۱۳ در ترکیه بوده است.
+18
رأی دهید
-78

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  dannni - سوئد، سوئد

  فقط کسانی که مغز خر خوردن دنبال تابعیت ترکیه هستن باور کنید تابعیت ایران گرفتن خیلی سود آور تا تابعیت ترکیه ت.....
  27
  96
  جمعه ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۶
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  شما..... از ترک‌ها پیدا نمی کنید . پول بدهید دستشان محال است برگردانند . نمونه ان هواپیمایی ترکیش . پروازها را بخاطر کرونا کنسل کرد بعد می کفت نه‌کنسل نشده تازه پول بده برات بیزنسش می کنم و بعد وقتی می رفتی فرودگاه می کفت اه کنسل شده و وب سایتمان نزده . حالا برو در خواست بده بهت ووچر می دهند بعد از ۶ ماهه برو فرودگاه استانبول فیری شاپم‌خرید بکن . دزد بیشرف ....
  12
  63
  جمعه ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۰
  ۵۲
  نیایش - تهران، ایران

  با تبلیغاتی که من و تو و کانالهای دیگه می کنند ترکیه مثل یک بهشته و من موندم با این سرمایه چرا نمیرن اروپا میرن ترکیه ؟!
  13
  52
  جمعه ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۰
  ۶۲
  محمدعلی هشترودی - مادرید، اسپانیا

  دقیقا مصداق تبدیل کردن طلا و الماس به پهن است! 😂
  5
  33
  جمعه ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۴
  ۴۲
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد
  [::dannni - سوئد، سوئد::]نشستن تو سوئد و شعر دادن راحته! ولی عزیز این بی‌چاره هایی که تو تویله اسلامی گیر کردن چه ایران چه هر زباله دونی اسلامی دیگه یی، نه پول دارن نه دارو نه آزادی نه هوا یه سالم، نه هیچی، سگِ ترکیه ارزش داره به ۱۰۰۰ ایرانِ امروز برای زندگی.
  11
  24
  جمعه ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۶
  ۳۴
  dannni - سوئد، سوئد
  [::Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد::]. این طرز تفکر کاملا اشتباه است اکثر کسانی که ترکیه رفتند و خونه خریدن فکر می‌کنند تابعیت ترکیه دائمی گرفتن این یک اشتباه است چون ترکیه نمیشه روش حساب کرد هر وقت دلش خواست آن اقامت باطل میکنه بعد شما اگر در ایران خونه بخری لااقل سرمایه ات هرجور شده حفاظت ازش کردی چون ارزش پول سقوط کنه همان قدر ارزش خانه ات بالا میره بر عکس ترکیه ارزش پول سقوط کنه خونه که با دلار خریدی نصف قیمت هم از شما نمی‌خرند
  5
  10
  جمعه ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۲
  ۴۲
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد
  این فارسی نویس هم دردسر شده! منظورم نشستن تو سوئد و شعار دادن بود، لوول
  0
  7
  جمعه ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.