بازجویی از ایرانیایی که از اروپا وارد کشور می‌شوند

رادیو فردا: وب‌سایت «رویداد ۲۴» روز چهارشنبه، ۱۵ دی‌ماه، از «بازجویی» یا اجبار به «خوداظهاری» شماری از مسافران ایرانی که عمدتا از اروپا وارد کشور می‌شوند، در فرودگاه «امام خمینی» تهران خبر داد.
 
این وب‌سایت نوشته اطلاعاتی از برخی مسافران ایرانی به دست آورده که نشان می‌دهد «برخی از آنها با افرادی که بیسیم داشته‌اند به اتاق‌هایی برده شده‌اند تا فرمی درباره اطلاعات خودشان پر کنند.»
 
در این گزارش آمده که این اتفاق «از چند ماه پیش تاکنون» در فرودگاه «امام خمینی» تهران رخ می‌دهد و روایت دو مسافر ایرانی ساکن هلند و آلمان نیز در این گزارش آمده است.
 
آن‌ طور که یک مسافر ایرانی ساکن هلند گفته، «درست بعد از کنترل پاسپورت و مهر ورود، فردی که بیسیم هم در دست داشته او و همسرش را به اتاقی نزدیک کنترل گذرنامه هدایت کرده و از او خواسته فرمی را پر کند.»
 
در این فرم، درباره «اقامت هلند، اسم، آدرس، محل سکونت، تحصیلات، شغل، درآمد، تاریخ ورود و تاریخ خروج بعدی و همچنین در مورد مقصد‌هایی که به آن سفر کرده سوالاتی مطرح شده است.»
 
این شهروند ایرانی افزوده است: «به جز خودش، نزدیک به ۱۰ نفر دیگر از مسافران نیز در اتاق مشغول پر کردن فرم خوداظهاری بودند.»
 
یک ایرانی دوتابعیتی ساکن آلمان نیز خبر داده که «ظاهرا این سوالات فقط از افراد دوتابعیتی پرسیده می‌شده است.»
 
اما رویداد۲۴ نوشته در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده که «تنها افراد دوتابعیتی یا پناهنده هدف این فرم‌های خوداظهاری نبوده‌اند و افرادی که تنها اقامت برخی کشور‌ها را داشتند هم مورد سوال قرار گرفتند.»
 
رویداد ۲۴ علت این رفتار با مسافران را از روابط عمومی فرودگاه «امام خمینی» سوال کرده و آنها در پاسخ گفته‌اند: «این مسئله به فرودگاه ارتباط ندارد و مسئول آن نهادهای امنیتی هستند.»
 
روابط عمومی فرودگاه امام به این وب‌سایت گفته:‌ «گاهی پیش می‌آید که در یک پرواز یکی از مسافران پناهنده بوده یا مسئله امنیتی دارد. در این موارد نیرو‌های امنیتی برای اینکه آن مسافر شک نکند از همه مسافران پرواز بازجویی می‌کنند تا همان یک نفر را گیر بیندازند.»
 
گزارش از بازجویی از ایرانیان ساکن غرب در بدو ورود به کشور در حالی منتشر می‌شود که استفاده از ظرفیت مالی همین ایرانیان یکی از شعار‌های اصلی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری بود.
 
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه دولت رئیسی نیز به ایرانیان خارج از کشور وعده داده بود بازگشت آن‌ها با هماهنگی‌هایی که با مراجع امنیتی انجام شده، «بدون مشکل» خواهد بود.
 
اما این وعده‌ها در شرایطی داده می‌شود که شماری از ایرانیان دوتابعیتی در حال حاضر در زندان‌های ایران هستند و جمهوری اسلامی برای حل مشکلات خود با غرب عملا از آنها به عنوان گروگان استفاده می‌کند. مقامات حکومتی توسل به «دیپلماسی گروگان‌گیری» را رد می‌کنند.
 
عادل کیانپور، زندانی سیاسی که به تازگی پس از اعتصاب غذا در زندان اهواز درگذشت، از ایرانیانی بود که از خارج از کشور بازگشته بود.
 
پس از وعده‌های رئیسی و مقام‌های دولت وی به ایرانیان خارج از کشور، نزار زکا، شهروند آمریکایی لبنانی که تجربه حبس در ایران در حین سفر به تهران به دعوت دولت ایران را دارد در توییتی نوشت: «به نظر می‌رسد ایران می‌خواهد دوتابعیتی‌ها را فریب دهد تا به ایران بروند. این بیشتر یک هشدار برای افراد دوتابعیتی است که به کشورشان بازنگردند.»
+137
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  در ایران تا بُوَد مُلا و مُفتی. به روزِ بدتر از این هم بیفتی!
  9
  195
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران
  متاسفانه هموطنان ما با رفتن به ایران هم پول و ارز به آنجا می برند که این خود باعث قویتر شدن نظام کثیف اسلامی می شود و هم نشان می دهند که ایران آخوندی کشوری امن برای بازگشت است که البته باز هم اینطور نبست.
  123
  142
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۲
  ۳۲
  Dermis - لندن، انگلستان

  [::arian1 - ابادان، ایران::]. عمدتا میروند ایران برای دیدار خانواده و پدر مادرشان،انتظار داری اینکار رو‌نکنند؟؟
  38
  61
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  [::arian1 - ابادان، ایران::]. خودت داری اونجا عشق و حال می‌کنی، بعد میگی بقیه نیان. عجب دوره زمونه ای شده خدایی.
  118
  30
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۴
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران

  Dermis - لندن، انگلستان. هموطنانی که در پرواز هواپیمای اوکراینی از ایران خارج می شدند هم برای دیدار خانواده هایشان رفته بودند که سپاه جانوران و حکومت اسلامی جان همگی آن عزیزان را گرفت.
  93
  48
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۸
  ۹۱
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  چه بازجویی چه کشکی چه پشمی؟هاهاهاکسیکه ریگی به کفشش نداره حتی چمدونش هم نگاه نمی کنن مثلن از یکی مثل این آبادانعلی مزقونچی از انگلیس که ماشالا عین بنزخاوری که ترمز بریده باشه یه کله از خروسخون صبح تا بوق سگ کامنت میذاره حتی نمی پرسن سینه کدوم قبرستون کپه مرگتو میذاری هاهاها تو که توی کامنتهات رستم دستان هستی پس چرا گرزت رو گرو گذاشتی؟هاهاها
  68
  9
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳
  ۹۱
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. حاجی تو دیگه چرا؟این میرزایقنعلی چلنگرنژاد اگه از داخل ایران بود که بساط حرافی وخنزرپنزریش رو هرروز از سپیده فلق تاشب قیرگون کنج ظل اینجا پهن نمیکردیه بار شده از خودت بپرسی نون وآب این میرزاقلیدون رو کی میده که لم بده زیر سایه ودم به دقیقه کامنت جفت و طاق بذاره؟
  53
  8
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۲
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::جنابِ سروان - مونرآل، کانادا::]. بگیر بخواب بابا رختخواب یخ کرد.
  10
  31
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۰
  ۳۲
  Dermis - لندن، انگلستان

  [::arian1 - ابادان، ایران::]. زدن اون هواپیما جنایتی تاریخی بود،نمیشه بهمین راحتی انتظار داشت مهاجرین ایرانی مقیم خارج ایران نروند،شاید عده ای در ایران هیچکس ندارند یا همه دست جمعی در خارج مقیم باشند، اما اکثر افراد پدر مادر و خانواده در ایران دارند و با سختیهای خیلی زیاد گرفتن ویزا و هزینه بسیار بالایش راه دیگه ای برای دیدن پدر و مادر که احتمالا سالخورده هم هستند ندارند. اینجا عده ای با خودشان هم درگیری دارند و منفی دادن به این حرف! خب که چی؟ پس بشینید تو غربت تا بمیرید به امید روزی که رژیم عوض بشه؟ پدر مادرتان عمر نوح که ندارند؟ من تابحال ندیدم کسی ایران نرفته باشه و همه هم مخالف اینها و حکومت دینی و این حرفها هستند.هیچ اشکالی هم نمیبینم.قوانین پناهندگی احمقانه هست و از نظر تئوری فقط شامل حال کسی که فعال سیاسی بوده و حکم اعدامش صادر شده میشه،خب مردم نقاطی مثل ایران چاره ای جز اغراق برای فرار از ایران و زندگی در آزادی ندارند و دلیل نداره مثل یک مجرم تحت تعقیب در تبعید زندگی کنند و ایران نرند.گور پدر قوانین پناهدگی اینها! همینها با سیاستهاشون ایران رو به این وضع درآوردن.
  7
  27
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۱
  ۳۲
  Dermis - لندن، انگلستان
  کسایی که برای کار اومدن و با وضع ایران و حجاب و اسلام اجباریش و آخوند مشکلی نداشتند حسابشون جداست ولی بقیه،کسایی که از اون وضع فرار کردن و اینجا مجبور شدند کیس دروغ دادند تا بمونند،و حالا برای دیدن پدر مادر به ایران میرند هیچ اشکالی نداره.گور پدر این اروپایی ها خصوصا انگلیس کثیف،چون اینها مقصر اصلی این وضع و حکومت فعلی ایران هستند.قوانین پناهندگی شون هم یک ابزار و ژست تبلیغی بیشتر نیست،اگه کسی بخواهد واقعا طبق این قانون اقامت بگیره باید کسی باشه که حکم اعدامش صادر شده! چقدر احتمال چنین هست؟ خب معلومه مردم دروغ میگن اما این دروغ به معنی خوب بودن وضع ایران و بی مشکل بودن وضع فرد در اونجا نیست بخاطر سختی و غیرعادلانه بودن قوانین پناهندگی هست. اینها هم بخاطر قوانین و افکار عمومی مردمشون و فشار گروههای حقوق بشر و activist ها و ظاهر سازی پناهندگی میدن والا اصلا براشون مهم نیست کسی در اونته بشه یا نه همونطور که دیدیم خودشون میخواهند آسانژ یا اسنودن بخاطر انتشار خبر تحویل آمریکا بدن که حکم زندان و اعدام در انتظارشونه و حقوق بشر هم پر! دلتون برای اینها نسوزه.با پنبه سر میبرن.
  5
  18
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۳
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  [::جنابِ سروان - مونرآل، کانادا::]. 🥰
  25
  4
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۵
  ۵۲
  نسل بی سواد - اسلو، نروژ
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک. تو نمیشه خفه شی و بری محلتون همون دره پنج شیر و کله پوکت رو ششته کنی و روان گردی؟
  4
  13
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۹
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  این یک حیله کثیف دولت ایران است. خیلی ها که یک کمی مشهور و مهم هستند می توانند به عنوان گروگان استفاده شوند و بقیه هم که ارزش گروگان گیری ندارند باید 5200000 به حساب دولت واریز کنند موقع خروج از کشور.
  0
  0
  جمعه ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.