ماجرای درخت موش ها در خیابان طالقانی تهران چیست؟

ایران وایر : به دنبال انتشار ویدیویی از تجمع موش‌ها روی یک درخت در خیابان طالقانی تهران، معاون شهرداری منطقه ۶ تهران، ضمن ساختگی خواندن این ویدیو گفت که موش‌ نمی‌تواند به شاخه‌های درخت آویزان شود.

«جابر انصاری»، روز چهارشنبه، ۱۵ دی ۱۴۰۰، گفت که «در حال حاضر، شاخه‌های این درخت هرس شده» که با توجه به اینکه در این ویدیو شاخه‌های درخت هرس نشده، «این فیلم ساختگی است و صحت ندارد».

خبرگزاری «باشگاه خبرنگاران» نیز تصاویری از درخت هرس شده منتشر کرد.

روز سه‌شنبه، ۱۴ دی، ویدیویی در فضای مجازی و رسانه‌های ایران منتشر شد که در آن چندین موش روی شاخه‌های درختی در خیابان طالقانی تهران حرکت می‌کنند. «باشگاه خبرنگاران» نوشته بود که «وجود این موش‌ها در حاشیه پیاده‌روها، نهرهای آب و پریدن آن‌ها به داخل مخازن زباله و رفت و آمدشان در لوله‌های فاضلاب به یک معضل تبدیل شده است».

گفته شده این ویدیو توسط «فاطمه شهدوست»، روزنامه‌نگار برای اولین‌بار منتشر شده است.

در اظهارنظری دیگر، «قدرت‌الله محمدی»، مدیرعامل شرکت صنایع و مشاغل سیار شهرداری تهران، مدعی شد که «این فیلم مربوط به دی ماه سال ۹۸ است».
او در این‌باره توضیح داد: «در آن زمان از سمی استفاده شده که هیچ تاثیری بر کاهش جمعیت موش‌ها نداشته، اما با تحقیقات و آزمایشات انجام شده روی چندین نمونه سم، سرانجام در سال ۱۴۰۰ سم موثر خریداری شده است».

به گفته محمدی به دنبال استفاده از سم جدید، تماس شهروندان با شهرداری در خصوص وجود موش‌ها «۳۵ درصد کاهش داشته است».

مدیرعامل شرکت صنایع و مشاغل سیار شهرداری تهران بیشترین آمار موش‌ها را مربوط به مناطق مرکزی شهر تهران از جمله منطقه ۱۱، ۱۲، ۱۵ و ۱۶ دانست.

به گفته محمدی به این دلیل که محل زندگی موش زیر لایه‌های زمین و درون کانال‌های فاضلاب شهری است، «امکان سرشماری آمار موش‌ها وجود ندارد».

پیش از این در سال ۱۳۹۶، «فاطمه ذوالقدر»، نماینده وقت تهران در مجلس، گفته بود در کنار موضوع آلودگی هوای تهران به عنوان یک بحران زیست محیطی، وجود حیوانات موذی مانند موش‌ها دومین ابرچالش کلانشهر تهران است.

براساس گزارش‌ها وجود ۵۰ تا ۷۰ میلیون موش مهاجم و زنده‌خوار در تهران، در زمان وقوع زلزله می‌تواند خسارات‌های جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.
+36
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Babak1358 - بیرمینگام، انگلستان

  موش میخای فقط لندن دیوارای خونه هاشم پر موش تو انگلیس موش یه موزلیه واسه خودش
  2
  33
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۵
  ۶۵
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  اینا موش نیستند بلکه Rat یا Ratte موش صحرایی هستند
  4
  30
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.