بازپرسی ایرانیان مقیم خارج در فرودگاه ایران و اجبار به تکمیل فرم خوداظهاری

مسافران ‌پرواز‌های اروپایی در بدو ورود با نوعی «بازجویی» یا «خود اظهاری» مواجه می‌شوندایندیپندنت فارسی :در حالی‌ که ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه او، بارها اعلام کرده‌اند که ایرانیان خارج از کشور برای ورود به ایران منعی ندارند و می‌توانند بدون نگرانی به کشور بازگردند، گزارش‌های رسیده به پایگاه خبری رویداد ۲۴ حاکی از آن است که از چند ماه پیش، مسافران پروازهایی که از اروپا به ایران می‌آیند،، در بدو ورود با نوعی «بازجویی» یا «خود اظهاری» مواجه می‌شوند.

یکی از مسافران ایرانی که به‌تازگی با همسرش از هلند به ایران آمده‌ است، می‌گوید که هنگام ورود به ایران، پس از کنترل گذرنامه و درج مهر ورود، فردی که بیسیم در دست داشته، او و همسرش را به اتاقی هدایت کرده و از آنان خواسته است که فرمی را پر کنند. به گفته این شهروند ایرانی-هلندی، در این فرم اطلاعاتی مثل اسم، آدرس، محل سکونت، تحصیلات، شغل، درآمد و تاریخ ورود و خروج پرسیده شده است. به گفته او، در اتاق مذکور غیر از آن‌ها حدود ۱۰ نفر دیگر از مسافران نیز حضور داشتند و مشغول پر کردن فرم بودند.

مسافر دیگری که از آلمان به ایران آمده، نیز از تجربه مشابه خود سخن گفته و اضافه کرده است که اغلب، افراد دو تابعیتی باید به این سوالات پاسخ دهند اما پیگیری‌های پایگاه خبری رویداد ۲۴ حاکی از آن است که فقط افراد دوتابعیتی یا پناهنده‌ها هدف فرم‌های خود اظهاری نبوده‌اند و از افرادی که اقامت برخی کشور‌ها را داشته‌اند هم سوال شده است.

در واکنش به این موضوع، روابط عمومی فرودگاه خمینی اعلام کرد که این مسئله به فرودگاه هیچ‌‎ ارتباطی ندارد و «امنیتی» است. در ادامه توضیح این اداره کل آمده است: «گاهی پیش می‌آید که در یک پرواز یکی از مسافران پناهنده بوده است یا مسئله امنیتی دارد. در این موارد، نیرو‌های امنیتی برای اینکه آن مسافر شک نکند، از همه مسافران پرواز بازجویی می‌کنند تا همان یک نفر را گیر بیندازند.»

ایجاد نگرانی برای مسافران هنگام ورود به ایران و اجبار آنان به تکمیل فرم‌های خود اظهاری در حالی است که دولت سیزدهم بارها مدعی شده است که ایرانیان ساکن خارج از کشورمی‌توانند بدون هیچ نگرانی به ایران بازگردند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از روز چهارشنبه، هشتم دی‌ماه، «سامانه پرسمان تردد» را در سایت «مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی» راه‌اندازی کرده است و بر اساس ادعای حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، «ایرانیان خارج از کشور می‌توانند با ارائه کمترین اطلاعات از اینکه آیا بعد از ورود می‌توانند از کشور خارج شوند، آگاهی یابند.»

او در نخستین روزهای آذر ۱۴۰۰ نیز درباره رفت‌وآمد ایرانیان خارج از کشور در اینستاگرام نوشت: «ممکن است این نگرانی در بین برخی از ایرانیان خارج از کشور وجود داشته باشد که به هنگام ورود به کشور در فرودگاه‌ها دچار مشکل شوند. در این چارچوب، سامانه‌ای در سایت وزارت خارجه در حال بارگذاری است که به این افراد در این زمینه راهنمایی و مشخص می‌کند که شما هیچ مشکلی برای ورود و برگشت ندارید و اگر مشکلی پیش آمد، وزارت خارجه مسئول است و ما این مسئله را تضمین می‌کنیم.»

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که سرنوشت افرادی که با وعده‌ مقام‌های حکومتی به ایران بازگشته‌اند، نشان می‌دهد اغلب آنان با دستگیری و شکنجه‌ روبه‌رو شدند. زندانیان دو تابعیتی در ایران با اتهام‌های سیاسی دستگیر می‌شوند اما نهادهای حقوق بشری بارها اعلام کرده‌اند که حکومت ایران از افراد دو تابعیتی برای زیر فشار گذاشتن کشورهای غربی به منظور کسب پول و امتیاز استفاده می‌کند.

نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی، ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی، انوشه آشوری، شهروند ایرانی-بریتانیایی، سیامک و باقر نمازی، شهروندان ایرانی-آمریکایی و احمدرضا جلالی شهروند ایرانی-سوئدی از جمله افرادی‌اند که جمهوری اسلامی ایران با اتهام‌هایی مثل «جاسوسی» آنان را دستگیر کرده است.

پیش‌تر، روزنامه گاردین در گزارشی تحلیلی اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی ایران از زندانیان دو تابعیتی به عنوان «اهرم فشار» در مذاکرات وین استفاده می‌کند.
+78
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  freedom of the press - تهران، ایران

  کسی که ملا جماعت و وعده وعیدهای ملا جماعت را باور می کند حقش هست هرچه به سرش بیایید. آخه کدام آدم عاقلی حرف دشمن را باور می کند و به حرف دشمن اشغالگر اعتماد می کند. برای چنین ابلهانی دل نسوزاند که احمق خودش و اطرافیانش را به مخاطره می اندازد. تحصیلات و ژن خوب برای هیچ کس شعور و درک و فهم نمی آورد اکتسابی نیست
  11
  113
  ‌چهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۱
  ۳۸
  kakolzari - لندن، انگلستان

  تصور کنید از راه رسیدین و میبینبن یه قلچماق با یه قمه خونی دم در خونتون ایستاده و میگه: بیا برو داخل کاریت ندارم. تضمین میدم !!! کدوم آدم عاقلی میره داخل ؟؟؟
  3
  91
  ‌چهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۹
  ۶۵
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  خیلیجالبه، اول از ایرانی های مقیم دعوت می‌کنند به ایران بازگردند و بعد از تله امنیتی صحبت میکنند، " در این موارد، نیرو‌های امنیتی برای اینکه آن مسافر شک نکند، از همه مسافران پرواز بازجویی می‌کنند تا همان یک نفر را گیر بیندازند" .
  5
  79
  ‌چهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۰
  ۴۶
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان

  هر بلایی سرمون بیاد حقمونه؛وقتی برا حسین و تقی نقی که نقطه اشتراک ما با اینان سینه چاک میزنیم؛وقتی سفره ابالفضل پهن میکنیم؛وقتی برا کشته شدن سردار قاتلش میلیونی میریزیم تو خیابون؛وقتی هر بالایی سرمون میاد رو جک میکنیم و میخندیم؛وقتی پای جون دادن یه انسان(اگر چه جانور صفت) چستر فیل(چس فیل) میخوریم و تخمه می شکنیم؛وقتی تمام زورمون رو میزنیم که با پارتی بازی خودمون رو یه جایی فرو کنیم و شروع کنیم بخور بخور و بعد فک فامیلمون رو بیاریم پیشمون برا بخور بخور؛وقتی از تاریخ کشورمون رو تا قاجاریان بلدیم دیگه نباید انتظار معجزه داشته باشیم؛خانه از پای و بست ویران است!..
  4
  89
  ‌چهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۳
  ۳۹
  rey kasravi - لندن ، انگلستان

  هستند عقده گشایان و‌ خودخواهان و بی رگ‌ها و بی خیال ها که با وجود تمام این اخبار هر چند گاهی پس از سپری کردن دوران سخت پناهندگی و اقامت دائم گرفتن برای پز دادن به ایران می روند تا مثلا خوشی گذرانده باشند .
  7
  84
  ‌چهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۹
  ۹۱
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  [::freedom of the press - تهران، ایران::]. عبدالغفورخان جابلسائی از لندن بیا توضیح بده چی نوشتی؟تحصیلات اکتسابی نیست؟ببخشید یعنی شماازروز اولی که تاتی تاتی میکردی وپستونک دهن میگرفتی و لب حوض نقلی ننه سلطون باجی پیپی میکردی همین سوادنیم بند الان رو داشتی؟
  10
  5
  ‌چهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۶
  ۹۱
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  من کی باشم تضمین بدم یا بگم کی بره یا نره ولی به همین چارپنج نفراولی که اینجا کامنتهای اول رو نوشتن باید بگم اگه شما چند نفر رفتین شک ندارم هیچ کاریتون ندارن چمدونتون روهم نگاه نمیکنن اصلن ازرو کامنتهاتون میشه فهمیدچه عین الله هایی در شهر هستین هاهاهاحالااگه رفتین و بندو آب دادین نیای بگی فلانی چرا ماروانداختی توهچل هاهاهابمن مربوط نیست آش کشک خالته بخوری پاته نخوری پاته هاهاها
  16
  2
  ‌چهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۶
  ۴۱
  ماهی جان - لندن ، انگلستان
  با اجازه بزرگترها. اول به اونهایی که خودشان چسیبدن به کامیون و …به اطلاح پناهنده آمدن خارج و فکر می‌کنند همه مثل خودشان هستند می گویم خیلی خر هستید همه ایرانی که ساکن خارج هستند پناهنده نیستند ، و از اونها خر تر کسانی هستند که پناهنده هستند وبدون‌نیاز ضروری میرند شما وقتی پناهنده میشید یعنی تمام دست از کشورت شستی ، اما این وسط کسانی هم هستند که پناهنده نیستند و تا حالا راحت می رفتند و می آمدند و از دیدار خانواده هاشون لذت میبردند الان اونها هم حس خوبی از ایران رفتند ندارند همین . با آرزوی آرامش برای تمام ایرانیان در همه جای جهان
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۵
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  اینا اینجا هم خونه و اموال دارند و اون دولت خارج هم اگه بفهمه از اینا مالیات میگیره، اینا میخوان هم از توبره بخورن هم اخور، انجا میرن به دولت خارجی دروغ میگن تا مالیات ندن و اینجا میان به پاسدار فرودگاه خم می شن، ۸ میلیون بجای خانواده پهلوی رفتین دنبال خارج بازی،فکر عاقبتش رو نکردین
  1
  7
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۱
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران
  کسی که با هرار بهانه و مدرک و غیره رفته اروپا پناهندگی سیاسی یا مشکل خطر جانی و زندان گرفته غلط میکنه راه بیافته یواشکی بره ایران. یه عده منتظرند یه اتفاقی تو کشور راه بیافته سریع دوتا عکس میگیرن راه میافتن اروپا بخصوص انگلیس و بدون هیچگونه مشکل امنیتی به دروغ مدرک به دادگاه ارائه میدن که زندانی شدن یا در اعتراضات بودن اگه برگردن زندانی میشن و جالبه هنوز یک ماه از گرفتن رای دادگاه نگذشته راه میافتن برن ایران البته مستقیم نمیرن اول میرن ترکیه یا کشور دیگه بعد میرن ایران. آخه این بیشرفا که جای کسایی که واقعا نیاز به پناهندگی دارند رو‌گرفتند چرا باید فکر کنند در امنیت کامل باید بروند ایران؟ کسی که الکی مدعی بهایی یا مسیحی شدنه یا خودشون رو به اعتراضات سیاسی بند میکنند درحالیکه حتی بکبار هم تو هیج حرکت سیاسی در انگلیس و اروپا نمیروند بعد پناهندگی سیاسی گرفتند چرا باید فکر کنند نباید دستگیر و محاکمه بشوند؟ جمهوری اصهالی همینطوری مایه ننگ هست ولی اینا با مدارک جعلی میروند با ادعاهای عجیب در دادگاهها برضد ایران و ایرانی که پناهندگی بگیرند. ۹۰درصدایرانیهای اروپا پناهنده جعلی هستند.
  1
  8
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.