گوشت قرمز چگونه به قلب آسیب می‌رساند؟

دویچه وله :یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که دوستداران گوشت قرمز خطر ابتلا به بیماری قلبی را از طریق زنجیره ای از رویدادهایی که در روده رخ می دهد، افزایش می‌دهند.

به‌ گزارش HealthDay News، بسیاری از مطالعات طی سال‌ها رژیم‌های غذایی حاوی گوشت‌های قرمز و فرآوری‌شده را با افزایش خطر بیماری قلبی و سکته مغزی مرتبط می‌دانستند. مظنون سنتی در این میان، چربی اشباع بود که منحصراً در محصولات حیوانی یافت می‌شود. چربی اشباع می‌تواند کلسترول LDL یا همان کلسترول بد را افزایش داده و باعث بیماری‌های قلبی‌عروقی شود.

اما یافته‌های جدید سرنخ‌های بیشتری در مورد چگونگی تاثیر گوشت قرمز بر سلامت قلب ارائه می‌دهد.

محققان کلینیک کلیولند دریافتند که باکتری‌های خاصی، به‌ وفور در روده مصرف‌کنندگان گوشت قرمز یافت می‌شود که کارنیتین گوشت قرمز را به ماده شیمیایی به نام TMAO تبدیل می‌کند. این ماده شیمیایی به افزایش لخته‌ شدن خون و گرفتگی عروق کمک می‌کند. تعداد این باکتری‌ها در روده گیاه‌خواران و وگان‌ها بسیار کمتر است.

به‌ گفته استنلی هازن، مدیر مرکز میکروبیوم و سلامت انسان کلینیک کلیولند، این نکته به‌ خوبی ثابت شده که افزودن گوشت قرمز به رژیم غذایی افراد سالم، برای مدت کوتاهی باعث افزایش سطح TMAO در خون می‌شود. اما زمانی که گوشت قرمز با گوشت سفید یا پروتئین گیاهی جایگزین می‌شود، سطح این ماده کاهش می‌یابد.

«میکروبیوم» به مجموعه وسیعی از باکتری‌ها و سایر میکروب‌ها اطلاق می‌شود که به‌ طور طبیعی در بدن انسان، به‌ ویژه روده زندگی می‌کنند. تحقیقات در سال‌های اخیر نشان می‌دهد این میکروب‌ها نه تنها در هضم، بلکه در بهبود عملکرد سیستم ایمنی، عملکرد مغز و سلامت سیستم قلبی‌عروقی چقدر حیاتی هستند.

هازن گفته است: «هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد میکروبیوم روده وجود دارد. اما رژیم‌های غذایی سرشار از غذاهایی مانند سبزیجات، میوه‌ها و غلات پر‌فیبر به تغذیه میکروب‌های مفید روده کمک می‌کنند.»

نتایج این مطالعه ۲۳ دسامبر در مجله Nature Microbiology منتشر شده است.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.