عتیقه های ۷۰۰ میلیارد تومانی به امارات نرسید

به گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، مدتی قبل مأموران کلانتری 102 پاسداران در تحقیقات پی بردند که مرد جوانی اقدام به جاسازی و قاچاق مقدار زیادی عتیقه‌جات کرده است. با اطلاع از این خبر، ضمن هماهنگی‌های قضایی با بازپرس پرونده و پس از سه ماه کار اطلاعاتی و مراقبت نامحسوس در نهایت مدارک و اسنادی به دست آمد که نشان می‌داد  مرد جوان  702 قلم عتیقه و 1500 سکه طلا زیرخاکی در مخفیگاهش نگهداری می‌کند.

بدین ترتیب مأموران وارد عمل شده و پس از دستگیری متهم  در بازرسی از خانه‌اش  50 کوزه گلی، 23  کاسه طلا، هزار و 500 سکه طلا، 150 عدد نیزه و سرنیزه و اشیای عتیقه و زیرخاکی دیگر کشف شد. طبق اعلام کارشناس میراث فرهنگی، اجناس عتیقه متعلق به دوره ساسانیان بوده و ارزش مالی آنها گرچه حدود بیش از 700 میلیارد تومان تخمین زده شده اما این در حالی است که بعضی از اشیاء را نمی‌توان قیمت‌گذاری کرد. در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد این سکه‌ها نخستین سکه‌هایی هستند که در ایران ضرب شده‌اند و روی برخی از ظروف تکه‌هایی از لباس که مربوط به همان دوره بوده، چسبیده شده است.

متهم که فاقد سابقه کیفری است، در تحقیقات اولیه گفت: سال‌هاست در کار عتیقه هستم و اطلاعات خوبی هم در این مورد دارم. مدتی قبل با مرد جوانی آشنا شدم که او این عتیقه‌ها را از حفاری یک قبر قدیمی و تاریخی در منطقه شوشتر به دست آورده بود. من در این میان نقش واسطه را داشتم و قرار بود که اجناس را به فردی در امارات بفروشم و بعد از آن هم از ایران خارج شوم.
+56
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.