وزارت دفاع ایران: ماهواره‌بر سیمرغ نتوانست محموله‌های خود را در مدار قرار دهد

رادیو فردا :سخنگوی وزارت دفاع ایران از شکست ماموریت قرار دادن سه محموله تحقیقاتی در مدار زمین توسط ماهواره سیمرغ خبر داد.

احمد حسینی روز جمعه ۱۰ دی‌ماه به تلویزیون جمهوری اسلامی گفت، موشک ماهواره‌بر به سرعت لازم برای قرار دادن محموله‌ها در مدار زمین نرسید و این پروژه ناموفق ماند.

وی گفت برای قرار گرفتن محموله‌ها در مدار، نیاز بود که سرعت موشک به ۷۶۰۰ متر بر ثانیه برسد، اما تنها به ۷۳۵۰ متر بر ثانیه رسید.

وی همچنین توضیح نداد آیا خود ماهواره توانسته است به مدار زمین برسد یا خیر.

اظهارات وی درباره ناموفق بودن قرارگیری محموله‌های تحقیقاتی در مدار به خاطر نرسیدن سرعت موشک به ۷۶۰۰ متر در حالی است که روز گذشته وی اعلام کرده بود در ماموریت تحقیقاتی فضایی یاد شده، سه محموله تحقیقاتی به صورت همزمان به ارتفاع ۴۷۰ کیلومتری و با سرعت ۷۳۵۰ متر بر ثانیه پرتاب و «محقق» شده است.

آقای حسینی اکنون می‌گوید٬ این محموله‌ها به خاطر عدم رسیدن به حد سرعت لازم، در مدار قرار نگرفته‌اند.

پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ پیش از این چهار بار به‌طور پیاپی شکست خورده بود و شبکه خبری سی‌ان‌ان قبلا در مورد آن نوشته بود که «به نظر می‌رسد ایران با این سیستم خاص به مشکل برخورد کرده است».

پرتاب ماهواره یاد شده در روز پنج‌شنبه و در میانه مذاکرات هسته‌ای با واکنش منفی و انتقاد آمریکا، آلمان و فرانسه مواجه شده بود.

وزارت امور خارجه فرانسه روز جمعه ۱۰ دی ماه از اقدام ایران در پرتاب موشک ماهواره‌بر به فضا انتقاد کرد و آن را مغایر با قطعنامه۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل دانست.

در واکنش به این بیانیه، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز جمعه اعلام کرد پیشرفت‌های علمی و تحقیقاتی از جمله در حوزه هوا - فضا، حق مسلم ملت ایران بوده و اینگونه اظهارات «مداخله‌جویانه» در عزم ملت ایران برای پیشرفت در این حوزه، خللی ایجاد نخواهد کرد.

وی گفت هیچ قطعنامه‌ای جمهوری اسلامی ایران را از برنامه ‌تحقیقات فضایی و آزمایش‌های مرتبط از جمله در حوزه ماهواره برها منع نمی‌کند، لذا استناد به قطعنامه ۲۲۳۱ «مغالطه‌ای بی‌مورد و از اساس خلاف واقع» است.

منتقدان جمهوری اسلامی ایران، پرتاب‌های ماهواره‌ای را اقدامی تحریک‌آمیز می‌دانند زیرا موشک‌های ماهواره‌بر از فناوری مشابه آنچه برای موشک‌های بالستیک قاره‌پیما لازم است بهره می‌گیرند.

آمریکا و اسرائیل همراه با دیگر شرکای غربی خود نگران توسعه برنامه موشکی بالستیک ایران برای حمل کلاهک‌ هسته‌ای در قالب برنامه صلح‌آمیز پرتاب ماهواره به فضا هستند.
+14
رأی دهید
-59

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  اگر در مدار قرار مى گرفت تعجب مى کردیم.
  6
  34
  جمعه ۱۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  اشکال نداره بجاش برد تحویل داد. دست بردارید اینکاره نیستید .هنوز یه فرغون یا آفتابه بی عیب نتونستید بسازید . پرایدی که ساختید با 4 تا تایر روزمین روزی چندبار چپ میشه اینکه دیگه تو فضاست. حیف یونجه بدند به شماها بخورید
  7
  40
  جمعه ۱۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن

  من که دو روز پیش گفتم ، یکیش که تصادفاً داخل یک کشتی افتاده بود رو آمریکائیها کشف و ضبط کردند ، 385 کیلوگرم هروئین !! دو تا دیگه اش هم بزودی گندش در میاد ! کار هر بُز نیست خرمن کوفتن _ گاو نر میخواهد و مرد کهن .
  6
  40
  شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  لابد نوشادور کافی به موشکِ حامل مالیده نشده بوده.
  6
  30
  شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران

  سران جمهوری نکبت و احمق اسلامی خیال میکند با فرستادن یک موشک در حین مذاکرات اتمی میتواند سران مذاکره کنندگان امریکا را بترسانند و انها را مجاب نموده تا باهداف پلید خودشان برسند ، کسی نیستکه باین احمق ها بگوید تکنولوژی و کاربری موشک شما در مقابل موشک های انها هزاران برابر عقب افتاده تر است و فیل را بوسیله پشه نمیتوان ترساند !؟!
  10
  30
  شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Didar2022 - پایتخت، اتریش

  خدایشش خخخخخخخخخخخخخخ
  8
  28
  شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  ernakola - تهران، ایران

  خدایا چه راحت این پولها رو می سوزونند دود می کنند.....!!
  10
  30
  شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  جای تعجب نداره! اینها نمیتوانند یک تیم فوتبال رو جمع جور کنند حتی نمیتوانند یک اتومبیل تولید کنند که ایمنی لازم رو داشته باشه بعد .. خوری میکنند و ماهواره میفرستند فضا!!!
  7
  30
  شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.