وزیر اقتصاد ترکیه: بانک مرکزی آمریکا در تملک پنج خانواده است

نورالدین نباتی، وزیر اقتصاد، مهمان برنامه احمد هاکان بودبی بی سی :نورالدین نباتی، وزیر اقتصاد ترکیه، در جریان یک مصاحبه زنده تلویزیونی تئوری توطئه معروفی را تکرار کرد و گفت که بانک مرکزی آمریکا مال پنج خانواده است.

آقای نباتی هنگام گفت‌وگو درباره استقلال بانک مرکزی ترکیه به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان ترک که حامی دولت است گفت "بانک مرکزی در آمریکا متعلق به مردم نیست، به پنج خانواده تعلق دارد."

احمد هاکان، مجری سرشناس برنامه، در پاسخ گفت "شما دارید راجع به چیز دیگری حرف می‌زنید"، و سپس موضوع صحبت را عوض کرد.

احتمالا این ادعا به یکی از تئوری‌های توطئه محبوب در ترکیه اشاره دارد که راکفلر، گلدمن ساکس و لیمن برادرز را از جمله مالکان ادعایی بانک مرکزی آمریکا معرفی می‌کند.

فدرال رزرو، یا همان بانک مرکزی آمریکا، زیرمجموعه دولت فدرال محسوب می‌شود، و به نوشته وبسایت این نهاد، در تملک هیچ شخص یا گروهی نیست.

صحبت‌های آقای نباتی باعث تعجب شخصیت‌های مخالف دولت در شبکه‌های اجتماعی شد.

نورالدین نباتی، یکی از مدافعان سرسخت سیاست‌های اقتصادی نامرسوم رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، محسوب می‌شود.

سرکان اوزجان، اقتصاددان و سخنگوی یکی از گروه‌های مخالف به نام حزب آینده، گفت "من واقعا ناراحت و خجالت‌زده شدم. سیاستمداری که اقتصاد عظیم ترکیه را هدایت می‌کند چنین حرفی زده است... همین یک جمله کفایت می‌کند."

ارهان اوستا، اقتصاددان و نماینده ملیگرا مجلس از حزب خوب، گفت "دلم واقعا برای کشورم و ملتم می‌سوزد... رفتار وزیر اقتصاد و دارایی این کشور از ابتدا تا انتهای مصاحبه چیزی جز خجالت به همراه نداشت."

او خطاب به دولت گفت "وضع شما چنان خراب است که اقتصاد را به کسانی سپرده‌اید که حتی دانش و استعداد لازم برای رفع و رجوع چنین موقعیت‌هایی را هم ندارند."

یکی از سیاستمداران محلی وابسته به حزب خوب نیز این مصاحبه را به "بحث‌های رایج در قهوه‌خانه‌ها" تشبیه کرد.

اوغور گورسس، اقتصاددان، نیز گفت "جمله کلیدی امشب همان ادعای مالکیت پنج خانواده بر بانک مرکزی آمریکا بود" و اضافه کرد که حرف‌های وزیر "درست نیست".

ابراهیم تورهان با اشاره به گفته‌های اخیر آقای نباتی که مساله اقتصاد اعداد و ارقام نیست، بلکه "روشنی چشم‌ها" است گفت "بانک مرکزی آمریکا باید خط نخست وبسایتش را عوض کند و به جایش بنویسد هدف بنیادین بانک مرکزی ایجاد روشنایی در چشم‌ها است."

آقای تورهان سابقا مدیرعامل بورس استانبول و نماینده مجلس از طرف حزب حاکم عدالت و توسعه بود.

توییتر نیز شاهد بحث‌های گسترده‌ای راجع به مصاحبه آقای نباتی بود. برخی از طرفداران احزاب مخالف، از دولت به خاطر پنج کسب‌وکاری که گفته می‌شود سود کلانی از رابطه نزدیک خود با حزب حاکم می‌برند انتقاد کردند.

بسیاری از کاربران شبکه اجتماعی پرمخاطب اکسی سزلوک هم آقای وزیر را مسخره کردند، هر چند که بعضی‌ها هم با او موافق بودند و نسبت به مالکان حقیقی بانک مرکزی آمریکا تردید داشتند.
+17
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  خیلی هم اشتباه حرف نزده ، اقتصاد کل اروپا و امریکا دست ۱۰ خانواده هست ، در یک مورد خاص خانواده رتشیلد ، هیچ مجله و منبع خبرگزاری اجازه تحقیق یا دادن ارقام در مورد این خانواده نیست ، کل ثروت بیل گیتز و جف بزوز در حد قلک برای این خانواده است ، در جنگ بریتانیا با ناپلعون همین خانواده برای شکست تاپلعون به بریتانیا وام دادند. ، دیگه تا آخرش را بخوانید
  40
  53
  جمعه ۱۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  rey kasravi - لندن ، انگلستان

  آقا اصلا شما درست می گی تمام بانک های آمریکا مال سه تا پنج تا خانوداه هست ،تو چی کار به این کار ها داری ،برو یه چاره ای بیاندیش تا مردم کشورت خوشحال آباد بشن ،برو علم یاد بگیر. اگر ژاپن و آلمان بعد از شکست در جنگ جهانی مثل تو یا حاکمان ظالم ایران فکر می کردند الان ژاپنی ها و آلمانی ها باید توی افغانستان چاه کن می شدند . نمی شه تا روز ابد نالید که مثلا اقتصاد دنیا دست این چند نفر هست پس خرد و حکمت جمعی ما چی پی شه ؟یعنی ترکیه با این جمعیت و این هم جوون تحصیل کرده باید بی خیال تلاش و کوشش بشن چون بانک های آمریکا دست پنج تا خانوداه هست ؟
  11
  47
  جمعه ۱۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  tabatabayi - آلمان، آلمان
  کاملا حرفش درسته، موضوع اسم خانواده ها و یا مذهب و قومیتشان نیست. ولی ما عادت داریم که این صحبت ها را بگذاریم به حساب تئوری توطئه تا خودمان را فریب دهیم. از جنگ جهانی دوم به این طرف، پادشاهی دنیا در دست سرمایه دارهایی است که جنگ را برپا کردند و برای ده ها و صدها سال بعد بشریت برنامه های مخوف ریخته اند.
  22
  28
  جمعه ۱۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  علی چلاق - دوسلدورف، آلمان

  حالاتو رو سنه نه، که بانک مرکزی امریکا بچیند نفر تعلق داره، تو خیلی بیل زنی حیاط پشتی عرعر دوان رو بیل بزن.
  20
  44
  جمعه ۱۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  Reza18 - لندن، انگلستان
  جدیدا سیاست های توجیهی ترکیه چقدر شبیه جمهوری اسلامی هست ما هم هزارتا مشکل داریم و هر سوالی میشه برای جوابش آمریکا و اروپا مثال میزنن
  2
  10
  جمعه ۱۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  گوبلز وزیر تبلیغات هیتلر روی روتشیلد اغراق کرد، گفت اون سرمایه بانکای انگلیسی رو کنترل میکنه، البته یهودیها توی انگلیس رانده شدن چون انگلیس پروتستان بودبه اینااجازه بیزینس داد اما گوبلز پیاز داغش رو زیاد کرد
  5
  3
  شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Didar2022 - پایتخت، اتریش
  ایران به اون عظمت به این روز افتاد وای به حال شما
  5
  8
  شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.