دولت ترکیه: تروریست‌ها در شهرداری استانبول به کار گرفته شده‌اند

دویچه وله :اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه و سلیمان سویلو وزیر کشور شهردار استانبول را به استخدام صدها "تروریست" متهم کرده‌اند. امام‌اوغلو، شهردار استانبول ضمن رد این ادعا خواستار استعفای وزیر دادگستری و کشور شده است.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که مدیریت شهرداری استانبول "مشکل تروریسم" دارد. سویلو، یکی از تندروهای کابینه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفته است حدود ۵۵۰ کارمند تازه استخدام شده در شهرداری استانبول به اتهام تروریسم تحت بازجویی قرار دارند و ۴۵۰ نفر از آنها به حمایت یا عضویت در "پ‌‌ک‌ک" متهم شده‌اند.

تعدادی از این افراد نیز نزدیک به گروه "تروریستی چپ" جبهه آزادی‌بخش انقلابی خلق DHKP-C هستند.

وزیر کشور اکنون قصد دارد تحقیقات پیرامون این افراد را آغاز کند. به گفته سویلو، این یک اقدام سیاسی نیست بلکه صرفا یک تحقیق ضد تروریستی است.

اما شهردار استانبول، اکرم امام‌اوغلو و همه سیاستمداران برجسته اپوزیسیون این تحقیقات را زیر سوال می‌برند.

موضوع این است که امام‌اوغلو در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در سال ۲۰۲۳ می‌تواند به خطرناک‌ترین رقیب رئیس جمهور فعلی تبدیل شود.

فاتح پورتقال، مجری تلویزیون و روزنامه‌نگار می‌گوید سویلو که در حزب عدالت و توسعه از مدت‌ها پیش به عنوان جانشین احتمالی اردوغان شناخته می‌شد، تلاش می‌کند با یک تیر دو نشان را بزند. او می‌خواهد به وجهه امام اوغلو، که در محافل مذهبی نیز محبوبیت پیدا می‌کند، لطمه بزند و با این فرض که بزرگ‌ترین حزب اپوزیسیون جمهوری‌‌خواه خلق CHP را که امام اوغلو هم عضو آن است، نزدیک به حزب کارگران کردستان نشان دهد تا به اتحاد مخالفان اردوغان ضربه بزند.

اما در مقابل امام اوغلو از کارمندان استخدامی خود دفاع کرد. او ضمن رد اتهامات اظهار داشت که از تمامی ۸۹ هزار کارمند در کلان‌شهر ۱۶ میلیونی استانبول حمایت می‌کند.

شهردار استانبول در عین حال خواستار استعفای سویلو و وزیر دادگستری شد. او استدلال کرده است اگر یکی از این ادعاها تائید شود، تقصیر در آن صورت به گردن خود دولت است چونکه هر متقاضی برای گرفتن پستی در مدیریت شهری باید گواهی ترخیص از وزارت دادگستری داشته باشد.

اکرم امام اوغلو توانست در بهار ۲۰۱۸ در یک کارزار انتخاباتی سخت به سلطه ۲۰ ساله حزب عدالت و توسعه در استانبول پایان دهد و شهردار استانبول شد. او یکی از محبوب‌ترین سیاستمداران ترکیه است و این یکی از دلایلی است که دولت هر کجا که بتواند چوب لای چرخ فعالیت‌های او می‌گذارد.

دولت به بانک‌ها دستور داده  که به شورای شهر استانبول وام ندهند و یک قانون مانع از گرفتن وام امام‌اوغلو از بانک‌های خارجی شد. اما این موضوع سبب افزایش محبوبیت او شده و در نظرسنجی‌ها جلوتر از اردوغان قرار گرفته است.

اما بحران اقتصادی ترکیه و پائین آمدن نرخ دلار و سپس بالا رفتن ارزش لیر سبب شد اردوغان اعتبار زیادی کسب کند. رئیس جمهور ترکیه توانست نرخ دلار را در ترکیه تا ۴۰ درصد پائین آورد، حداقل دستمزدها را بالا ببرد و صادرات خارجی ترکیه را نیز رونق بخشد.

اپوزیسیون اکنون نگران است که اردوغان از آغاز دادرسی کیفری علیه مدیریت شهری استانبول به عنوان بهانه‌ای برای عزل امام‌اوغلو از سمت شهردار استفاده کند و یک مدیر دولتی تعیین کند. اما به گفته پورتقال، این اقدام تنها محبوبیت امام اوغلو را در نهایت افزایش خواهد داد.
+10
رأی دهید
-35

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Reza18 - لندن، انگلستان

  دولت اردوغان تروریست هست نه کردهای ترکیه
  2
  24
  جمعه ۱۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.