آیا مدیتیشن سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند؟

دویچه وله :مدیتیشن می‌تواند باعث تقویت قابل توجه سیستم ایمنی بدن شود و این را محققان کالج پزشکی دانشگاه فلوریدا ثابت کرده‌اند.

به گزارش Web MD؛ تجزیه و تحلیل مطالعه جدید این دانشمندان نشان داده که مدیتیشن فعالیت صدها ژن را که به طورمستقیم در تنظیم پاسخ ایمنی نقش دارند، افزایش می‌دهد.

مطالعه آنها شامل بررسی ۱۰۶ مرد و زن، با میانگین سنی ۴۰ سال بود؛ افرادی که باید به مدت یک هفته، روزانه ۱۰ ساعت مدیتیشن می‌کردند. سه ماه پس از پایان این دوره، محققان شاهد افزایش فعالیت ۲۲۰ ژن مرتبط با سیستم ایمنی، از جمله ۶۸ ژن درگیر در فعالیتی موسوم به «سیگنال‌دهی اینترفرون» بودند.

با توجه به اینکه پروتئین‌های اینترفرون به طور موثر به عنوان محرک‌های سیستم ایمنی عمل می‌کنند، چنین سیگنال‌هایی می‌تواند برای ایجاد یک دفاع موثر در برابر بیماری‌های مختلف از جمله سرطان، مولتیپل اسکلروزیس یا حتی کووید ۱۹، کلیدی اساسی باشد.

به گفته محققان، در عالم واقعی، اکثر مردم به سختی می‌توانند ۱۰ ساعت در روز مدیتیشن انجام دهند. با این حال، انجام هر مقدار مدیتیشن و ادامه آن برای مدت طولانی، می‌تواند نقش مهمی در درمان بیماری‌های مختلف مرتبط با ضعف سیستم ایمنی داشته باشد.

نتایج این مطالعه ۲۱ دسامبر در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده منتشر شده است.
+5
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.