ایران از پرتاب موفق «سه محموله تحقیقاتی» به فضا خبر داد

عکس آرشیوی از ماهواره‌بر سیمرغدویچه وله :به گفته وزارت دفاع جمهوری اسلامی این کشور برای نخستین بار موفق شده "سه محموله تحقیقاتی" را همزمان به فضا پرتاب کند. یکی از سخنگویان وزارت دفاع گفته این سه محموله با ماهواره‌بر سیمرغ به فضا پرتاب شده‌اند.

احمد حسینی سخنگوی فضایی وزارت دفاع می‌گوید این وزارت‌خانه برای نخستین بار موفق شد سه محموله تحقیقاتی را با ماهواره‌بر سیمرغ به طور موفقیت‌آمیز به فضا پرتاب کند.

خبرگزاری تسنیم، رسانه نزدیک به نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی پنج‌شنبه، نهم دی ماه از قول حسینی گزارش داد این سه محموله به ارتفاع ۴۷۰ کیلومتری پرتاب شده‌اند.

سخنگوی فضائی وزارت دفاع به تسنیم گفت، جمهوری اسلامی پس از "دستیابی به توانمندی بومی فضایی و ایجاد قابلیت پرتاب ماهواره‌های کوچک با ماهواره‌بر‌های سفیر و قاصد" توسعه پرتابگر‌های با قابلیت بالاتر را در دستور کار قرار داد.

او افزود بر همین اساس طراحی و توسعه یک پایگاه فضایی جدید و ماهواره‌بر سیمرغ در برنامه صنایع فضایی وزارت دفاع قرار گرفت.

بنابر این گزارش حسینی گفته است: «در این پرتاب عملکرد اجزای پایگاه فضایی و عملکرد مراحل ماهواره‌بر به درستی انجام و در نهایت اهداف تحقیقاتی مد نظر از این پرتاب محقق شد.»

تا کنون درباره ویژگی‌های این "سه محموله تحقیقاتی" و هدف از پرتاب آنها به فضا گزارشی منتشر نشده است. حسینی در عین حال گفته "با تطبیق داده‌ها و عملکردها"ی این پرتاب، برنامه‌ریزی لازم "جهت پرتاب عملیاتی" انجام خواهد شد.
پرتاب موشک همزمان با مذاکرات وین
برنامه موشک‌های دوربرد جمهوری اسلامی همواره یکی از مسائل مورد مناقشه با کشورهای غربی طرف توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بوده است.

وزارت دفاع و سازمان هوافضای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی از زمان آغاز مذاکرات احیای برجام در وین بر تعداد آزمایش‌های موشکی و رزمایش‌های نظامی خود افزوده‌اند و این مسئله بارها با انتقادهای زیاد حتی در داخل ایران روبرو شده است.

سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه روز سه‌شنبه در واکنش به این انتقادها مدعی شد آزمایش‌های موشکی و مذاکرات احیای برجام ارتباطی به هم ندارند و افزود: «وقتی دشمن متوجه قدرت ایران باشد در مذاکرات حواسش را جمع می‌کند که این‌طور نیست که بخواهند چیزی بگیرند و بروند.»

سخنگوی سپاه به طور تلویحی ارتباط موشک‌پراکنی و مذاکرات وین را تائید کرده و می‌گوید: «پرتاب موشک رویکرد سایر کشورها را در مذاکرات تغییر داد.
+39
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  وی در ادامه اعلام کرد که دو فضانورد اسلامی را نیز به سمت کره مریخ اعزام کردند که با موفقیت به روی آن کره فرود آمدند و به ساختن نمازخانه و نصب آفتابه پرداختند، منتهی فیلمش موجود نیست. در ضمن نمازخانه را به شکلی تعبیه کردند که مسلمین درازکش نماز بخوانند تا رو به قبله و کره زمین در آسمان مریخ قرار گرفته باشند.
  15
  49
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن

  راست میگه ، ولی متاسفانه یکی از محموله های تحقیقاتی ، تصادفی سر از داخل یه کشتی درآورده که آمریکائیها توقیفش کردند ! ظاهراً 385 کیلو هروئین بوده !!
  15
  48
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  دست مریزاد. علوم ولایت فقط در باب فقه نمیباشد. چنانچه امیرالمؤمنین علی ع میفرمایند : «ما اهل بیت، درخت نبوت، موضع رسالت، محل رفت و آمد فرشتگان و منزلگاه رحمت و معدن دانش هستیم»
  50
  16
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران
  این احمق‌ها نمی دانند که با این خبرهای دروغین، بیشتر خودشان را مسخره دنیا می کنند. آخر با کدام دانشمند و یا تکنولوژی این محموله‌ها به فضا فرستاده شد؟ کدام دانشگاه و اشخاصی پشت این ماهواره بوده اند؟ چرا هیچ فیلمی از فرستادن آن پخش نمی شود؟
  18
  37
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  یادمون نمیره زمانی که مموتی میمونی را با راکت نظامی به آن دنیا فرستاد و در بازگشت ! ! با برادر آن مرحوم عکس یادگاری گرفت. اون موقع هم از پیشرفت های چشمگیر دم میزدید
  4
  11
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  سه پلشک!
  7
  7
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  عینه میمون های دلقک باغ وحش اِرم خودشون رو مسخره دنیا کردن!..
  5
  11
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  petrick - اشدود، اسرائیل
  و اینک اهم تیتر خبر : . پرتاب : از قدیم جنس رددو بدل میشد میگفتن پرت کن بیاد. سه : سه . محموله : بیشتر منظور مواد هست ( مثل تو فیلم ها. لامصب آدم دیگه به محموله سیب هم شک میکرد ) . تحقیقاتی : دوز موادش رو بالا پایبن کردن ، بار اول میفرستن بازار ببینن چطوره. به فضا : ممظور رو حتما خواننده محترم این کامنت تنهایی میفهمه ،احتیاج نیست به شعورش توهین بشه . فضا (!) . خبر داد : طبق معمول شِر و وِر تخویل عام داد.
  5
  6
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Janhamin - تهران، ایران
  عزیزان هوا فضای کشور ایران ، لطفا نکنید از این کارها ، اخه نمی دونید که این دستاوردهای شما باعث اتش سوزی عمیقی در ماتحت خیلی ها که وابسته اروپا و امریکا هستند ، میشه ، یه ذره رحم کنید به این بدبخت های حسود و خود تحقیر کن‌ ✌✌✌🤣🤣🤣🤣
  7
  3
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::Janhamin - تهران، ایران::] ببین مجذوب در جهالت ، هیچکس از پیشرفت کشور در همه موارد، علمی، صنعتی و فرهنگی و حتی نظامی نه اینکه ناراحت نمیشه بلکه باعث غرور است ، اما ، ما سر این اما با ذوب شدگان .. مشگل داریم، چرا این فقر گسترده در مناطق محروم، البته جدیدا هم قشر متوسط ، چرا دزدی و اختلاس ، چرا سرکوب دیگر اندیشان ، سرکوب کارگران معلمان، و هزاران چرا های دیگر که از نظر شماها پنهان میمونه ولی با فرستادن یک موشک رگ گردنتون بیرون میزنه و ادعای وطن پرستی دارید، که البته وطن ما ایرانه و مال شماها بیت الم...
  2
  6
  جمعه ۱۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۵:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.