قزاقستان حکم اعدام را به طور کامل از قوانین کیفری خود حذف کرد

قاسم جومارت توقایف، رئیس‌جمهوری قزاقستان، مصوبه پارلمان برای لغو کامل اعدام از قوانین این کشور را امضاء کرد. رادیو فردا :رئیس‌جمهوری قزاقستان با امضای مصوبه‌ای، حکم اعدام را به طور کامل از قوانین کیفری این کشور حذف کرد.

پارلمان قزاقستان هفته گذشته لایحه لغو حکم اعدام از قوانین کیفری را در راستای الحاق این کشور به میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی سازمان ملل تصویب کرده بود.

یکی از پروتکل‌های اختیاری این میثاق، لغو حکم اعدام است.

دادگاه‌های قزاقستان از سال ۲۰۰۴ صدور حکم اعدام را متوقف کرده بودند و تنها یک نفر در سال ۲۰۱۶ به اتهام تیراندازی و کشتار جمعی در شهر آلماتی به اعدام محکوم شد.

او تنها کسی است که حکم اعدام دارد اما اجرای حکم وی نیز تاکنون به تعویق افتاده بود. بدین ترتیب، حکم اعدام این متهم به حبس ابد تغییر خواهد کرد.

قاسم جومارت توقایف، رئیس‌جمهوری قزاقستان، سال ۲۰۱۹ در یک سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل قول داده بود که حکم اعدام را از قوانین کیفری این کشور لغو کند.

هم اکنون ۱۰۸ کشور در جهان حکم اعدام را کلا لغو کرده و ۲۸ کشور نیز اجرای آن را لغو کرده‌اند.

بر اساس گزارش اردیبهشت سال جاری عفو بین‌الملل، به رغم افت ۲۶ درصدی اجرای حکم اعدام در جهان طی سال گذشته میلادی، این رقم در ایران تغییر چندانی نداشته و بعد از چین کماکان بیشترین شمار اعدام‌ها را در جهان دارد.

این نهاد بین‌المللی می‌گوید ایران پارسال دست‌کم ۲۴۶ نفر را اعدام کرده است. این رقم در سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۲۵۱ نفر بود.
+21
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  hassan1326 - تهران، ایران
  چنانچه تعداد اعدام شدگان ج.ا و چین در مقایسه با تعداد جمعیت دو کشور در نظر گرفته شود جمهوری نکبت اسلامی رکورد دار میباشد . ضمنا پیشرفت فساد در نظام اسلامی رکورد میزند
  2
  9
  جمعه ۱۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.