مشاور تیم هسته‌ای ایران: مگر مکانیسم ماشه اجرا شود چه اتفاقی می‌افتد؟

 محمد مرندیرادیو فردا :مشاور تیم هسته‌ای ایران می‌گوید جمهوری اسلامی عجله‌ای برای رسیدن به توافق هسته‌ای ندارد و انتظار دولت ابراهیم رئیسی از مذاکرات، بیش از دولت حسن روحانی است.

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده روز سه‌شنبه ۷ دی‌ماه در ادامه تصریح کرد «ضرب‌الاجل طرف مقابل ارزشی برای ما ندارد، چرا که حتی اگر به فرض، طرف مقابل از برجام خارج شده و مکانیسم ماشه اجرا و چند قطعنامه علیه ایران احیا شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟».

قبلا اروپا و آمریکا اعلام کرده بودند که زمان زیادی برای توافق نمانده و طی چند هفته باید مذاکرات به نتیجه برسد.

محمد مرندی در گفت‌وگو با «خبر فوری» گفته است٬ غربی‌ها «تمام» اهرم‌های خود را علیه ایران به کار گرفته‌اند و در واقع اهرم جدیدی ندارند، این در حالی است که ایران اهرم‌هایی از جمله پیشرفت در برنامه هسته‌ای خود و سایر اقدامات را دارد».

وی به طرح پیشنهادات جدید از طرف ایران اشاره کرده و گفته است همین که غربی‌ها مجبور شده و یا به هر دلیلی انعطاف داشته‌اند که موارد جدید مطرح شده از سوی ایران مورد بحث قرار گیرد، اتفاق خوبی است.

مشاور تیم هسته‌ای ایران در ادامه گفته است٬ غرب برای رسیدن به توافق عجله دارد، اما ایران عجولانه رفتار نمی‌کند و باید اطمینان حاصل کند که هر گونه توافق باید منجر به اجرای کامل برجام شود.

بگفته وی زمان دقیقی برای توافق نمی‌توان تعیین کرد، اما اگر طرف مقابل رفتار «معقولانه‌ای» داشته باشد، می‌توان به مذاکرات امیدوار بود.

مذاکرات احیای توافق برجام از فروردین ماه سال جاری با حضور کشورهای حاضر در این توافق در وین پایتخت اتریش آغاز شد. ایران در این مذاکرات حاضر نشده است با آمریکا به طور مستقیم گفت وگو کند و ایالات متحده در این مذاکرات به صورت غیر مستقیم حضور دارد.

دور هفتم مذاکرات احیای برجام که اولین مورد از این گفت‌وگوها پس از آغاز ریاست جمهوری ابراهیم رییسی بود از هشتم آذرماه آغاز شده است و ادامه آن از روز دوشنبه از سرگرفته شد.در دور جدید گفت‌وگوها٬ مذاکره کنندگان ایرانی مطالبات جدیدی را مطرح کرده‌اند.

ایران بر لغو کامل تحریم‌های آمریکا، امکان فروش آزادانه نفت خود و بهره‌برداری از ارز خارجی برای معاملات با سایر کشورها تاکید می‌کند. در مقابل نمایندگان کشورهای غربی می گویند رفع تحریم‌های هسته‌ای باید در موازات با اجرای کامل تعهدات ایران در قبال برجام صورت بگیرد.
+21
رأی دهید
-69

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Herzl - امستردام، هلند

  هیچ اتفاقی نمی افتد آقای محمد چرندی متولد امریکا هستی و ملیت امریکایی داری بر می گردی به زادگاهت امریکا گور پدر ملت.
  8
  108
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان

  محمد مرندی آقازاده پزشک مخصوص خامنه ایی هستش و در آمریکا بدنیا آمده و در آمریکا زندگی میکنه و براش اصلا ایران و مردم ایران مهم نیست و جای تعجب نداره که چنین اظهار نظر میکنه.
  8
  101
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  sama128 - شیراز، ایران

  این فقط مکانیسم دسته بز و مکانسیم دسته اسب میفهمه یعنی چی مکانیسم ماشه اصلا نمیدونه چی هست 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣. یه مشت بیسواد بهش بگی هِلو میگی چی غضنفر. مملکت را چه گاگولهایی اداره یا ادرار میکنند توش.
  8
  60
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Afshin51 - مادرید، اسپانیا
  هیچی مکانیسم ماشه که اجرایی شد آنوقت دنبال گلنگدنش تو اونجاتون باید بگردید.
  7
  26
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  vg2000 - اسلو، نروژ

  برو از زنت بپرس مکانیزم ماشه چیه پفیوز
  7
  28
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  ایرانی دبش - تهران، ایران
  معنی و مفهوم آن این است که از شمال و جنوب و شرق و غرب مردم ایران را هدف قرار میدهند به زبان ساده دهان سرویس می‌کنن
  3
  3
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.