کدام نمایندگان مجلس متهم به اعتیاد هستند؟

مشهورترین نمایندگانی که به اعتیاد شهره بودند رییس و نایب رییس مجلس هفتم بودند.ایران وایر :احسان مهرابی
سخنان چند نماینده مجلس شورای اسلامی درباره اعتیاد یکی از نمایندگان دوره هشتم مجلس، موضوع نمایندگان متهم به اعتیاد را مطرح کرده است. هر چند در دوره‌های مختلف مجلس، این موضوع سابقه داشته اما اخیرا به صورت پررنگ‌تری مطرح شده است.

***
داستان اعتیاد نمایندگان چه‌گونه مطرح شد و به رسانه‌ها راه یافت؟
موضوع اعتیاد یک نماینده دوره هشتم مجلس شورای اسلامی را ابتدا «علیرضا سلیمی»، عضو هیات رییسه مجلس در مهر ۱۴۰۰ مطرح کرد و گفت: «در دوره‌های قبل نماینده‌ای داشتیم که خیلی مشخص بود که معتاد و تزریقی بود و او را از خیابان‌ها جمع می‌کردند و می‌آوردند و تا پایان دوره هم نماینده بود.»

این گفته اما چندان برجسته نشد تا این که سلیمی آن را بار دیگر در برنامه تلویزیونی «دستخط»  در روز سوم دی ۱۴۰۰ تکرار کرد.

پس از او، «محمدجواد ابطحی»، نماینده سابق خمینی‌شهر در مجلس نیز گفت حراست مجلس در دستشویی ساختمان مجلس سرنگ‌های تزریق او را یافته است.

«محسن کوهکن»، نماینده دوره هشتم مجلس اما اعلام کرده که این نماینده، فردی مودب و با اخلاق بوده و مواد روان‌گردان مصرف می‌کرده که با پی‌گیری هیات رییسه مجلس و خانواده‌اش، بهبودی نسبی پیدا کرده است.

«جهانبخش محبی‌نیا»، نماینده سابق مجلس نیز گفته که یک بار این نماینده در اطراف بهارستان بدحال شده بوده است.
اعتیاد به مواد مخدر به کدام نمایندگان مجلس هشتم نسبت داده شده است؟
سلیمی و دیگر نمایندگان نام این نماینده مجلس را مطرح نکرده‌اند. در مجلس هشتم، برخی از نمایندگان مشهور به داشتن اعتیاد بودند اما نه اعتیاد تزریقی با مواد روان‌گردان بلکه اعتیاد به تریاک. از جمله این نمایندگان، «عزت‌الله یوسفیان ملا»، نماینده آمل و «حسن سیدآبادی»، نماینده سبزوار بودند. برخی از نمایندگان دیگر نیز متهم بودند که به صورت تفننی تریاک مصرف می‌کنند.
«عزت‌الله یوسفیان ملا»، نماینده آمل یکی از نمایندگان متهم به اعتیاد بودحسن سیدآبادی در مجلس هشتم هم‌چنین به اتهام «فساد اخلاقی» بازداشت شده بود.

مشهورترین نمایندگانی که به اعتیاد شهره بودند اما نه نمایندگان کمتر شناخته شده بلکه رییس و نایب رییس مجلس هفتم بودند.

پس از حمله به مجلس در سال ۱۳۹۶ نیز «نورالدین پیرموذن»، نماینده مجلس هفتم نوشت «غلامعلی حداد عادل» و «محمدرضا باهنر»، رییس و نایب رییس مجلس به دلیل استعمال تریاک، از استفاده از سگ‌های موادیاب در ساختمان قوه مقننه جلوگیری کردند.

او به نقل یکی از کارپردازان مجلس نوشت: «حراست و حفاظت که متوجه علت مخالفت آقای حداد می‌شوند، اضافه می‌نمایند که استفاده از این سگ‌ها فقط در درهای ورودی نمایندگان و مراجعین استفاده خواهد شد و شامل در بزرگ حیاط مجلس که مخصوص رییس و نواب رییس هست، نخواهد شد که این بار با مخالفت شدیدتر نایب اول مجلس، آقای باهنر روبه‌رو می‌شوند.»

در این روایت آمده است: «[باهنر] می‌گوید لباس‌هاى من معمولا تا ظهر بوى دود می‌دهند و سگ هم که رییس و نایب رییس نمی‌شناسد! اگر سگ ناگهان وارد صحن علنی مجلس شد و لباس مرا گرفت، چه کسی جواب‌گو خواهد بود؟ فلذا لطفا سگ بی‌سگ!»

این موضوع به شوخی در میان نمایندگان و خبرنگاران نیز مطرح بود؛ به ویژه وقتی که هر ساله گروهی از سازمان انتقال خون به مجلس می‌رفتند تا نمایندگان و کارکنان مجلس که مایل بودند، خون اهدا کنند.

هم‌چنین زمانی که در مصاحبه‌های مطبوعاتی حداد عادل، گل یاس بر روی میز گذاشته می‌شد، برخی خبرنگاران به شوخی می‌گفتند این گل‌ها برای این گذاشته شده‌اند که بوی تریاک از بین برده شود.

این اتهام درباره باهنر توسط برخی از چهره‌ها، از جمله «حسین کروبی»، فرزند «مهدی کروبی» نیز مطرح شده است.

سال ۱۳۹۱، پس از حمله باهنر به کروبی  و سخنانش درباره انتخابات سال ۱۳۸۸، فرزند ارشد مهدی کروبی خطاب به او نوشت: «زمانی که حرف شما را شنیدم، یاد آن نماینده تبریز در مجلس هفتم افتادم که به شما صفتی داد و اکنون می‌فهمم! آقای باهنر، حالا این دفعه چه مصرف کرده‌اید که به این هذیان‌گویی و دری وری افتادید و رای آقای کروبی را چهار میلیون متصور می‌شوید!؟»
«حسن سیدآبادی»، نماینده سبزوار یکی از نمایندگان متهم به اعتیاد بودآیا حضور نمایندگان معتاد در مجلس شورای اسلامی سابقه‌دار است؟
پیش از مجلس هفتم نیز برخی از نمایندگان متهم به اعتیاد بوده‌اند؛ از جمله درمجلس سوم، اعتبارنامه «محمدتقی صابری انصاری»، منتخب بروجرد با اتهام‌هایی چون «اعتیاد به مواد مخدر» و «عضویت در جمعیت شیر و خورشید» رد شد.

هرچند به گفته حامیان صابری، فرماندار بروجرد اعلام کرده بود که از او «غفلتاً» و «تحت‌الحفظ» آزمایش اعتیاد انجام شده و این آزمایش منفی بوده است.

او پس از رد اعتبارنامه خود، در دیدار با چهره‌های سیاسی می‌گفت که بسیاری از نمایندگان معتاد بوده‌اند اما فقط اعتبارنامه او رد شده است.

در دوره‌های دیگری نیز شایعاتی درباره برخی نمایندگان مطرح شده است؛ از جمله پس از روی کار آمدن دولت «محمود احمدی‌نژاد»، خبری منتشر شد مبنی بر این که یک نماینده مجلس هفتم که معتاد بود، در ستاد سیاسی به منظور تعیین اعضای کابینه محمود احمدی‌نژاد کار می‌کرد.

با این حال، محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس شورای گفت این هنوز در حد اتهام است و در صورت موثق بودن خبر، با آن برخورد خواهد شد. پس از آن اما خبری درباره پی‌گیری این موضوع منتشر نشد.
هدف نمایندگان از بیان این سخنان چیست؟
هدف سلیمی و دیگر نمایندگان مطرح کننده این سخنان بیشتر از آن که وضعیت اخلاقی نمایندگان مجلس باشد، افزایش موضوعاتی چون نظارت بر نمایندگان است. آن‌ها اعلام می‌کنند که باید نظارت در تایید صلاحیت نمایندگان مجلس بیشتر شود و موضوعاتی چون ویژگی‌های شخصی نمایندگان نیز در تایید صلاحیت‌ها مد نظر باشند؛ همان‌گونه که برای استخدام کارمندان، موضوعات این‌چنینی در نظر گرفته می‌شوند. آن‌ها هم‌چنین معتقدند که هیات نظارت بر رفتار نمایندگان باید درباره این موضوعات نیز بر نمایندگان مجلس نظارت کند.

از دیدگاه مخالفان، این نمایندگان سعی می‌کنند با برجسته‌سازی این موضوعات، اعلام کنند اگر نظارت استصوابی شورای نگهبان وجود نداشته باشد، نمایندگان معتاد به مجلس راه پیدا می‌کنند و نظارت‌ها بر نمایندگان باید تشدید شوند.

در مقابل، مخالفان می‌گویند اتفاقا این نمایندگان یا نمایندگانی که متهم به آزار جنسی هستند، محصول نظارت استصوابی به شمار می‌روند. از سوی دیگر، اگر رسانه‌ها آزاد باشند و این اطلاعات منتشر شوند، نمایندگانی از این دست خود به خود حذف خواهند شد.
+96
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  از طویله مجلس چه توقعی می‌توان داشت ، یک مشت انسان کریه ، بد دهن ، فاسد ، جاهل ، بدلباس ، بیسواد ، اکثرا یا در حال چرت زدن هستند ، یا فحاشی و عربده کشی و شعار های کلیشه ای دادن
  3
  115
  ‌چهارشنبه ۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  آخه درد یکیو دوتا نیست اینا همشون حد اقل به دو یا سه چیز معتادند که شامل : مواد مشروب سکس دروغ مقام و و و و مهمتر از همه پول هستند. شما اگه یه سالم تو این تویله پیدا کردید معرفی کنید تا من جلوش سر تعظیم کنم.
  2
  105
  ‌چهارشنبه ۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  باید پرسید کدامشان نیستند!
  3
  93
  ‌چهارشنبه ۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Mamadam - ایران، ایران

  همه ابروی هر چی عملی بردن
  13
  46
  ‌چهارشنبه ۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sama128 - شیراز، ایران

  فساد افسار گسیخته در این سیستم تمام قد فاسد اپیدمی شده فقط با یک زلزله یا یه شخم اساسی از بین میره در همه جا نهادینه شده . نمونه اش در وزارت کار اساسا وزیر در مجلس موقعی رای اعتماد میگیره که مثلا بگه میخواهم با فساد فوق مافوق تصور در شستا و تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی قاطعانه برخورد کنم ولی خوب رای اعتماد از مجلس گرفت روز همان و روزی همان آب از آب تکان نمیخوره . گند و کثافت فساد اخلاقی رانت سوء استفاده حقوق های نجومی چند پست ها مزایای ساختگی مافوق تصور در هلدینگ های شستا در آمده بخصوص در بحث فساد اخلاقی ولی خب کی به کیه حراست که باید بازوی اجرایی مبارزه با فساد باشه میشه متولی ماست مالی و لاپوشانی فساد علنی مشخص طرف داره ترتیب فلان طرف را میده تایید شده تابلو مشخص بعد تو فکر ماست مالی و لاپوشانی موضوع هستند. کثیف ترین محیط را در شستا و هلدینگهای زیر مجموعه اش درست کردن کثیف با حقوق های نجومی ضد و بند های حسابی و بی حساب و کتاب یه طویله به تمام معنی. همه شون از دم عاشق تریاک و خانم بازی هستند. یه مشت آشغال ؛ فاسد ؛ دزد و خانم باز
  12
  37
  ‌چهارشنبه ۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Kalam - لوند، سوئد
  یکی بگه تو‌ایران چند درصد نمیکشن ؟ 😂😂😂😂 به مدت شش سال فیلم بردار کشتی بودم یادمه یروز مسابقات جام‌ تختی بعد مسابقه بیرون آزادی منتظر تاکسی بودم که چندتا ماشین پشت هم که پر داور بود همش وایسادن و لطف کردن منم تا یه مسیری بردن یهو سر راه یه جا وایسادیم بعد یه داور اومد از همه دنگ‌گرفت رفت با یه لول تریاک برگشت بعدم خیلی ریلکس بعد اینکه منو پیاده کردن رفتن صفا منم تا اون روز خیلی واسم سوال بود چرا داوری کشتی ما اینقدر داغون و حق و‌ناحق میشه ولیاون روز جوابمو گرفتم. واقعا وقتی از خامنه ای میزنه تا نماینده مجلس و …. دیگه از داورا و‌امثالهم دیگه چه انتظاری میشه داشت. گل وبلبلیم لا مذهب. به هر طرف نگاه میکنی فقط فرهنگ و تمدن که پاشیده در و‌دیوار یکی نیست جم کنه داریم حیف میشیم 🤣🤣🤣🤣🤣
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.