اعتصاب غذای بنجامن بری‌یر؛ چرا یک گردشگر‌ فرانسوی در مشهد زندانی است؟

بنجامن بری‌یر گردشگر فرانسوی که در ایران به اتهام جاسوسی زندانی استبی بی سی :بنجامن بری‌یر "در اعتراض به شرایط زندان و عدم رسیدگی به پرونده اتهاماتش" دست به اعتصاب غذا زده است. دادسرای مشهد این گردشگر فرانسوی را به "جاسوسی و تبلیغ علیه نظام" متهم کرده، اما با گذشت نزدیک به ۲۰ ماه از بازداشت، هنوز زمان دادگاه او تعیین نشده است.

بلاندین بری‌یر، خواهر بنجامن بریر به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید شرایط او در زندان "نوعی شکنجه روحی روانی" است. او از مقامات فرانسوی می‌خواهد کاری کنند که او "از این مخمصه نجات پیدا کند."

بنجامین بری‌یر که در بهار سال ۱۳۹۹ به ایران سفر کرده بود، در ششم خرداد نزدیک مرز ترکمنستان بازداشت شد. مقامات قضایی ایران او را به عکاسی با پهپاد از مناطق ممنوعه مرزی متهم کرده‌اند. او ۵۷۰ روز است در زندان وکیل‌آباد مشهد به‌سر‌می‌برد.

خانم بری‌یر با تأیید خبر اعتصاب غذای برادرش می‌گوید: "معمولاً هر سه هفته یک‌بار، آن‌هم اگر مقامات بخواهند و قبول کنند، با بنجامن حرف می‌زنیم، اما روز کریسمس برخلاف وعده‌ای که داده بودند، اجازه ندادند که به ما زنگ بزند. او در واکنش به این تصمیم مقامات، در اعتراض به شرایط زندان و عدم رسیدگی به پرونده اتهاماتش تصمیم گرفته اعتصاب غذا کند."

خانم بری‌یر می‌‌گوید: "او را با ۲۰ نفر دیگر در یک سلول جا داده‌اند که حتی تخت‌خواب هم به اندازه کافی نیست. بنجامن زبان فارسی نمی‌داند و قادر به معاشرت به هیچ‌کس نیست. مکالمات تلفنی با ما هم به نوعی شکنجه روانی تبدیل شده است. قرار می‌گذاریم که زنگ بزنیم، بعد هرچه زنگ می‌زنیم هیچ‌کس جواب نمی‌دهد. شده که ده‌ها بار زنگ زده‌ایم اما هیچ خبری نمی‌شود. بعد ناگهان می‌گویند قرار لغو شده است. حتی تلویزیون دیدن هم باید با اجازه مقامات صورت بگیرد. همه اینها که به نظر جزئیاتی کم اهمیت می‌آیند در نهایت نوعی شکنجه‌اند."

به گفته خانم بری‌یر ، مقامات کنسولگری فرانسه "هر دو سه ماه یک بار با او دیدار می‌کنند. به او کتاب و نامه‌های خانواده را می‌دهند و این تنها روابط انسانی خارج از زندان است که بنجامین در این ماه‌ها تجربه کرده است."

خواهر این گردشگر فرانسوی ۳۶ ساله می‌گوید که وی در ماه‌های اول اطمینان داشت که "سوء تفاهمی" شده است که به زودی برطرف می‌شود، اما "چند ماهی است که به کلی از لحاظ روحی شکسته است. قبلاً می‌گفت که سوء تفاهم است، اما الان دیگر واقعاً سردرگم و نومید شده است و از لحاظ روحی خیلی آسیب دیده است. او حالا می‌داند که گرفتار یک گروگان‌گیری سیاسی شده است. او چاره‌ای جز اعتصاب غذا نداشته، بنجامن سلامت خود را به خطر انداخته است بلکه از این بن‌بست پوچ نجات پیدا کند"

خانواده وی بارها اتهامات آقای بری‌یر را "واهی، بی‌بنیاد و بی‌معنی" دانسته و رد کرده‌‌اند. خانم بری‌یر که در تابستان گذشته هم در نامه‌ سرگشاده‌ای به رئیس‌جمهوری فرانسه از عملکرد مقامات کشورش انتقاد کرده بود، می‌گوید: "ما می‌دانیم که آن‌ها هر چه در توان دارند، به‌کار گرفته‌اند اما این تلاش‌ها برای نجات برادرم کافی نیست. ما از دولت می‌خواهیم که بیشتر فعالیت کند. او دیگر هیچ امیدی ندارد. کاری کنید که از این مخمصه رها شود."
بنجامن بری‌یر گردشگر فرانسوی که در ایران به اتهام جاسوسی زندانی استسعید دهقان که از جمله وکلای آقای بریر است، تأخیر در رسیدگی به پرونده موکلش را "غیرعادی" توصیف می‌کند: "من موکل‌های خارجی یا دوتابعیتی زیادی داشته‌ام، اما به یاد ندارم که اینقدر از زمان شکل‌گیری پرونده‌ای گذشته باشد و دادگاه حتی حاضر نشود وقت تعیین کند. بازجویی‌ها که انجام شده، تفهیم اتهام هم که صورت گرفته، پس چرا دادگاه تشکیل نمی‌شود؟"

به گفته سعید دهقان مقامات قضایی از وزارت اطلاعات استعلام کرده‌اند و منتظر جواب مقامات امنیتی هستند: "این در حالی است که در طول بازجویی‌ها مقامات امنیتی و اطلاعاتی حضور داشته‌اند و درگیر پرونده بودند. علاوه بر این، بنجامین بیش از یک ماه در اداره اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفته است. پس استعلام دیگر معنی ندارد."

آقای دهقان می‌گوید: "بیش از ۱۹ ماه است که بنجامین در زندان به سر می‌برد و هنوز دادگاهش تشکیل نشده است. دلیلش را می‌توان حدس زد؛ دادگاه منتظر اقدامی از طرف دولت فرانسه است. اتهامات بنجامین سیاسی و بی‌مبنا است. پهپاد با یک دوربین عکاسی را پهپاد نظامی می‌دانند و اقدامش را جاسوسی. این حرف‌ها یعنی توهم، یعنی استاندارد دوگانه. انگار کسی را گروگان گرفته‌اند و منتظر هستند که یک اتفاقی بیفتد. این رفتار از منظر حقوقی هیچ مبنایی ندارد."

در سال‌های اخیر، مقامات ایران چند بار شهروندان خارجی یا دو تابعیتی زندانی در ایران را با ایرانی‌هایی که در کشورهای دیگر زندانی هستند، مبادله کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، روز دوشنبه و در واکنش به خبر اعتصاب غذای بنجامن بری‌یر، گفته است که مقامات کنسولگری فرانسه "مرتب" با او در تماس هستند و پرونده‌اش را "با جدیت دنبال می‌کنند". فرانسه پیش‌تر اتهامات وارده به آقای بری‌یر را "غیرقابل درک" خوانده و خواهان آزادی بی‌قید ‌و ‍شرط او شده بود.
+27
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  حتما این هم یکی از اون طرحهای سربار محسن رضائی هست که یه اروپائی یا آمریکائی رو گروگان بگیرند در ازای یک میلیون دلار
  3
  26
  دوشنبه ۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.