سنت بشقاب خالی برای مهمان ناخوانده کریسمس در لهستان

یورونیوز :یکی از سنت‌های دیرینه لهستانی‌ها، گذاشتن یک بشقاب خالی سر میز شام کریسمس برای مهمان ناخوانده‌ای است که لحظه آخر، بدون دعوت در خانه را می‌زند. میزبان موظف است پذیرایی گرمی از او بکند.

مارتینا چیژووسکا و همسرش تصمیم گرفتند تا امسال و در حالیکه کشورشان به یکی از بدنام‌ترین کشورهای پذیرای مهاجران بدل شده، به این سنت احترام بگذارند. شمس‌الله، پناهجوی افغان مهمان این خانواده در ورشو است.

مارتینا چیژووسکا درباره این مهمان، البته نه‌چندان ناخوانده، می‌گوید: «این کشور من است که روی خوشی به پناهجویان نشان نمی‌دهد. اگر من هم کاری نمی‌کردم، این‌طور بود که با این رویه همراهم. فقط احساس مسئولیت کردم. تلاشم این بود که درباره خودم ماجرا را به دست گیرم. به جای انفعال و ضعف، احساس قدرت می‌کنم.»

شمس‌الله ( معروف به شمس‌اُل) راخمن حدود ۶ ماه پیش از بلاروس وارد لهستان شد. او از ۶ هفته پیش در ورشو، با خانواده ۳ نفره چیژووسکا زندگی می‌کند. او از افغانستان به روسیه رفته و پس از گذر از بلاروس، وارد لهستان شده است.

مرز بلاروس و لهستان از اواخر تابستان امسال تا همین الان به مرکز ثقل تقابل ژئوپولیتیک روسیه و اتحادیه اروپا تبدیل شده است. در حالی که حکومت بلاروس هزاران پناهجو را به پیشروی به سوی مرزهای همسایه‌های غربی از جمله لهستان می‌راند، پلیس لهستان مانع ورود آن‌ها می‌شود. آوارگان بی‌پناه در دو سوی مرز مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار می‌گیرند. تاکنون نزدیک به ۲۰ نفر در جریان این ماجرا جان خود را از دست داده اند. شمس‌الله احتمالا یکی از خوش‌شانس‌ترین پناهجویان بوده است.

خانواده چیژووسکا برای اسکان یکی از پناهجویان تازه از راه رسیده، اعلام آمادگی می‌کند. یک مددکار اجتماعی با شمس‌الله تماس می‌گیرد و موضوع را با او در میان می‌گذارد. جلسه‌ای برای آشنایی ترتیب داده می‌شود. مارتینا چیژووسکا می‌گوید شمس‌الله در آن جلسه بسیار مضطرب بود.

بارتک چیژووسکا می‌گوید: «وقتی امشب ماجرای کریسمس و سنت‌هایش را تعریف می‌کردیم، شمس‌الله می‌گفت خیلی شبیه عید خودمان است: حسابی غذا می‌خورید و همه خانواده را می‌بینید.»

ماگدالنا چودوینک، خبرنگار یورونیوز در ورشو می‌گوید: «در حالی که بحران انسانی در مرزهای شرقی اتحادیه اروپا همچنان ادامه دارد و هزاران پناهجو در سرمای زمستان بلاتکلیف هستند، خانواده چیژووسکا نمونه‌ای است از آغوش باز برای مهمانان ناخوانده، تنها و گرسنه است.»
+31
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا

  خداوند رفتگان همه را بیامرزد. مادر من هروقت برنج خیس میکرد، یک لیوان بیشتر میریخت میگفت، اینم مال مهمون سر زده. این کار را خیلی لز خانم های ایرانی، هنوز با این فقر در ایران انجام میدهند.
  0
  56
  دوشنبه ۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  امیدورام به زودی در ایران به جای استفاده از تقویم عربی چرت از این تقویم میلادی استفاده کنیم و به جای 4 روز عدم تجارت به دنیا ( ما پنشنبه و جمعه تعطیل هستیم و دنیا شنبه و یکشنبه) این یعنی فقط 3 روز ما با دنیا تجارت می کنیم. امیدوارم به زودی به جای خراقات و وفات و ولادت امامان خرافی عرب عید نوروز و اعیاد خودمان را در خیایانها و دور هم با رقص و پایکوبی بپردازیم. این رژیم به زودی می رود و امیدورام مردم دوباره دنبال دین و خرافات و امام حسین و محرم و عاشورا نباشند که زیاد امیدورم نیستم و این مردم حرف حساب توی مخ شان نمی رود و دین را مثل تنها راه رهایی می دانند.
  4
  20
  دوشنبه ۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  [::nooshin tehrani - روم، ایتالیا::]. روحشان شاد. من هم هر موقع واسم مهمون میاد، دو ملاقه آب خورشت رو بیشتر میکنم.
  28
  8
  دوشنبه ۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. اینم یه جورشه. بعضی ها آب ابگوشت رو زیاد میکنند. چه اشکالی داره، دل خوش باشه
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.