طالبان: رانندگان زنان «بدحجاب» را سوار نکنند و موسیقی نشنوند

دویچه وله :بیش از چهار ماه از به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان می‌گذرد و آزادی‌های فردی و اجتماعی هر روز محدودتر می‌شود. در جدیدترین دستورالعمل از رانندگان خواسته شده تا زنان "بدحجاب" را سوار نکنند و موسیقی نشنوند.

چهار ماه پس از سقوط دولت پیشین کابل توسط طالبان این گروه به طور روزافزون زندگی اجتماعی را محدود می‌کند. وزارت امر به معروف و نهی از منکر در جدیدترین دستور، شنیدن موسیقی توسط رانندگان را ممنوع کرده و از آن‌ها خواسته تا  زنان "بدحجاب" را سوار نکنند. محمد صدیق آصف، سخنگوی این وزارت  صدور این دستور را تایید کرده است.

افزون بر این، این وزارت طالبان سفر زنان بدون همراه محرم مرد در مسافت بیش از ۷۲ کیلومتر را ممنوع کرده است. در ماه‌های اخیر رژیم طالبان به شدت حقوق شهروندی به ویژه حقوق زنان را محدود کرده است. در دستور دیگری، از رسانه‌های افغانستان خواسته شده تا از بازیگران زن در برنامه‌ها و سریال‌های خود استفاده نکنند.

سازمان دیدبان حقوق بشر تازه‌ترین مورد نقض حقوق زنان توسط طالبان را محکوم کرده است. هیتر بار، مدیر این سازمان گفته که منع سفر زنان بیش از پیش آنها را "زندانی" می‌کند. او گفته است که این اقدام طالبان «از تردد آزادانه زنان و یا سفر آن‌ها به شهر دیگری برای کار و یا حتی فرار به دلیل خشونت خانگی، جلوگیری می‌کند.»

دستور جدید وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان همچنان آزادی‌های مردان را محدود کرده و قوانین سختگیرانه دوره پیشین این رژیم را احیا کرده است. این وزارت از آرایشگاه‌ها خواسته است تا ریش مردان تراشیده نشود و به اندازه یک کف دست بلند باشد. طالبان هم‌چنین از رانندگان مسافرکش خواسته که هنگام اذان، برای ادای نماز توقف کنند.

طالبان روز ۱۵ اوت کابل را به تصرف درآورد و حاکمیت "امارت اسلامی افغانستان" را اعلام کرد. این گروه تلاش می‌کند تا در جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شود اما تاکنون موفق نبوده است. جمهوری اسلامی ایران تاکنون روابط خوبی را با این گروه برقرار کرده است.
+10
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا
  اینا که بورکا دارند. بد حجابیشون کجا بود. از سر تا پا زیر یک رو دوشکی مخفیه بنده های خدا
  0
  13
  دوشنبه ۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  kevinpalang - مالمو، سوئد
  تنها راه بدحجاب نبودن از نظر طالبان این هست که خانمها بروند داخل کارتن یخچال از خانه بیرون بیایند. یک بنده خدایی میگفت اعتقادات مردم در کشورهای اسلامی بیماری روانی اجتماعی است. این که هست یا خیر قضاوتش با شما.
  0
  9
  دوشنبه ۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Dermis - لندن، انگلستان
  حالا جوری تیتر زده شده انگار زنان افغانستان تا بحال بیکینی میپوشیدند،اینها که این ۲۰ سال که مثلا افغانستان آزاد شده بود هم بصورت خودجوش بورکا میپوشیدند و حتی ۵۰ درصدشون چشمهاشون رو هم میپوشوندند.زنهای افغانی مقیم اروپا همه محجبه هستند خودشون.مگه مثل ایران هست که اکثر زنها از حجاب و اسلام بیزار باشند!؟
  0
  10
  دوشنبه ۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  [::nooshin tehrani - روم، ایتالیا::]. فقط به بورکا و تظاهر به حجاب نیست. منظور این است که قصدشان تخریب اذهان مردان نباشد. بعضی‌هایشان از عطرهایی استفاده می‌کنند که ناخوداگاه هر مردی را به سمت قسمت عطرخورده جلب و همچنین تون صدایشان را طوری می‌کنند که مرد شکنجه ذهنی می‌شود در حد التماس به زید.
  12
  1
  دوشنبه ۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. من میدونم که شما کامنت میذاری که مثل یک رنده رو اعصاب خوانندگان این سایت می مونه. ولی عزیزم، خواهرم، ای چو من، گاهی اوقات کامنت های شما، از یک خانمی مثل شما هم بعیده. بدبختی های زنان افعان رو همه میدونیم.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.