وزیر نیرو با اشاره به قرارداد ۳۰ هزار میلیارد تومانی سپاه برای انتقال آب: برای شهرها پروژه ویژه داریم

علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو، با اشاره به قرارداد ۳۰ هزار میلیارد تومانی دولت با سپاه پاسداران برای پروژه انتقال آب به روستاها، گفته است علاوه بر ۷۱۰۰ روستایی که مشمول این قرارداد شده‌اند، ۱۰۰ شهر نیز دچار تنش آبی شدید هستند و برای آنها «پروژه‌های ویژه» تعریف شده است.

به گفته وزیر نیرو در طرح انتقال آب به روستاها قرار است قرارگاه امام حسن وابسته به سپاه پاسداران، ۲۱۰۰ کیلومتر خطوط انتقال آب نیز بسازد. سپاه پاسداران فروردین سال ۹۹ قرارگاه امام حسن را برای خدمات رسانی به مردم محروم در زمینه بیماری کرونا تشکیل داد ولی این قرارگاه اکنون وارد فعالیت‌های اجرایی شده و به عنوان پیمانکار دولت قراردادهای کلان عمرانی امضا می‌کند.

وزیر نیروی ایران همچنین گفته است برای کاهش بحران آب، گفت‌وگویی‌هایی در زمینه واردات آب با کشورهای ترکمنستان، افغانستان، ترکیه، عراق، ارمنستان و آذربایجان صورت گرفته است ولی درباره نتایج این گفت‌وگوها گزارشی نداده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش جدید خود که مهرماه امسال منتشر شد، با عنوان «بررسی وضعیت تنش آب در سال ۱۴۰۰» اعلام کرد که در حال حاضر ۲۸۲ شهر ایران دچار تنش آبی هستند که این تعداد حدود ۴۸ درصد جمعیت کشور را در بر می‌گیرد.

در این گزارش تاکید شده که تنش‌ آبی در شهرها و روستاهای ایران در حال گسترش است که این موضوع می‌تواند به نارضایتی اجتماعی منجر شود و تبعات امنیتی داشته باشد.

حکومت‌ ایران در سال‌های اخیر برخورد توام با سرکوب و بازداشت با معترضان به بحران آب داشته است که مهم‌ترین آن در دو سال گذشته اعتراض‌های خوزستان و اصفهان بوده است.
 
+1
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  arian1 - ابادان، ایران
  هر زمان که سپاه دست به پروژه‌ای میزند بدون تردید برای محیط و مردم خطرناک می شود. نگاهی به پروژهای قبلی سپاه که بدست عده ای دزد و بی سواد ساخته شده اند، خود گواهی بی کفایتی آنهاست.هنوز خسارات جبران ناپذیر سد گنوند که زمینهای کشاورزی را به شوره زار تبدیل کرد در خوزستان از یادها نرفته است
  0
  15
  دوشنبه ۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  من در ایران‌قبلا برای یک شرکت کار می کردم که پیمانکار سپاه در پروژه های ساختمانی بود . یعنی دزدی و حیف و میلی در پروژه های سپاه وجود دارد که اصلا قابل تصور نیست . شتر با بارش گم می شود و کسی عین خیالش نیست .
  0
  11
  دوشنبه ۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.