محصولات صادراتی باز هم برگشت خورد؛ این بار ترکمنستان سیب‌زمینی ایران را نخواست

رادیو فردا :در پی برگشت سریالی محصولات کشاورزی ایران از سایر کشورها، این بار ترکمنستان مانع از واردات سیب‌زمینی‌های ایران شد.

رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد روز شنبه، چهارم دی، درباره علت برگشت سیب‌زمینی‌های ایران از ترکمنستان به «تجارت نیوز» گفت که محصولات کشاورزی پس از برداشت باید در قرنطینه بمانند، اما سموم محصولات ایرانی پس از گذراندن این دوره همچنان باقی مانده «که تهدیدی برای سلامت انسان است».

حیدر ساکن برجی با اشاره به «چینی و بی‌کیفیت» بودن سموم مورد استفاده در محصولات کشاورزی ایرانی گفته است از آن جا که قرار است محصولات کشاورزی ایران پس از گذراندن قرنطینه از اداره حفظ نباتات و وزارت بهداشت کشورهای مقصد مجوز بگیرد و با توجه به احتمال تکرار عودت محصولات ایرانی قوه قضاییه باید به این مسئله ورود کند.

آقای ساکن برجی در حالی از جایگزین شدن پاکستان به‌ عنوان کشور صادرکننده سیب‌زمینی به کشورهای هدف ایران خبر داده که پیشتر در اوایل آذر ازبکستان ۳۵۰۰ تن سیب زمینی وارداتی از ایران و پاکستان را به خاطر وجود آلودگی خطرناک برگشت زده بود.

روند از دست رفتن بازارهای جهانی محصولات ایرانی در حالی ادامه دارد که ماه گذشته هند واردات کیوی از ایران را متوقف و روسیه هم چندی پیش واردات فلفل ایرانی به این کشور را ممنوع اعلام کرد.

اوایل آذر امسال نیز ۵۸۸ اصله نخل صادراتی مناطق جنوب ایران به علت «عدم تائید گواهی‌های بهداشت ایران» از قطر برگشت خورد.

رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود اخیرا اعلام کرد که ۲۳ درصد از سموم مصرف‌شده در کشور «پرخطر» هستند.
+48
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  رژیم میخواست دنیا را شیعه اسلامی کنه ، ابر قدرت ها را به چالش بکشاند ، اسراییل را نابود کنه ، الان تبدیل به بیک. کیسه بوکس شده ، هر کشور در پیتی بهش مشت و لگد میزنند ،
  10
  94
  شنبه ۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  تمام سموم نباتی و کود های شیمیایی توسط دولت تولید و وارد شده و در خیلی از روستاها توسط تعاونی پخش میشود. کیفیت کود و سموم خیلی پایین و برای سلامتی مضر میباشد
  6
  15
  شنبه ۴ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا
  بهتر، تو کشور خودمون بفروشند. اینجوری شاید قیمتها بیاد پائین.
  2
  15
  شنبه ۴ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.