دوران نهفتگی اومیکرون چقدر است؟

کوتاهی دوره نهفتگی‌ باعث می‌شود فرد مبتلا بین مشکوک شدن به ابتلا تا عود بیماری، احتمال مثبت شدن نتیجه آزمایش، اینکه بتواند به دیگران خبر دهد، خود را قرنطینه کند و جلوی سرایت بیماری را بگیرد، زمان کمتری داشته باشدایندیپندنت فارسی :سویه اومیکرون کووید-۱۹ از زمانی که ماه گذشته اولین بار در آفریقای جنوبی کشف شد، به‌سرعت در سراسر دنیا پخش شده است اما هنوز در مورد آن خیلی چیزها را نمی‌دانیم.

برای تعیین ویژگی‌های دقیق آن و اینکه به واکسن‌های مختلف ما برای ویروس کرونا چطور واکنش نشان می‌دهد، داده‌های بیشتری لازم است. اما آنچه در مورد آن تردیدی وجود ندارد، این است که از دیگر انواع قبلی که در طول دوره این همه‌گیری تاکنون، با آن‌ها مواجه شده‌ایم، از جمله سویه‌های  آلفا و دلتا، مسری‌تر است.

اومیکرون تا این تاریخ دست‌کم در ۸۹ کشور شناسایی شده است و کشورهایی مانند هلند، آلمان و کره جنوبی قوانین قرنطینه را دوباره اجرا کرده‌اند تا سرعت گسترش آن را کند کنند.

بر اساس اعلام سازمان امنیت بهداشت بریتانیا، این کشور تاکنون ۱۴ مورد مرگ در اثر سویه جدید و بیش از ۶۰ هزار مورد تایید شده در زمان نگارش این مقاله ثبت کرده و این در حالی است که تعداد کلی بیماران کووید بیش از دو برابر شده و جمعه گذشته به ۹۳ هزار و ۴۵ مورد در دوران اوج همه‌گیری رسید.

یکی از مواردی که در چند هفته اخیر مشخص شده، این است که سویه اومیکرون با کووید اصلی چه خصوصیات نژادی متفاوتی دارد.

در حالی که سازمان بهداشت جهانی چنین تخمین می‌زد که در همه‌جا نشانه‌های بیماری در مبتلایان به اولین سویه ویروس کرونا بین دو روز تا دو هفته طول می‌کشد تا آشکار شود، در مورد سویه اومیکرون حدس می‌زنند که این دوره نهفتگی خیلی سریع‌تر باشد و نزدیک به سه تا پنج روز طول بکشد.

ساجد جاوید، وزیر بهداشت بریتانیا،  روز ۶ دسامبر به نمایندگان مجلس گفت: «تحلیل اخیر سازمان امنیت بهداشت بریتانیا چنین نشان می‌دهد که مدت زمان میان ابتلا به بیماری و سرایت آن ممکن است در مورد سویه اومیکرون کوتاه‌تر از سویه دلتا باشد.»

این توضیح می‌دهد که چرا خیلی سریع و موفق پخش می‌شود زیرا کوتاهی دوره نهفتگی‌ باعث می‌شود فرد مبتلا بین مشکوک شدن به ابتلا تا عود بیماری، احتمال مثبت شدن نتیجه آزمایش، اینکه بتواند به دیگران خبر دهد، خود را قرنطینه کند و جلوی سرایت بیماری را بگیرد، زمان کمتری داشته باشد.

جنیفر نازو، متخصص ایمنی‌شناسی مرکز امنیت بهداشت جان هاپکینز این هفته به «آتلانتیک» هشدار داد که کوتاه‌تر بودن دوره نهفتگی «کنترل یک ویروس را بسیار، بسیار، بسیار سخت‌تر می‌کند».

جنبه دیگری که تشخیص اومیکرون از دیگر سویه‌های این ویروس را بالقوه سخت‌تر می‌کند، این است که نشانه‌های آن به نوعی با سه شاخص اصلی که یاد گرفته‌ایم دنبالشان بگردیم، فرق دارد: سرفه، تب و هر گونه از دست دادن حس چشایی یا بویایی.

در عوض، نشانه‌های اولیه هشداردهنده برای سویه جدید سوزش گلو، درد ناحیه کمر و آبریزش یا گرفتگی بینی، سردرد، درد عضلانی و خستگی، عطسه و تعریق شبانه است.

شواهد فعلی از موارد اومیکرون که در بریتانیا تجزیه و تحلیل شده، این است که بیماران به طور متوسط بین پنج روز تا یک هفته بهتر می‌شوند ولی بعضی از علائم مانند سرفه و خستگی ممکن است مدت طولانی‌تری باقی بمانند.

تنگی نفس نیز در موارد سخت‌تر گزارش شده که ممکن است تا ۱۳ روز ادامه یابد.

به نظر می‌رسد بیماران کووید معمولا از حدود دو روز قبل از پدیدار شدن اولین نشانه‌های بیماری تا ۱۰ روز بعد از آن انتقال‌دهنده بیماری به دیگران‌اند.

اگر فکر می‌کنید نشانه‌های اومیکرون یا سویه همچنان غالب دلتا را دارید، توصیه فعلی ان‌اچ‌اس (خدمات بهداشت بریتانیا) این است که هر چه سریع‌تر آزمایش پی‌سی‌آر (PCR) بدهید و برای محافظت از دیگران خود را در خانه قرنطینه کنید.

به طور کلی در حال حاضر، بیشترین امید ما در برابر اومیکرون این است که پیشنهاد تزریق واکسن تقویتی که تا آخر دسامبر در بریتانیا برای همه بزرگسالان ارائه می‌شود، پذیرفته شود زیرا مطالعات نشان داده‌اند که سه دوز به جای دو دوز، احتمالا در برابر سویه جدید میزان ایمنی بالاتری ارائه می‌دهد.

اما همان‌طور که آقای جاوید روز یکشنبه به اندرو مار از بی‌بی‌سی گفت، «در این همه‌گیری هیچ تضمینی وجود ندارد». از این رو به مردم توصیه می‌شود محدودیت‌های فعلی از جمله ماسک زدن در اماکن عمومی را رعایت کنند، در آستانه کریسمس تعهدات اجتماعی غیرضروری را کنار بگذارند و با احتیاط کامل عمل کنند.
+11
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.