وزیر خارجه اسرائیل «طرح بی» با چهار اهرم فشار علیه ایران را تشریح کرد

 یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیلیورونیوز :یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل در گفت‌وگو با روزنامه آلمان «ولت» تاکید کرد که زمان «طرح بی» علیه ایران فرا رسیده است.

وی در تشریح «طرح بی» به چهار اهرم فشار علیه تهران اشاره کرد و گفت که «با این چهار اهرم برای ایران روشن می‌شود چاره‌ای جز دست کشیدن از اهداف غیرقانونی هسته‌ای خود ندارد.»

وی این ابزارهای فشار را شامل، فشار اقتصادی در قالب تشدید تحریم‌ها، انزوای سیاسی و دیپلماتیک ایران نامید و افزود: «سومین اهرم این است که ایران متوجه شود اتحاد جدیدی از میانه‌روها در منطقه وجود دارد که با هم به نفع همه مردم همکاری می‌کنند و با تروریسم ایران و هم‌پیمانانش مخالف هستند.»

وی درباره چهارمین اهرم نیز گفت: «در نهایت یک تهدید نظامی معتبر باید روی میز باشد. اگر ایرانی‌ها متوجه شوند که دنیا قصد جدی برای مهار آن‌ها ندارد، به سمت تولید بمب پیش می‌روند. ما باید مشخص کنیم که دنیا این اجازه را نخواهد داد.»

وی از سوی دیگر روز پنجشنبه در گفت‌وگو با روزنامه نیویورک تایمز بار دیگر تاکید کرد که اسرائیل خواهان خروج قدرت‌های اروپایی از مذاکرات جاری در وین درباره انرژی هسته‌ای ایران است تا سرانجام آن یک «توافق بد» نباشد.
توافق خوب، توافق بد و مذاکرات بدون توافق از نظر وزیر خارجه اسرائیل

او گفت که با این حال بهترین سناریو یک «توافق خوب» با ایران خواهد بود.

وزیر امور خارجه اسرائیل که قرار است در سال ۲۰۲۳ در سمت نخست‌وزیری قرار بگیرد در گفت‌وگو با روزنامه ولت درباره «توافق خوب» گفت: «توافق خوب، توافقی است که به‌طور دائم و همه‌ جانبه تهدید هسته‌ای ایران را از بین ببرد. توافقی که جلوی ایران را از ساخت موشک‌های بالستیک و انتقال مهمات به سازمان‌های تروریستی و سایر فعالیت‌های خرابکارانه در منطقه بگیرد.»

لاپید با این حال افزود: «اما ایران علاقه‌ای به یک توافق خوب ندارد. این کشور می‌خواهد با لغو تحریم‌ها به تامین مالی عوامل تروریستی‌اش در سراسر خاورمیانه و پیشبرد برنامه تسلیحات هسته‌ای خود ادامه دهد.»

او از سوی دیگر به روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گفت که «ما هیچ مشکلی با توافق نداریم. یک توافق خوب چیز خوبی خواهد بود.»

وی افزود: «راه حل دوم این است که اصلا توافقی منعقد نشود بلکه تحریم‌ها علیه ایران تشدید شود و سومین و بدتر از همه یک توافق بد خواهد بود.»

مذاکرات در وین برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قرار است پس از ۱۰ روز وقفه از روز دوشنبه آینده از سر گرفته شود.

لاپید درباره همکاری با اروپایی‌ها به روزنامه ولت آلمان گفت: «ما همان هدفی را دنبال می‌کنیم که شرکایمان در اروپا به دنبال آن هستند. در همه سطوح درباره ایران با هم همکاری نزدیک داریم. ما همچنین در جریان تغییر دولت اخیر با آلمان تماس‌هایی در سطح بالا داشته‌ایم.»

وی افزود: «ایران یک تهدید جهانی است. ایران مجهز به سلاح هسته‌ای، کل خاورمیانه را وارد یک رقابت تسلیحات هسته‌ای می‌کند. رژیم [ایران] تشویق خواهد شد تا فعالیت‌های تروریستی خود را در سراسر جهان از جمله در اروپا تشدید کند.»

وی با اشاره به نزدیکی جغرافیایی ایران و اسرائیل گفت: «ایران به طور مرتب نابودی اسرائیل را مطرح می‌کند و در نتیجه ما نه تنها حق داریم بلکه وظیفه داریم برای حفاظت از شهروندان خود اقدام کنیم. این اولویت اصلی ما است.»

پس از تصمیم آمریکا برای خروج از توافق برجام در سال ۲۰۱۸ و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران، تهران در برنامه هسته‌ای خود تجدید نظر کرد. ایران همچنین دسترسی ناظران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به تاسیسات هسته‌ای خود محدود کرده است، تصمیمی که با ابراز نگرانی برخی کشورها مواجه شده است. با این حال اسرائیل در سال ۲۰۱۵ نیز از توافق هسته‌ای ایران راضی نبود.
+20
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  من تصور میکنم که اسرائیل از ایران بعنوان لولو استفاده میکند تا کشورهای عربی را جذب کند و تاکنون هم این سیستم جواب داده است و هیچگونه قصدی برای حمله به ایران ندارد
  7
  44
  جمعه ۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  تا دیروز میخواستید بزنید و دک و پوز جمهوری اسلامی را پایین بیارید، اما امروز اهرم برداشتید دستتون؟
  1
  36
  جمعه ۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا
  حکومت اسلامی مانند شیری زخمیست که هرز گاهی چنگ ودندان نشان میدهد واگر تن به تسلیم بدهد هویت خود را گم میکند و سرگشته ،بخاطر همین مقاومت میکنند بنابراین ازفلاکت رو به نکبت میروند وقتی رژیمیکه مردم خود را میکشد قدر مسلم که هیچکس دیگر در امان نیست همانطور که امروز شاهدش هستیم
  16
  29
  جمعه ۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  grizzly - برلین، آلمان

  طرح بی!! عجب طرحی به به!! کارشون شده تحریم و تهدید، این طرحها رو 43 ساله دارید اجرا میکنید و فقط مردم رو بدبخت کردید و آقازاده ها رو خوشبخت
  2
  27
  جمعه ۳ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Mome - لوند، سوئد
  به خدا اگر ج ا و اسرائیل فردا با هم ملاقات کنند کسی متعجب و ناراحت نمی شود پس به جای تهدید بیائید و بذر دوستی بکارید، که به نفع هر دو کشور است. ایرانی ها مردم اسرائیل را دوست دارن و آنها نیز ایرانی ها را.
  4
  13
  جمعه ۳ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  ( ایران مجهز به سلاح هسته‌ای، کل خاورمیانه را وارد یک رقابت تسلیحات هسته‌ای می‌کند. رژیم [ایران] تشویق خواهد شد تا فعالیت‌های تروریستی خود را در سراسر جهان از جمله در اروپا تشدید کند.) 1_ مسئله اینجاست که بدون سلاح اتمی اسرائیل هیچ کشوری در خاورمیانه حتی تصور تهیه سلاح اتمی را به خود راه نمیداد. 2_ کشوری که به تایید سازمانهای بین المللی 1800 عملیات ترور در سرتاسر دنیا انجام داده انگشت اتهام را به سمت دیگران نشانه میره. وقاحت این اشکنازی ها حد و حسابی نداره.
  1
  8
  جمعه ۳ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  طرح بی و سه تا از اهرم هایش را ویل کنید همان اهرم 4 را به کار برید هم مردم ایران و هم مردم اسرائیل و هم مردم 4 تا از کشورهای عربی از دست نظام اخوندی ایران نجات می یابند!
  2
  0
  شنبه ۴ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.