شکایت از دانشگاه پرینستون به اتهام «لابیگری برای رژیم ایران»

العربیه: ژیو وانگ، دانشجوی سابق دانشگاه «پرینستون» که سپاه پاسداران ایران به اتهام «جاسوسی برای آمریکا» او را در ایران زندانی کرد، از مسئولان این دانشگاه به اتهام «لابیگری برای رژیم ایران» شکایت کرد.
 
به گزارش «واشینگتن فری بیکن»، وانگ که اکنون به‌عنوان مشاور امنیت ملی جیم بنکس، نماینده جمهوری‌خواه کنگره از ایالت ایندیانا، فعالیت می‌کند، در شکایتی که ماه گذشته تسلیم دستگاه قضایی آمریکا کرد، مسئولان پرینستون را متهم می‌کند که «برای حفظ روابط خود با رژیم ایران» از افشای پرونده او توسط همسرش جلوگیری کرده‌اند.
 
وانگ به ویژه از «مرکز ایران‌شناسی» پرینستون و «کنشگران و دانشگاهیان طرفدار رژیم» مستقر در این دانشگاه، برای اینکه به او در باب طبیعت رژیم ایران «اطلاعات غلط» داده و او را «گمراه» کرده بودند، شکایت کرد، و مدعی شد هنگامی که احساس خطر کرده بود، مسئولان و وکیلان پرینستون از او خواسته بودند به سفارت سوئیس در تهران پناهنده نشود.
 
او در شکایت خود گفته است که تلاش‌های پرینستون برای «حفظ روابط با رژیم ایران» را افشا خواهد کرد. او همچنین گفته از پژوهشگران پرینستون که با جمهوری اسلامی همکاری می‌کنند یا با آن همسویی دارند نام خواهد برد. وانگ می‌گوید مشکوک است که توصیه‌هایی که قبل و در طول سفرش به ایران یک «مدیر تحقیقاتی پرینستون» که پدرش دیپلمات سابق ایرانی بوده در اختیار او گذاشته، برای گمراه کردن او بوده است.
 
به گفته «واشینگتن فری بیکن»، وانگ خاطرنشان می‌کند که سید حسین موسویان، دیپلمات اسبق ایرانی مظنون به تروریسم در اروپا که پارسال هم در مراسم بزرگداشت قاسم سلیمانی، فرمانده مقتول سپاه قدس ایران شرکت کرد، تحت عنوان «پژوهشگر» در پرینستون حضور دارد. وانگ مدعی است که موسویان و دیگر کارمندان پرینستون که با رژیم ایران ارتباط دارند، «عمدا تصمیم گرفتند از سرمایه سیاسی خود در ایران برای کمک به وی استفاده نکنند».
 
وانگ که بلافاصله پس از عقد قرارداد هسته‌ای 2014 میان دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا، و دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران، به ایران سفر کرده بود، توسط اطلاعات سپاه دستگیر، و با اتهام «جاسوسی برای آمریکا» به ده سال زندان محکوم شد. او از سال 2016 تا 2019 در زندان بود، تا اینکه سرانجام با مسعود سلیمانی، دانشمند هسته‌ای ایران معاوضه شد.
+77
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  kevinpalang - مالمو، سوئد

  به دروغ چهل سال هست که میگویند اسراییل همین امروز و فردا به ایران حمله میکند ولی واقعیت این هست که رژیم‌تروریستی اسلامی دست نشانده کارتر و عامل برهم زدن ثبات در خاورمیانه برای فروش اسلحه و چپاول هست. در حالیکه ایرانیان مقیم اروپا نمیتوانند همانند دیگر شهروندان اروپایی بدون ویزا به آمریکا سفر کنند ولی سید حسین موسویان در یکی از مهم ترین دانشگاههای آمریکایی مشغول لابی گری و اعمال تروریستی هست برای رژیم آخوک ها هست. حالا شما بگردید دنبال پرتقال فروش!
  4
  56
  جمعه ۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  گوسفندهای ایران که خودشونو زدن به مردن از ترس
  4
  35
  جمعه ۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  من نمیفهمم چرا درس عبرت برای این دانش آموختگان نمیشود که سفر به هر عنوان به ایران مخصوصا بعنوان تحقیق به منزله جاسوسیست وباید عواقب آن را هم بیشبینی کنند البته اینها بازیهایه سیاسیست که رژیم ایران در آن خبره شده محقق را به ایران میکشند مخصوصا که امریکائی باشد تا تبلیغ امریکا شیطان بزرگ است را زنده نگه دارند البته این روش احمقانست چون از قبل میدانند که اون محقق در چه زمینه ای تحقیق میکند این کارها مصرف داخلی دارد برای دلخوشی ولایت مدارها ونشان دادن اقتدار وزارت اطلاعات .
  3
  13
  جمعه ۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  عمده اینا دارای روابط اطلاعاتی با سپاه هستند بخصوص همین موسویان که با یک درگیری جعلی خودش رو جا کرد تو آمریکا و الانم برای سپاه طعمه می فرستند و هدفشون هم کاملا مشخص هستش. البته اینا سعی در نفوذ دادن بچه هاشون هم هستند و هدف اصلی لابیگری و جاسوسی و از همه مهتر رد زدن کسایی هستش که در شرایطی میشه فرستادشون ایران تا بعنوان طعمه زندانی بشوند و بشه باهاشون دلالی کرد.
  3
  13
  جمعه ۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.