احتمال حذف تیم‌های پرطرفدار ایرانی از بازی‌های آسیایی به دلیل بی‌توجهی مدیران دولتی

 صحنه‌ای از بازی استقلال پرسپولیس. آرشیوصدای آمریکا :رسانه‌های ایران از احتمال «حذف دو باشگاه پرسپولیس و استقلال» از رقابت‌های لیگ قهرمانان فوتبال آسیا در پی ارسال «دو نامه» دوازده صفحه‌ای توسط «ای‌اف‌سی» خبر داده‌اند؛ دو نامه‌ای که ریشه در مجادلات چند سال اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا با باشگاه‌‌های ایران برای تعیین تکلیف وضعیت مدیریت آنها دارد.

آن چه به طور معمول برای توضیح این قبیل بی‌نظمی‌های بین‌المللی از سوی مدیران ورزشی ایران اعلام می‌شود، موارد کلی همچون «شکایت‌های زیاد از دو باشگاه، مشکلات مالی دو باشگاه، بدحسابی‌ها و بدهکاران زیاد داخلی و خارجی، بدهی سنگین دو باشگاه به نظام مالیاتی» و مواردی از این دست است.

هر چند در روزهای گذشته، مدیران باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس در جلسه‌ای با حضور شهاب‌الدین عزیزی خادم، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، شرکت کردند و درباره دلایل و احتمالات حذف به گفت‌وگو نشستند، اما هنوز معلوم نیست سرنوشت این دو تیم در فصل بعدی بازی‌های باشگاه‌های آسیا چگونه خواهد بود.

دو ماه پیش نیز کنفدراسیون فوتبال آسیا طی ابلاغیه‌ای به وزارت ورزش و جوانان ایران اعلام کرده بود که نمی‌تواند به صورت رسمی به عنوان مالک دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تهران فعالیت داشته باشد و در صورت ادامه مالکیت این دو باشگاه از سوی دولت، این دو تیم نمی‌توانند در فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا شرکت کنند و «مجوز حرفه‌ای» را دریافت نخواهند کرد.

به نظر می‌رسد که همچنان مدیران ورزشی دولتی به دنبال خریدن زمان برای حل مشکلات بین‌المللی باشگاه‌های ورزشی ایران هستند، مشکلاتی که ریشه در ساختار نادرست مالکیت باشگاهی و دخالت مکرر نهادهای حاکمیتی در امور ورزشی دارد و به صورت دوره‌ای موجب بروز تکانه‌هایی بر پیکره این باشگاه‌ها و نگرانی هوادارانشان می‌شود.

دو ماه پیش فدراسیون فوتبال ایران در نامه‌ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا، خواستار مهلت بیشتر برای رفع و رجوع مسائل مالی شده بود و «مشکلات ناشی از تحریم» را علت عدم تسویه‌حساب با طلبکاران اعلام کرده بود؛ فرصت دیگری که آخرین روزهای خود را سپری می‌کند بی آن‌که تغییری در شرایط به وجود آمده باشد.

آن چه این روزها تحت عنوان «مجوز حرفه‌ای» سرخابی‌ها مطرح است، به گونه‌ای مشابه در سالیان گذشته نیز فعالیت آسیایی این باشگاه‌ها را با خطر مواجه کرده بود، اما با بی‌توجهی مسئولان ورزشی جمهوری اسلامی و مدیران دولتی این تیم‌ها روبه‌رو شد و با وجود ارسال اخطارهای رسمی فراوان از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا تلاش عملی برای تفکیک مجمع و مالکیت دو باشگاه استقلال و پرسپولیس از یکدیگر صورت نگرفت.

یحیی گل‌ محمدی، سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس نیز در ارتباط با کم‌کاری مسئولان ورزشی برای دریافت مجوز فعالیت حرفه‌ای باشگاه‌های ایرانی، گفته است: «بیشتر اسم حرفه‌‌ای را یدک می‌کشیم و فوتبال‌مان شبیه دورهمی است.»

ساعت ۲۳:۵۹ دقیقه روز ۲۷ دسامبر ۲۰۲۱ به وقت محلی کشور مالزی، پایان مهلتی است که گفته شده کنفدراسیون فوتبال آسیا به یاشگاه‌های ایرانی برای ارسال دفاعیات،‌ مدارک و مستندات خود به منظور جلوگیری از ابطال مجوز حضور در رقابت‌های لیگ قهرمانان فوتبال آسیا داده است.
+8
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.