اعتراض معلمان در ده‌ها شهر ایران؛ «جو امنیتی» در تهران، برخورد خشونت‌آمیز در شیراز

 خوزستان، عکس از کانال تشکل‌های صنفی معلمانرادیو فردا :معلمان در ده‌ها شهر ایران روز پنج‌شنبه، دوم دی‌ماه، در اعتراض به تصویب «ناقص» طرح رتبه‌بندی این صنف بار دیگر تجمع کردند.

معلمان در قطعنامه پایانی این تجمع سراسری بر ادامه مطالبه‌گری خود تاکید کرده و خواستار آزادی معلمان زندانی شدند.

بنا بر گزارش‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، تجمع‌ اعتراضی معلمان در برخی شهرها از جمله تهران با «جو امنیتی» همراه بوده و تجمع آن‌ها در شیراز «با یورش نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شده» است.حمله نیروهای انتظامی و لباس شخصی به معلمان شیرازمحمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، روز پنج‌شنبه در توییتی نوشت که پیش از آغاز تجمعات نهادهای امنیتی «بیش از صد فعال معلم» را احضار کرده و «با تهدید» از آنها خواسته بودند که تجمع برگزار نکنند.
دادستانی شیراز نیز پیشتر با ارسال پیامکی برگزاری هرگونه تجمع اعتراضی معلمان را ممنوع و آن را موجب «سوءاستفاده عناصر معاند» اعلام کرده بود.

بارها اتفاق افتاده است که تجمع‌های اعتراضی در ایران به خارج از کشور که در ادبیات حکومت جمهوری اسلامی با عناوینی چون «دشمن»، «معاند»، «منافق» و مانند آن همراه می‌شود نسبت داده شده و نیروهای امنیتی با همین مجوز دست به سرکوب اعتراض‌ها می‌زنند.

روز پنج‌شنبه در بسیاری از شهرها معلمان معترض پلاکاردهایی درباره وضعیت نابسامان حقوق و معیشت خود و اعتراض به نحوه تصویب طرح رتبه‌بندی که از آن با عنوان «سرهم‌بندی» نام می‌برند در دست داشتند.

همچنین در برخی شهرها معلمان معترض با سر دادن شعارهایی خواستار آزادی معلمان زندانی شدند.
لایحه رتبه‌بندی معلمان پس از حدود ده سال بلاتکلیفی و افزایش تجمعات اعتراضی معلمان در ماه‌های اخیر سرانجام روز ۲۴ آذر امسال به تصویب مجلس ایران رسید.

در واکنش به نحوه تصویب این لایحه، سخنگوی کانون صنفی معلمان با اعلام این که طرح تصویب‌شده مورد تأیید معلمان و تشکل‌های صنفی فرهنگیان نیست گفته بود که «تجمعات سراسری معلمان تا رسیدن به مطالبه مطلوب ادامه خواهد داشت».

بالا گرفتن اعتراضات سراسری فرهنگیان در حالی صورت می‌گیرد که جمهوری اسلامی ایران با مشکلات اقتصادی بسیاری از جمله به‌دلیل تحریم‌های اقتصادی ناشی از فعالیت‌های هسته‌ای دست‌به‌گریبان است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه در آبان ۴۴.۴ درصد بوده و بر پایه آمارهای رسمی وزارت کار، متوسط قیمت بیش از ۸۳ درصد اقلام خوراکی در ایران از حد بحران هم فراتر رفته است.

در قطعنامه پایانی تجمع سراسری معلمان ایران در روز پنج‌شنبه، دوم دی، بار دیگر بر اجرای درست و کامل قانون همسان‌سازی از ابتدای مهر ۱۴۰۰ تاکید شده و آمده است که مطالبه‌گری فرهنگیان تا زمان تحقق خواسته‌های آن با شدت هر چه بیشتر ادامه خواهد داشت.

در این قطعنامه همچنین با انتقاد از «سناریوسازی به شیوه کیهان برای مقهور و امنیتی کردن مطالبات صنفی» بر خواسته معلمان مبنی بر آزادی معلمان زندانی و توقف احضار همکاران‌شان تاکید شده است.
+75
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  درود بر تک تک معترضین. راه رهایی و استقلال ما تنها با همبستگی و اتحاد و مبارزه تا نابودی این نظام جهنمی و خونخوار هموار خواهد شد.
  0
  23
  ‌پنجشنبه ۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.