فرمانده آینده نیروی هوایی اسرائیل: همین فردا قادر به حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران هستیم

 یک جنگنده اف-۱۵ اسرائیلی در حال عملیات نظامیرادیو فردا :فرمانده آینده نیروی هوایی اسرائیل می‌گوید کشورش قادر است «همین فردا» تاسیسات هسته‌ای ایران را بمباران کند.

ژنرال تومر بار افزوده که او دلیل خودداری آمریکا برای تحویل زودتر هواپیماهای سوخت‌رسان که برای بمباران ایران مهم هستند، را درک نمی‌کند.

ژنرال بار گفته است که او به تلاش برای قانع کردن آمریکا ادامه خواهد داد تا دست‌کم دو فروند از این هواپیماها زودتر تحویل اسرائیل شود.

رسانه‌های اسرائیل هفته گذشته گزارش دادند که آمریکا درخواست این متحد خود را برای تحویل زودتر از موعد هواپیماهای سوخت‌رسان «رد کرده است».

تومر بار که قرار است از ۱۳ فروردین ۱۴۰۱ پست فرماندهی نیروی هوایی اسرائیل را تحویل بگیرد، در حالی نسبت به توانایی کشورش در بمباران تاسیسات هسته‌ای ایران اطمینان داده است که بسیاری از مقامات سابق اسرائیل معتقدند این کشور فاقد توان کافی نظامی برای ورود به جنگ با ایران یا از بین بردن کامل برنامه هسته‌ای تهران است.

مقامات اسرائیلی که روزنامه نیویورک تایمز در روزهای گذشته با آن‌ها مصاحبه کرده بود، گفته‌اند این کشور تنها ممکن است بتواند ضرباتی در مقیاس کوچک به تاسیسات هسته‌ای تهران وارد کند اما انجام حملات نهایی علیه تاسیساتی که در نقاط مختلف ایران پراکنده است، فراتر از توان و منابع ارتش اسرائیل است.

رلیک شافیر، ژنرال ذخیره نیروی هوایی اسرائیل، به نیویورک تایمز گفته بود حملات به ایران از نوعی که وزیر دفاع اسرائیل خواسته، «بسیار دشوار و حتی غیرممکن است».

به گفته این نظامی ارشد پیشین، اسرائیل هواپیماهای بزرگ به اندازه کافی برای حمل بمب‌های سنگرشکن که بتوانند بارها و بارها تاسیسات زیرزمینی مانند فردو و نطنز را هدف قرار دهند، در اختیار ندارد.

ژنرال شافیر افزوده بود که تنها نیروی هوایی آمریکا توان انجام حملات متعدد و طولانی به ایران را دارد و می‌تواند خسارات قابل توجهی به تاسیسات به‌شدت محافظت شده و پنهان شده در دل زمین وارد کند.
«برملا شدن عمق اختلافات» با وجود دیدارهای سالیوان
در این میان، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، که به اسرائیل سفر کرده است، روز چهارشنبه اول دی در دیدار با نفتالی بنت، نخست‌وزیر، و برخی دیگر از مقامات ارشد این کشور، «زمینه‌های مشترک برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران را بررسی کرد».

سفر آقای سالیوان به اسرائیل و دیدارهای او با مقامات این کشور در میانه تنفس موقت در مذاکرات جاری وین میان ایران و قدرت‌های جهانی انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، آقای سالیوان در دیدار با نفتالی بنت گفت که دو کشور متحد در خصوص راهکار امنیتی مشترک در زمینه‌های مختلف، به یک «تقاطع بحرانی» رسیده‌اند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که جیک سالیوان از جمله در دیدار با ایال خولاطا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، درباره نگرانی از ناحیه ایران، شامل برنامه هسته‌ای و تحرکات ایران و بازوهای نیابتی‌اش در منطقه، رایزنی کرده‌اند.

این بیانیه افزوده که آقای سالیوان مقامات اسرائیلی را در جریان آخرین رویدادهای مذاکرات وین قرار داده و طرفین در باره آینده تعاملات خود در ارتباط با ایران، گفت‌وگو کردند.

با این حال، به نوشته رویترز، مقامات اسرائیلی در اظهارات خود پس از دیدارهایشان با جیک سالیوان، ایران را «بمب ساعتی» توصیف کردند.

نفتالی بنت در توئیتی هر چند مذاکرات خود با جیک سالیوان را «سازنده» توصیف کرد، اما ادامه مذاکرات قدرت‌ها با ایران را «تهدیدی جدی» خواند.

نخست‌وزیر اسرائیل به آقای سالیوان گفت، آن‌چه که در وین در جریان است، پیامدهای عمیقی برای ثبات خاورمیانه و امنیت اسرائیل در سال‌های پیش‌رو دارد.

روزنامه هاآرتص روز چهارشنبه نوشت که سفر جیک سالیوان به اسرائیل «عمق اختلافات» دو کشور در خصوص ایران را «برملا کرده است».

به نوشته هاآرتص، نفتالی بنت و دولت او ظاهرا «اطمینان» دارند که جو بایدن برای رسیدن به توافق با ایران، حتی توافقی معتدل، «به‌شدت مشتاق» است در حالی که اسرائیل مسائل را به گونه‌ای کاملا متفاوت می‌بیند.

هاآرتص نوشته است مقامات ارشد اسرائیل در دیدار با جیک سالیوان گفته‌اند اکنون که ایران از نظر اقتصادی و مالی به‌شدت تضعیف شده، اتفاقا بهترین زمان برای تشدید تحریم‌ها علیه تهران است نه بالعکس.

در همین حال، شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل شامگاه ۳۰ آذر خبر داد جو بایدن هفته‌ها است که به درخواست نفتالی بنت برای انجام یک مکالمه تلفنی در مورد ایران پاسخ نداده است.

هر چند دفتر نخست‌وزیری اسرائیل این گزارش را رد کرده است اما روزنامه‌های معاریو و اسرائیل‌هیوم نوشته‌اند یکی از دلایلی که کاخ سفید به درخواست نفتالی بنت جواب رد داده، این است که آمریکا غیر از آشکار شدن اختلافات بر سر ایران، از سیاست دولت بنت برای ساخت‌وساز در کرانه باختری و شرق اورشلیم/بیت‌المقدس خشنود نیست.‎
+45
رأی دهید
-81

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  چقدر زر مفت میزنید شما. خسته نمیشید؟ باور کن اگه میتونستید دریغ نمکردید.شما یهودیان و اخوند مسلمان همگی دارید برا بازار اسلحه آمریکا کار میکنید. ایران هم اگه میتونس حمله میکرد.هر دو خفه خون بگیرید و بزارید مردم زندگیشون را بکنند.
  3
  73
  ‌پنجشنبه ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  اسرائیل به تنهایی و بدون کمک امریکا امکان حمله به ایران را ندارد . این را اسرائیل و همه میدانند. امریکا هم درمنافعش نیست به ایران حمله کند . حمله ی در کار نیست اینها فقط جو سازی هست
  6
  53
  ‌پنجشنبه ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۴:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  اسرائیل در زمان ان نوکرش ترامپ تروریست هم به ایران جرات حمله نداشت چه برسد به زمان یک ریس جمهور مردمی مثل بایدن
  26
  39
  ‌پنجشنبه ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن

  این داستان آمریکا و اسرائیل هم شده حکایت عباسقلی خان و پسرش علیمردان خان ! داشت عباسقلی خان پسری ، پسر بی هنر و خیره سری ، هر چه میگفت لَلِه لج میکرد ، دهن خود به لَلِه کج میکرد . تا به آخر ! اگر کمکهای سیاسی و مالی و نظامی آمریکا و ساپورتهای انگلیس نبود ، اسرائیل چکار میخواست بکنه !؟ البته نباید از نظر دور داشت که عمده سیاست و اقتصاد آمریکا در کنترل یهودیان آمریکاست و خوب بالطبع وجود یک چنین علیمردان خانی عجیب نیست !
  4
  41
  ‌پنجشنبه ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا

  اینبار مواظب باش تو شلوارتون نزنین . اما چرا فردا ؟ قبلا هم گفتم ، اگر خواستی بزنی اول فاطی را بزن .
  5
  25
  ‌پنجشنبه ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  petrick - اشدود، اسرائیل

  فقط صبح نباشه ،من کار دارم.‌. میخوای بزاریم بعد آخر هفته ، از همه بهتره.
  7
  27
  ‌پنجشنبه ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  مسعود راستگو - تهران، ایران

  البته احتمالش خیلی کمه ولی اگر این حماقت رو بکنید خیلی از تندروها در ایران رو به آرزوی خودشون می رسونید چون دو تا هدف توجیه میشه و حمایت صدرصدی مردم رو ایجاد میکنه اولی حمله تمام عیار به اسرائیل و دومی داشتن بمب اتم.
  7
  27
  ‌پنجشنبه ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Stone44 - سوئیس، سوییس

  فقط حرف مفت خوب چیزشو داری بزن همه اینها فقط ضر ضر مفت می‌کنند هم ملای اشغال هم آمریکای و اروپای کثافت منفعت طلب هم اسرائیل لات. یک مشت حکومت‌های گند که دنیا رو تبدیل کردند به لجنزار و مردم رو بدبخت و گرفتار. ندم هم که بلا نسبت گوسفند هر بلایی سرشون میاد بازم میگن بیشتر جا کن. دنیای دیوانه بوگندو.
  2
  29
  ‌پنجشنبه ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  [::مسعود راستگو - تهران، ایران::]. نه داداش مردم ایران دیگه گول نمیخورن
  1
  6
  ‌پنجشنبه ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  ab shangooli - لندن، انگلستان
  همین فردا که نه ، فردا جمعه س ایران کلأ تعطیله ، شنبه هم که شبات هست اسراییل تعطیله ، یکشنبه هم که کل دنیا تعطیله ، من میگم دوشنبه شما بزنید بقیه هم برقصن.
  2
  13
  ‌پنجشنبه ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  kevinpalang - مالمو، سوئد
  چهل ساله میخوان حمله کنن به ایران فقط حرف مفت. به کمک آخوک های اشغالگر ایران نمایش مسخره اجرا میکنند برای فروش اسلحه. اگر این حکومت تروریست سرکار نبود حزب دموکرات چطور طالبان را مسلح میکرد و چطور آشوب در خاورمیانه براه میانداخت؟ بلاخره کشوری که بودجه نظامی اش هشتصد میلیارد دلار است و یک میلیون نفر مستقیما در صنایع دفاعی کار میکنند باید بتواند اسلحه تولید شده در بویینگ یا لاکهید مارتین را در جایی بفروشد و بدون اشوب که نمیشود. در حالی که مردم ایران به گروگان گرفته شده اند و حتی ایرانیان ساکن اروپا با پاسپورت اروپایی حق مسافرت بدون ویزا به آمریکا را ندارند انگلزاده های اسلامی راحت به واشنگتن و نیویورک‌ رفت آمد میکنند و بهای این بیزنس کثیف را مردم بدبخت ایران با جان و مالشان پرداخت میکنند.
  0
  11
  ‌پنجشنبه ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  [::ab shangooli - لندن، انگلستان::]. دمت گرم, خیلی باحال گفتی. از خنده روده بر شدم.
  1
  6
  ‌پنجشنبه ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Mome - لوند، سوئد
  شما قوی با ارتشی مدرن، آیا مردم شما آنقدر قوی هستن که بعد از چند تا موشک از اسرائیل فرار نکنند وبه کشور اصلی خود باز گردن.این یک جنگ درون مرزی و شهری خواهد شد که در حوله اول مردم آسیب میبینند. امیدوارم که هرگز پیش نیاید.
  2
  5
  ‌پنجشنبه ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. مردمی یا مردنی؟ 😂😂 بابا شما دموکراتها چی میکشین اینقدر های هستین؟ شرط میبندی همین شد مغز نوکر چین تا جنگ راه نندازه ول نمیکنه؟ البته خودش که نه، کسانی که نخش دستشونه
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. توی کوتوله مغزی میشه دهانت را باز نکنی. بوی نادانی و جهالت فضا را آکنده میکند .
  0
  1
  ‌سه شنبه ۰۷ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.