جیک سالیوان و نفتالی بنت برای تنظیم «استراتژی مشترک» مقابل ایران دیدار کردند

دیدار بنت و سالیوان در روز ۲۲ دسامبر ۲۰۲۱بی بی سی :جِیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز چهارشنبه در جریان دیداری با نفتالی، بنت نخست وزیر اسرائیل، گفته است که دو کشور درحال کار به روی یک استراتژی مشترک امنیتی هستند.

کاخ سفید بعد از این دیدار گفت که "برنامه به سرعت در حال پیشرفت هسته ای ایران تهدیدی جدی برای صلح و امنیت خاورمیانه و جهان" است.

بنابه گزارش ها جیک سالیوان و مقام های اسرائیلی در جریان دیدار خود سعی کردند در مورد چگونگی برخورد با فعالیت های برنامه اتمی ایران به دیدگاه های مشترک برسند.

دفتر نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل می گوید که آقای سالیوان در این دیدار به او گفت که آمریکا و اسرائیل در مسیر شکل دادن به یک استراتژی مشترک امنیتی در یک "گذرگاه حیاتی" قرار دارند.

براساس این بیانیه آقای سالیوان گفت که سفر او درست پیش از کریسمس موید این موضوع است که این"گذرگاهی حیاتی برای هر دو کشور پیرامون یک مجموعه مسائل امنیتی است و مهم است که با هم بنشینیم و یک استراتژی مشترک، یک دیدگاه مشترک، بچینیم و راهی برای تضمین اساسی منافع کشور شما و ما پیدا کنیم."

بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل در سخنانی بعد از گفت‌وگو با جیک سالیوان از قدرت های جهانی خواست به ایران اجازه ندهند در مذاکرات وین "وقت کشی" کند.

یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل هم گفت که او و آقای سالیوان درباره "استراتژی مبارزه با برنامه اتمی ایران و راه همکاری آمریکا و اسرائیل در این مورد" بحث کردند.

در هفته های اخیر تهدید مراکز اتمی ایران از سوی اسرائیل وارد مرحله تازه‌تری شده و مقام های ارشد این کشور گفته اند که ارتش اسرائیل برای عملیات نظامی علیه مراکز اتمی ایران در حالت آماده باش است.

نخست وزیر اسرائیل گفته است که ایران در مذاکرات اتمی جدی نیست و در حال خرید زمان برای توسعه برنامه هسته ای اش است اما به گفته وی اسرائیل چنین اجازه ای به ایران نمی دهد.

دو روز پیش در واکنش به این موضع گیری ها سرلشکر غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء که قرارگاه جنگی ایران محسوب می‌شود، گفت تهدیدهای اسرائیل "بدون چراغ سبز و حمایت آمریکا امکان پذیر نیست" و اسرائیل را تهدید به عمل متقابل نظامی در صورت حمله نظامی به ایران کرد.

کاخ سفید بعد از دیدار مقام های ارشد آمریکایی و اسرائیل در بیانیه ای گفت که دو طرف درباره "نیاز به رویارویی با همه جنبه های تهدید" ناشی از ایران بحث کردند.

به گفته کاخ سفید آقای سالیوان که برای دیداری ۳۰ ساعته به اسرائیل و نواحی تحت اشغال فلسطینی سفر کرده، اسرائیل را در جریان آخرین تحولات مذاکرات وین قرار داد.

این بیانیه می افزاید که "مقام ها تاکید کردند که ایالات متحده و اسرائیل در عزم خود برای اطمینان از اینکه ایران هرگز به سلاح هسته ای دست پیدا نمی کند متفق اند."

ایران می گوید به دنبال سلاح هسته ای نیست و فقط به دنبال کسب مهارت در زمینه فناوری اتمی برای مقاصد صلح آمیز است.

با این حال حدود چهار هفته پیش فریدون عباسی دوانی، نماینده مجلس و رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران در سالگرد ترور محسن فخری زاده - معاون وزارت دفاع و فرد پشت پرده برنامه اتمی ایران - گفت که او علیرغم فتوای آیت الله علی خامنه ای در حرام بودن تولید، نگهداری و به کارگیری سلاح اتمی، برای آن "سیستم ایجاد کرده بود".
زمان از سرگیری مذاکرات وین
در تحولی دیگر در این روز سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت که گفت و گوهای وین برای نجات برجام (توافق هسته ای ایران و قدرت ها) که هفته پیش به درخواست این متوقف شد تا قبل از پایان سال میلادی از سر گرفته خواهد شد.

خبرگزاری رویترز هم به نقل از دیپلمات ها گزارش می دهد که مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین قرار است در روزهای پایان دسامبر از سر گرفته شود.
+3
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  فقط برای ترساندن اخوندهای حاکم در ایران است که این دو با همدیگر دیدار میکنن و مثلا" در مورد حمله به تاسیسات اتمی گفتگو میکنن .
  2
  2
  ‌پنجشنبه ۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.