رویارویی احتمالی کارلسون و فیروزجا غول‌های شطرنج جهان

علیرضا فیروزجاماگنوس کارلسن و علیرضا فیروزجا، صدرنشین‌های جدول رده‌بندی شطرنج جهان، احتمالا در آینده نزدیک به دیدار هم می‌روند و مسابقه‌ای را برگزار خواهند کرد.

ماگانوس کارلسن، قهرمان و نفر نخست شطرنج جهان، در پیامی به حامیان مالی خود خاطرنشان کرده است که در رقابت‌های بعدی خود مقابل نماینده "نسل جدید" به میدان خواهد رفت. این پیام مگانوس کارلسن بدون شک این معنی را دارد که او به زودی به دیدار علیرضا فیروزجا می‌رود.

مگانوس کارلسن ۳۱ ساله و نروژی از سال ۲۰۱۳ میلادی تا کنون عنوان قهرمانی شطرنج جهان را از آن خود کرده است.

علیرضا فیروزجا ۱۸ ساله که ریشه ایرانی دارد و برای تیم ملی فرانسه مسابقه می‌دهد نیز روند صعودی بی‌نظیری را در سال‌های اخیر داشته است. او به عنوان نفر دوم در جدول رده‌بندی شطرنج‌بازان برتر جهان، به کسب عنوان قهرمانی جهان چشم دوخته است.

ماگانوس کارلسن می‌گوید: «من تا به حال مقابل نسل‌های گذشته و سه بازیکن برتر نسل خودم بازی کرده‌ام. نتیجه‌گرایی در این مسابقات برای من هدفمند بوده است. این اما در درازمدت همین‌طور نخواهد ماند. بعید است که من یک مسابقه دیگر بازی کنم مگر این که رقیب بعدی‌ام، نماینده نسل جدید باشد.»

کارلسن با این اظهارات، مقدمه رویارویی خود مقابل علیرضا فیروزجا را فراهم کرده است. رقابت علیرضا فیروزجا و مگانوس کارلسن از جذابیت‌ فوق‌العاده‌ای برخوردار خواهد بود و توجه ویژه صحنه وررش جهان را به خود جلب خواهد کرد.

علیرضا فیروزجا که متولد شهر بابل است در حال حاضر به عنوان یکی از استعدادهای نخبه در عرصه شطرنج جهان محسوب می‌شود.

او در مسابقات تیمی قهرمانی اروپا در اسلوونی در ماه آبان سال جاری، عملکرد و بیلان تاریخی به جا گذاشت. فیروزجا با هفت پیروزی و دو تساوی، یکی از بهترین نتایج را کسب کرد. گفتنی است که تنها بابی فیشر در مسابقات ۱۹۷۱ کارنامه‌ای بهتر از او دارد.

فعالیت حرفه‌ای علیرضا فیروزجا در عرصه شطرنج در سن ۱۲ سالگی آغاز شد. نخستین موفقیت بزرگ این شطرنج‌باز با کسب مقام قهرمانی در رقابت‌های شطرنج قهرمانی جوانان آسیا در سال ۲۰۱۵ در رده سنی زیر ۱۲ سال، رقم خورد.

او سپس در سال ۲۰۱۶ درجه استاد بین‌المللی (IM) را از فدراسیون بین‌المللی شطرنج دریافت کرد.

علیرضا فیروزجا در پایان سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که دیگر با پوشش و مدیریت فدراسیون شطرنج ایران به میدان نخواهد رفت.

وی این تصمیم را پس از کناره‌گیری غیرمنتظره تیم ملی ایران از حضور در رقابت‌های قهرمانی شطرنج ۲۰۱۹ جهان به دلیل مخالفت مسئولان حکومت جمهوری اسلامی با رویارویی مقابل حریفان اسرائیلی، گرفت.
+10
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  نظام منحوس ج.ا نخبه های مملکت را فراری میدهد . و البته با جذب و سواستفاده از افراد کودن بعنوان بسیجی ، به بقای ننگینش ادامه میدهد
  0
  12
  ‌پنجشنبه ۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.