رزمایش موشکی سپاه؛ واکنش به تهدیدهای اسرائیل؟

رزمایش سپاه (عکس از آرشیو)دویچه وله :در حالی که قدرت‌های غربی و متحدان منطقه‌ای آنها برنامه‌ موشکی ایران را تهدیدی برای ثبات منطقه می‌دانند، سپاه پاسداران در سواحل خلیج فارس رزمایش برگزار کرده و از دستیابی به "نقاط درخشانی" در تکامل قدرت خود خبر داده است.

سرلشکر حسین سلامی روز سه‌شنبه، ۳۰ آذر (۲۱ دسامبر) رزمایش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را  "دقیق و واقعی" خوانده و "دقت در اصابت به اهداف و قابلیت عملیات همزمان روی هدف‌های ثابت یا متحرک" را ستوده است. او در جمع خبرنگاران گفته است: «در دو روز اخیر در نیروی دریایی سپاه جهش در قدرت دفاعی را ملاحظه کردم.»

به گفته سلامی، پهپادها، موشک‌های بالستیک و موشک‌های کروز، اهداف از پیش تعیین‌شده را "به صورت دقیق با شرایط مختلف و با دقت صد در صد مورد اصابت قرار دادند".

فرمانده کل سپاه گفته است: «ورود فناوری‌های جدید اعم از هوش مصنوعی و فناوری استفاده از پهپادها در اعماق متعدد و موشک‌ها در طیف وسیعی از بردها با دقت‌های قابل‌قبول، نشانگر دستیابی نیروی دریایی سپاه به نقاط درخشان در مسیر تکامل قدرت خود است.»

سپاه پاسداران پیوسته گزارش‌هایی در مورد دستاوردهای نظامی خود منتشر می‌کند. سال گذشته هم اعلام کرد که شماری "شهر موشکی زیرزمینی" در امتداد سواحل خلیج فارس ساخته است. در آخرین روزهای ۱۳۹۹ نیز صدا و سیمای جمهوری اسلامی گزارشی در مورد "شهر موشکی" و پایگاه جدید سپاه پاسداران، مجهز به موشک‌های کروز، بالستیک و تجهییزات جنگ الکترونیک پخش کرد.
نگرانی غرب و متحدانش
کشورهای غربی و عربی برنامه‌های موشکی ایران را با نگرانی دنبال می‌کنند. تهران اما همواره اعلام کرده که گسترش برنامه‌های موشکی‌ ایران تنها به منظور افزایش توان دفاعی کشور و بازدارندگی در برابر حمله خارجی است.

قدرت‌های غربی و متحدان منطقه‌ای آنها اما در گسترش برنامه‌ موشکی ایران تهدیدی برای ثبات منطقه می‌بینند و آن را مکمل برنامه‌ هسته‌ای ایران می‌دانند. به ویژه اسرائیل موشک‌های میان‌برد ایران را تهدیدی برای خود می‌داند که با بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر بُرد، می‌توانند این کشور را هدف قرار دهند.

مقامات اسرائیل تا کنون بارها تهدید کرده‌اند که در صورت نیاز، به تاسیسات اتمی ایران حمله خواهند کرد. در جدیدترین این تهدیدات، بنی گانتس، وزیر دفاع این کشور طی دیدارهایش با مقام‌های آمریکایی در چند روز گذشته یک جدول زمانی برای حمله احتمالی به ایران ارائه داده است.

سرلشکر غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیای سپاه پاسداران روز ۲۹ آذر در جمع فرماندهان سپاه گفته بود: «در صورتی که تهدیداتی از این دست جنبه عملی به خود بگیرد، نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی بدون درنگ، تمامی مراکز، پایگاه‌ها، مسیر و فضای استفاده شده برای عبورو مبداء تجاوز را بر اساس طرح‌های عملیاتی تمرین شده مورد حمله کوبنده قرار خواهد داد».
+9
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  arian1 - ابادان، ایران
  دیگر همه می دانند که سرداران ترسوی سپاهی مانند سگان ترسیده فقط واق واق می کنند و هیچ بخاری از آنها بلند نمی شود و گرنه می بایست جواب حملات مکرر اسراییل در سوریه و یا بمباران اهداف داخل ایران را می دادند. در ضمن با چند تا موشک از کار افتاده که نمی توان کاری در مقابل امریکا و اسراییل انجام دهند.
  3
  4
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.