بزرگترین پرونده طلاق در بریتانیا،محکومیت حاکم دبی به پرداخت ۵۵۴ میلیون پوند به همسر سابقش

 محمد بن راشد آل مکتوم (راست) حاکم دوبی و شاهزاده هیارادیو فردا :یک شعبه دادگاه عالی بریتانیا روز سه‌شنبه ۳۰ آذر در پایان بررسی اختلاف مربوط به حضانت فرزندان بین حاکم دوبی و همسر سابقش، محمد بن راشد آل مکتوم را موظف کرد ۵۵۴ میلیون پوند (معادل ۷۳۳ میلیون دلار) به شاهزاده هیا بنت الحسین بپردازد.

قاضی دادگاه در حکم خود گفت، بخش اعظم این مبلغ کلان که در دادرسی‌های مشابه در تاریخ بریتانیا بی‌سابقه است برای تامین امنیت شاهزاده هیا و دو فرزندش در برابر «تهدیدهای جدی» از سوی حاکم دوبی مقرر شده است.

قاضی فیلیپ مور افزود: «شاهزاده هیا هیچ پاداشی به غیر از تامین امنیت خود و جبران بخشی از دارایی او که به دلیل جدایی از همسرش از دست داده طلب نکرده است».

در این حکم مقرر شده که محمد بن راشد آل مکتوم باید ظرف سه ماه آینده اولین بخش از این مبلغ (معادل ۲۵۱.۵ میلیون پوند) را برای تامین مخارج منزل مجلل، جواهرات و اسب‌های مسابقه‌ای که از دست داده و مخارج مربوط به امنیت او و فرزندانش به شاهزاده هیا بپردازد.

محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی و نخست‌وزیر و نایب رئیس امارات متحده عربی موظف شده که سه میلیون پوند برای تحصیل دو فرزندش، جلیله ۱۴ ساله و زاید ۹ ساله و ۹.۶ میلیون پوند نیز برای بدهی‌های قبلی بپردازد.

علاوه بر این، او باید سالانه مبلغ ۱۱.۲ میلیون پوند نیز برای مخارج جاری فرزندانش و تامین امنیت آن‌ها پس از رسیدن به سن بلوغ پرداخت کند.

پرداخت مجموع این مبالغ در سال‌های آینده از طریق یک سپرده ثابت به مبلغ ۲۹۰ میلیون پوند در بانک «اچ اس‌بی‌سی» تضمین خواهد شد.

هر چند کارشناسان قضایی می‌گویند که پرداخت چنین مبلغ کلانی برای حل اختلاف بر سر حضانت فرزندان در تاریخ بریتانیا بی‌سابقه است، ولی این مبلغ بسیار کمتر از ۱.۴ میلیارد پوندی است که شاهزاده هیا از دادگاه درخواست کرده بود.

شاهزاده هیا، خواهر ملک عبدالله پادشاه اردن، به دادگاه گفت: «تنها چیزی که می‌خواهم آزادی خودم و امنیت فرزندانم است».

سخنگوی محمد بن راشد آل مکتوم نیز گفت، حاکم دوبی همواره هزینه‌های فرزندانش را تامین کرده و از رسانه‌ها خواست به حریم خصوصی آن‌ها احترام بگذارند.

دادرسی مربوط به حضانت فرزندان تازه‌ترین فصل از ماجرایی است که با فرار شاهزاده هیا به لندن در آوریل ۲۰۱۹ شروع شد. شاهزاده هیا در پی برقراری رابطه عاشقانه با یکی از محافظانش و یک ماه پس از درخواست طلاق از حاکم دوبی به دلیل نگرانی از امنیت خود و فرزندانش به لندن آمد.

دادگاهی در لندن در سال ۲۰۱۹ و در پایان بررسی شکایت شاهزاده هیا در حکم خود اعلام کرد که به خاطر تهدیدهای حاکم دوبی او نگران جان خود بوده و حاکم دوبی در گذشته نیز دو دختر خود را که از ازدواج قبلی وی هستند، ربوده و با آن‌ها بدرفتاری کرده است.

اوایل سال جاری میلادی نیز رئیس بخش خانواده دادگاه‌های انگلیس در پایان دادرسی جداگانه‌ای به این نتیجه رسید که محمد بن راشد آل مکتوم دستور داده که با استفاده از ابزار جاسوسی «پگاسوس» تلفن‌های همراه شاهزاده هیا و وکلای او را که یکی از آن‌ها نماینده پارلمان بریتانیاست، هک کنند.

شاهزاده هیا از مراجع قضایی بریتانیا تقاضای طلاق نکرده است. او هیچ توضیحی در این زمینه نداده است، ولی وکلایش می‌گویند در صورت طرح تقاضای طلاق او می‌توانست از همسر سابق خود که یکی از ثروتمندترین مردان جهان است، میلیاردها پوند طلب کند.

یکی از وکلای شاهزاده هیا گفت هزینه‌های حقوقی این پرونده که بیش از دو سال طول کشید بالغ بر ۷۰ میلیون پوند است.

او افزود: «مبالغی که حاکم دوبی در این رابطه هزینه کرده است هیچگاه برملا نخواهد شد ولی بدون شک رقم سرسام‌آوری است».
+18
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.