چگونه کوسه سفید بزرگ به هیولا تبدیل شد؟

العربیه :«آرواره‌ها»، رمان حادثه‌ای و وحشت‌انگیز به قلم پیتر بنچلی، نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی، را به عنوان اثری می‌شناسند که تصور عمومی مدرن از کوسه سفید بزرگ به مثابه «ماشین آدمخوار» را در جهان رواج داد.
آرواره‌ها - نوشته پیتر بنچلیداستان در شهری خیالی در ساحل شرقی آمریکا آغاز می‌شود، جایی که دختری در حال شنای نیمه‌شب، قربانی یک کوسه سفید بزرگ می‌شود. در حالی که رئیس پلیس محلی معتقد است که قاتل کماکان در کمین است، شهردار، از ترس ورشکست شدن کسب و کار اهالی شهر توریستی، از بستن ساحل امتناع می‌کند، و این کشمکش به به حوادث بیشتر و مقابله نهایی با کوسه می‌انجامد.

«آرواره‌ها» به محض انتشار در سال 1974 به یکی از محبوب‌ترین کتاب‌ها در آمریکا تبدیل شد. تاثیرگذاری این داستان در آن زمان چنان بود که تابستان آن سال، بسیاری از مردم ترجیح دادند به جای اینکه برای شنا و آب‌تنی پا توی اقیانوس بگذارند، فقط روی شن‌های ساحل به آفتاب گرفتن بپردازند.

موفقیت کتاب سبب شد تا استیون اسپیلبرگ، کارگردان جوانی که تازه کارش را آغاز کرده بود، به آن علاقمند شود و تصمیم بگیرد آن را به فیلم تبدیل کند. نسخه سینمایی اسپیلبرگ از کتاب بنچلی که در سال 1975 ساخته شد، به یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما بدل گشت، اسپیلبرگ را یک‌شبه مشهور کرد، و آغازی برای ساخت فیلم‌های پرخرج و پرفروش در هالیوود شد.

با این وجود، رویکرد کتاب به قضایا تیره‌تر از رویکرد فیلم است. مثلا، در کتاب اینطور اشاره می‌شود که اصرار شهردار برای باز نگه داشتن ساحل ممکن است از این نشات گرفته باشد که او به مافیای محلی بدهکار است. یا زیست‌شناس دریایی که برای مقابله با کوسه از نیویورک می‌آید، با همسر رئیس‌ پلیس روابط نامشروع برقرار می‌کند.

بر این أساس، اسپیلبرگ سال‌ها بعد اعتراف کرد هنگامی که برای اولین بار کتاب را خوانده بود، از اکثر شخصیت‌های آن خوشش نیامده بود، و می‌خواسته در اقتباس سینمایی خود کاری کند که کوسه برنده شود.

از سوی دیگر، پیتر بنچلی، نویسنده داستان اصلی، با مشاهده اینکه چگونه کتابش باعث واکنش عمومی به کوسه‌ها شده به طوری که در مواردی به تایید قتل عام آنها انجامیده، سال‌ها بعد از کرده خود پشیمان شد، و در اواخر عمر خود در اوایل هزاره جاری به طرفدار سفت و سخت حفاظت از جانوران و به ویژه کوسه‌ها تبدیل شد.
+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.