فیفا: جام جهانی فوتبال هر دو سال یک بار برگزار شود

جیانی اینفانتینودویچه وله :جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، طرح برگزاری جام جهانی را هر دو سال به جای هر چهار سال یک‌بار، معرفی کرد. این برنامه با مخالفت کنفدراسیون‌های اروپا و آمریکای جنوبی مواجه شده است.

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، برنامه خود برای تغییر تقویم برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی را همچنان با قاطعیت دنبال می کند.

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، در چارچوب اجلاس این نهاد بین‌المللی فوتبال که در آن نمایندگان بیش از ۲۰۰ فدراسیون ملی فوتبال کشورهای جهان به عنوان عضو در آن حضور داشتند، تاکید کرد که برگزاری دوسالانه جام جهانی فوتبال به جای هر چهار سال یک‌بار، "به نفع همه و قابل اجرا" خواهد بود.

اینفانتینو می‌گوید: «این برنامه باعث افزایش درآمد به میزان ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در طول ۴ سال  خواهد شد. اگر فردا رای‌گیری کنیم، احتمالا اکثریت به برگزاری جام جهانی به شیوه هر دو سال یک‌بار، رای خواهند داد.»

رئیس فیفا همچنین تصریح می‌کند: «اما موضوع این است که ما چگونه می‌توانیم باعث پیشرفت فوتبال شویم. برگزاری جام جهانی هر دو سال به جای هر چهار سال یک‌بار، اهمیت این مسابقات را کمتر نخواهد کرد و در اعتبار و کیفیت آن نیز تاثیر منفی نخواهد داشت.»

برنامه فیفا حاکی از تغییر تقویم جام جهانی زنان از سال ۲۰۲۳ و جام جهانی مردان از سال ۲۰۲۴ میلادی است. همچنین قرار است که ۴۸ تیم ملی در جام جهانی به جای ۳۲ تیم حضور داشته باشند.

اینفانتینو اشاره می‌کند: «این طرح منجر به سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری برای توسعه فوتبال در سراسر جهان خواهد شد. فدراسیون‌های ملی فوتبال در همه کشورها نیز هر کدام ۱۶ میلیون دلار دریافت خواهند کرد.»

اما این برنامه فیفا از سوی دیگر با مخالفت شدید کنفدراسیون‌های فوتبال اروپا و آمریکای جنوبی مواجه شده است.

اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا، با اشاره به نتایج یک تحقیق گسترده بازاریابی معتقد است که این طرح فیفا باعث ایجاد ضرر مالی برای فدراسیون‌های فوتبال کشورهای قاره اروپا بالغ بر نزدیک به ۳ میلیارد یورو در طول ۴ سال خواهد شد.  

همچنین کمیته بین‌المللی المپیک IOC نیز موضع انتقادی خود در قبال برنامه‌های جدید فیفا را ابراز کرده است. IOC معتقد است که برنامه برگزاری بازی‌های المپیک نیز به این خاطر احتمالا مورد اختلال قرار خواهد گرفت.
+11
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.