کیهان: اگر تحریم ها لغو نشود، غنی‌سازی را به ۹۰ درصد می‌رسانیم و به یک قدرت هسته‌ای تبدیل می‌شویم

به گزارش سایت دیده بان ایران, روزنامه کیهان تحت مدیریت حسین شریعتمداری در شماره امروز خود در مورد مذاکرات وین نوشت: سناریوی اصلی آمریکا «فرسایشی کردن مذاکرات» با دو هدف‌، یکی پاک کردن سابقه فریبکاری‌های گذشته و «حساسیت‌زدایی» از بدعهدی‌های خود بدون پرداخت هزینه آن و دوم «حساسیت‌زایی» برای برجام و حفظ و تقویت این حساسیت جامعه و افکارعمومی برای گره زدن اقتصاد کشور به نتایج مذاکرات طولانی مدت و معطل نگه داشتن ایران پای میز مذاکرات با «امید کاذب تعلیق تحریم‌ها» و همچنین حفظ فضای ترس در افکارعمومی و فضای اقتصادی دیگر کشورها برای ممانعت از هرگونه برقراری روابط تجاری – اقتصادی با جمهوری اسلامی است.

خباثت اعمال تحریم‌های جدید همزمان با برگزاری مذاکرات نیز در همین جهت است. ثانیا؛ تیم مذاکره‌کننده باید در عین حال که «حسن نیت» خود را حفظ و آشکار می‌کند‌، تا زمان آشکار شدن ملموس نتایج مذاکرات‌، با بدبینی و بی‌اعتمادی کامل هم در اتاق وین و هم در بیرون و در فضای رسانه‌ای حاضر شود و از اظهار خوشبینی کاذب نسبت به هرگونه نتیجه مذاکرات به شدت پرهیز کند. چراکه در طول حداقل ۸ سال گذشته ملت ایران جز فریبکاری‌، هیچ‌گونه اقدامی که بیانگر خوشبینی و سازنده بودن باشد از طرف مقابل مشاهده نکرده است. ثالثا؛ باید هوشیار و مراقب بود که زمینه‌ای برای فضا‌سازی علیه تیم مذاکره‌کننده از سوی غربی‌ها و صهیونیست‌ها فراهم نشود. به عنوان مثال پس از دور هفتم مذاکرات با فریبکاری طرف مقابل‌، با محرمانه نگه داشتن تاریخ و روز مذاکرات در هفته بعد(دور هشتم)شرایط و امکان فضا‌سازی در جهت القای فریبکارانه «شکست و ناامیدی مذاکرات» و «بعید بودن برگزاری دور بعد» فراهم شد و تا حدودی نیز تاثیر خود را در بازار ارز گذاشت! در حالی که می‌شد با اعلام صریح روز توافق شده مذاکرات بعدی؛ جلوی این سناریوی آمریکایی‌ها و تلاطم بازار ارز را گرفت. و یا تقلیل تاکتیکی موضع لغو «همه تحریم‌ها» به «تحریم‌های مغایر برجام و یا تحریم‌های ترامپ و...» در بیان و کلام، می‌تواند موجب فراهم شدن فضا‌سازی برای تضعیف قدرت چانه‌زنی دیپلماتیک و همچنین ایجاد تردید در حقانیت و قاطعیت تیم مذاکره‌کننده شود. رابعا؛ با توجه به تمرکز ایران بر دیپلماسی اقتصادی و ائتلاف‌های تجاریِ منطقه‌ای و بین‌المللی و دست برتر محور مقاومت در تحولات منطقه‌، ایران بزرگ‌ترین برنده مذاکرات وین است‌، چه این مذاکرات نتیجه‌بخش باشد و چه شکست بخورد. چون اگر آمریکا شروط و مطالبات قانونی و مشروع ایران را برای لغو کامل تحریم‌ها بپذیرد‌، این یعنی برد بزرگ ملت ایران! درغیراین صورت ایران با خنثی‌سازی تحریم‌ها و بهبود وضع اقتصادی‌، به برنامه هسته‌ای خود نیز ادامه می‌دهد و غنی‌سازی اورانیوم را از ۶۰ درصد‌، در صورت نیاز به ۹۰درصد هم می‌رساند و به یک قدرت هسته‌ای جهانی تبدیل می‌شود و این یعنی شکست بزرگ آمریکا! بدون شک محاسبات ایران در این خصوص کامل و حقیقت امر این است که ایران در شرایط فعلی فقط به لغو تحریم‌ها با شروط خود نه براساس دیکته‌های آمریکا نیاز دارد. به قول الدیک دیپلمات سابق آمریکایی «با توجه به موقعیت قوی‌تر و بهتر ایران در مذاکرات، بایدن نبرد بسیار سختی در پیش دارد!» خامسا؛ اروپایی‌ها می‌دانند که ایران در استفاده از حق قانونی خود در برجام مصمم است‌، چه تحریم‌ها برداشته شود و چه نشود! چون در برجام به رفع همه تحریم‌ها به عنوان حق جمهوری اسلامی تصریح شده و اگر ملت ایران به این حق خود برسد‌، قطعاً نیازی نیست از حق برجامی دیگر خود استفاده کند. اما اگر به این حق خود نرسد، براساس بندهای ۲۹ و ۳۹ برجام حق دارد در صورت عدم ایفای تعهدات طرف مقابل، تعهدات خود را کاهش دهد. لذا جمهوری اسلامی براساس لغو یا عدم لغو تحریم‌ها و در هر دو صورت براساس مفاد برجام عمل می‌کند و ناقض برجام نخواهد بود و به گفته مذاکره‌کننده ارشد ایران «مسیر دیپلماسی و عمل به تعهدات جاده دو طرفه است و ایران در مسیر یک طرفه گام برنخواهد داشت.»

اما نکته مهم در‌باره ادعای آمریکایی‌ها و غربی‌ها مبنی بر اینکه «زمان رو به پایان و این آخرین فرصت است»، باید گفت خود آنها در «تنگنای زمان» قرار گرفته‌اند. اولا؛ از موفقیت دیپلماسی اقتصادی و سرعت پیشروی برنامه هسته‌ای ایران به موازات مذاکرات به شدت نگرانند. برهمین اساس از ایران خواستند پیشروی برنامه هسته‌ای را در زمان مذاکرات متوقف کند. اما به سه دلیل مهم با مخالفت ایران روبه‌رو شده‌اند: یک- تجربه تلخ برجام و سوابق مذاکرات به ایران آموخته است نباید به وعده‌های این کشورها درخصوص دستیابی به توافق اعتماد کند. دو- آمریکا خودش مزورانه به موازات مذاکرات‌، از اعمال تحریم‌ها علیه ایران دست برنداشته و هر هفته تحریم‌های جدیدی اعمال می‌کند. سه- ایران به‌طور منطقی تصمیم گرفته منتظر مذاکرات و نتایج آن نماند‌، تا همچون هشت سال گذشته فریب نخورد. ثانیا؛ بایدن و دموکرات‌ها با توجه به تنگنای زمانِ نزدیک شدن به انتخابات میاندوره‌ای، بیشتر مورد انتقاد و حمله جمهوری‌خواهان قرار می‌گیرند و نگران باخت نتایج انتخابات هستند. ثالثا؛ با توجه به تعطیلات کریسمس پیش‌بینی می‌شود ادامه مذاکرات وین به سال ۲۰۲۲ موکول شود‌، اما چون تاکنون تلاش داشتند برای ایران ضرب‌الاجل‌سازی کنند‌، لذا در افکارعمومی داخلی و خارجی در تناقضی قرار می‌گیرند که پاسخی برای آن ندارند و آن آشکار شدن کامل بی‌اعتباری گزینه‌های دیگرشان است.
+35
رأی دهید
-138

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن

  ژیاد جوش نخور ، همین الانشم خودت با اون وافوری که داری ازش دود میگیری یه قدرت هشته ای هشتی داداش ! مَنقَلتم که خودش یه رآکتور اتمی کامله ، بشین پاش و تکون نخور هوا شَرده . ژِر ژیادی هم نزن !
  15
  190
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  این یارو انگار هنوز با تاکتیک "نرمش قهرمانانه" خامنه ای هنوز خوب آشنا نشده. خخخخ.
  15
  129
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  این مرتیکه یبوست زده باید بجای غنی سازی به فکر تنقیه سازی خودش باشد
  16
  133
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا

  تو همین حالاش هم قدرت هسته ایی هستی با کمک پیک نیکی نود درصد غنی سازی رو میخوای چکار
  11
  131
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  باژ اژ پای منقل اغا پاشد! بشین داداش، چایی نباتت رو بخور نئشگی عژما جون رو نپرون.
  13
  115
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  کاپیتان لیچ. - لندن ، انگلستان

  دو کلام از مادر عروس.
  7
  90
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  غنی سازی را به 90 درصد برسانید، آنوقت چه خواهید شد؟ کشور را بسپارید دست جوانان، هر ایرانی هم یک رای، جمهوری ایران، یا مانند اروپا، آنوقت یک ملت هشتاد میلیونی قدرتمند از صد هسته ای بهتر خواهیم بود، ولی شما در تخیلات کمونیستی گیر کرده اید، مگر پاکستان هسته ای نیست، چرا مردم بدبخت شده اند، گم شید
  5
  65
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  حاج حسین. جان مولا این 90 درصدی را خوب اومدی.
  50
  9
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران

  اقای شریعتمداری ، شما و احمدینژاد که برای قطعنامه های سازمان ملل و دلار ارزشی قایل نبودید و اینها را کاغذ پاره میدانستید ، حالا چه شده که بدنبال برداشتن تحریمها افتادید ، اگر میخواهید کاری بکنید احمدینژاد را که مسبب اصلی بوجود امدن تحریم ها میباشد را بمحاکمه بکشید تا بقیه مسیولان چه در حال و چه در اینده از این غلط ها نکنند
  3
  33
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۱
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد

  این موره متحرک از ترس داره میمیره که آخره عمری بدست مردم بیفته،تهدید میکنی‌ دنیا ریشه شمارو وجب کرده روس گفته حتما که همش بلوفه.
  2
  25
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  مثل مقام معظم رهبری فقط بلدید عرعر کنید
  3
  30
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  ابن مفنگی نمیمیره چرا؟!
  0
  11
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  پیش بسوی کره شمالی شدن.
  0
  7
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  تو خودت قدرت هشته ای هستی. وقتی بترکی 7 اقلیم را گند فرا میگیرد
  0
  8
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۰ - ۰۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  عکس ش که میگه در حال غنی سازیه! داداش جون مادرت سر غنی سازی تو بگیر اونور، خفه مون کرد!.
  0
  8
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۰ - ۰۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  کاش آمریکا بیخیال میشد همین عن دماغ بره ۹۰ درصد بسازه ببینیم چیکار میخواد باهاش بکنه. کره شمالی سالها پیش ساخت الان دارن علف میخورن بعد این گاگول مثلا هر روز تهدید میکنه . یارو حداقل ۱۵ سال از منطقه عقب هیتش دفعه قبل گفت تنگه هرمز را ببندید ولی احمق نمیدونه به برکت تهدیدات توخالی مموتی سالهاست که کشورهای جنوب تنگه هذمز رو با لوله های زمینی نفت کاملا بی اثر کردن و بستن تنگه هرمز فقط عراق و خود ایران رو گیر میاندازه. خخخ
  0
  8
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.