حمله خبرگزاری سپاه به مهدوی‌کیا به خاطر حضور در کنار مربی اسراییلی

ایران وایر : پیام یونسی پور
جمعه، ۲۶ آذرماه، فدراسیون جهانی فوتبال به مناسبت این‌که سرانجام رقابت‌های «عرب کاپ» را پس از ۶۰ سال برگزاری، به رسمیت شناخت و در تقویم خود ثبت کرد، یک بازی نمادین به میزبانی شهر دوحه، میان دو تیم «ستارگان اعراب» و «منتخب جهان» برگزار شد.

«مهدی مهدوی‌کیا»، ستاره سابق تیم ملی فوتبال ایران و سرمربی کنونی تیم زیر ۲۳ ساله‌های ایران، به دعوت فیفا در تیم منتخب جهان حضور داشت. حالا خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران حضور مهدی مهدوی‌کیا در این تیم را به دلیل «همراه شدن در پروژه عادی‌سازی روابط با اسراییل» مورد نقد قرار داده است.

آن‌چه فارس نمی‌بیند، حضور مهدی مهدوی‌کیا در یک آوردگاه بین‌المللی درجه اول فوتبال جهان است.

***
رقابت‌های عرب کاپ از سال ۱۹۶۳ آغاز شد. لبنان نخستین کشوری بود که میزبانی این مسابقات را پذیرفت.­ یک سال بعد کویت و دو سال بعد، عراق میزبانی این مسابقات را پذیرفتند. رقابت‌ها، نظم دقیقی نداشت و به صورت نمونه سال ۱۹۸۲ به دلیل جنگ‌های داخلی در لبنان و سال ۲۰۱۹ به دلیل «عدم وجود حامیان مالی» اساسا برگزار نشد.

فیفا در آستانه رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ تصمیم گرفت به پیشنهاد قطر مبنی بر جایگزینی مسابقات «عرب کاپ» به جای تورنمنت «جام کنفدراسیون‌ها» جواب مثبت بدهد.

تا پیش از این، کشورهایی که میزبان رقابت‌های جام جهانی فوتبال بودند، باید یک سال پیش از آغاز این مسابقات، از رقابت‌هایی با عنوان جام کنفدراسیون‌ها در کشور خود میزبانی می‌کردند. این بار اما، عرب کاپ با حضور تیم‌های ملی کشورهای عربی جای این مسابقات را گرفت، تا این مسابقات نیز جنبه‌ای رسمی در تقویم فیفا پیدا کند.

قطر، عراق، عمان، بحرین، تونس، امارات متحده، سوریه، موریتانی، مراکش، عربستان، اردن، فلسطین، الجزایر، مصر، لبنان و سودان، ۱۶ تیم عربی حاضر در این رقابت‌ها بودند.

«جیانی اینفانتینو»، رییس فدراسیون جهانی فوتبال، برگزاری متفاوت و امکانات بی‌نظیر قطر برای میزبانی مسابقات را ستود و گفت: «قطر صاحب بهترین و پیشرفته‌‏ترین استادیوم‎های جهان است. آن‌چه ما دیدیدم این است که بازیکنان از بازی کردن در این ورزشگاه‌ها لذت می‌‏برند.» او قطر را «کشوری کوچک» خواند که در زمینه تکنولوژی، شرایط را برای حضور میلیون‌ها نفر در زمان جام جهانی فراهم کرده است.

فدراسیون جهانی فوتبال همچنین در آستانه پایان این مسابقات از قطر خواسته بود به مناسبت به رسمیت شناختن تورنمنت جدیدی به نام عرب کاپ، یک دیدار نمادین میان دو تیم ستارگان عربی و تیم منتخب جهان برگزار کند.

هدایت تیم ستارگان جهان را «آرسن ونگر» بر عهده داشت. در این تیم ستاره‌های نام‌داری همچون «آندره‌آ پیرلو»، «یحیی توره»، «خاویر ماسچرانو»، «لوتار ماتیوس»، «مارسل دسایی»، «یوری ژورکائف»، «لوئیس هرناندز» و «کریستین کارمبو» به زمین رفت. داوری این بازی را هم «پیر لوئیجی کولینا» سرشناس‌ترین داور تاریخ برعهده داشت.

خبرگزاری نظامی و امنیتی فارس اما به عنوان خبر اول صفحه ورزشی خود، از گزارشی با تیتر «مهدوی کیا کنار مربی صهیونیست» استفاده کرده است.

اشاره این خبرگزاری به حضور «آورام گرانت»، سرمربی سابق چلسی به عنوان کمک مربی در تیم ستارگان جهان است.

آورام گرانت ۶۶ ساله و متولد «پتخ تیکوا» در اسراییل است. اما او را با سرمربی‌گری در تیم چلسی، پورتسموث، وستهام یونایتد و پارتیزان بلگراد می‌شناسند.

از موفق‌ترین عملکردهایش می‌توان به کسب عنوان نایب قهرمانی در پایان فصل ۲۰۰۸–۲۰۰۷ اشاره کرد؛ آورام گرانت برای نخستین بار در تاریخ باشگاه چلسی، این تیم را به فینال لیگ قهرمانان اروپا رساند و همان سال در لیگ برتر انگلستان هم با امتیاز برابر با منچستر یونایتد به مقام دوم لیگ جزیره رسید.

خبرگزاری فارس مدعی شده است که آورام گرانت، در تلاش است کشورهای عربی و اسراییل را در جهت آن‌چه «عادی‌سازی روابط» خوانده، حرکت دهد. بعید به نظر می‌رسد مربی فوتبال در سطح آقای گرانت، در معادله‌های سیاسی کشورها چنین جایگاهی داشته باشد.

اما سابقه نشان می‌دهد که آورام گرانت، با دوری کردن از خصومت‌های سیاسی، بارها تاریخ را به اشکال مختلف تغییر داده است. به صورت نمونه سال ۲۰۰۴ میلادی او نخستین شهروند اسراییلی بود که با گذرنامه اسراییلی‌ خود وارد خاک تونس شد تا رقابت‌های جام ملت‌های آفریقا را از نزدیک تماشا کند. روزنامه «یدیوت آهارانوت» چاپ اسراییل برای او تیتر زده بود: «مربی اسراییلی به خاک دشمن خوش‌آمد گفت.» تا پیش از او، هیچ شهروند اسراییلی حق سفر به کشور مسلمان تونس را نداشت.

صداوسیمای جمهوری اسلامی، هرچند در تمام سال‌هایی که آقای گرانت در لیگ برتر جزیره با تیم‌هایش درخشید، ملیت او را پنهان کرد؛ اما جلوی پخش مسابقات چلسی یا تیم‌های دیگر تحت هدایت او را نگرفت؛ موضوع اصلی البته درآمد حاصل از تبلیغات تلویزیونی هم بود.

خبرگزاری فارس نوشته است: «مهدی مهدوی‌کیا در حالی در این بازی حضور داشت که رابح ماجر و دو ستاره دیگر فوتبال الجزایر در حمایت از مردم مظلوم فلسطین، حاضر نشدند در کنار یک صهیونیست بازی کنند تا در این فرآیند که هدف نهایی آن عادی‌سازی روابط با این رژیم کودک‌کش است، مشارکت کنند.»

فارس البته به این موضوع اشاره نکرده است که در سوی دیگر، تیم «منتخب ستارگان سابق عرب» بود که همگی آن‌ها از کشورهای اسلامی و با دین اسلام وارد زمین شده بودند.

اگر متولد دهه‌های ۵۰ و ۶۰ خورشیدی باشید، این نام‌­ها را بهتر از نام دبیران و اساتید مدرسه و دانشگاه‌تان به یاد دارید؛ «علی الحبسی»،«سامی الجابر»، «فهد الکبیسی»، «نواف التمیاط»، «رباح ماجر» یا «یونس محمود» و «محمد سعدون». همگی از ستاره‌های سابق تیم‌های ملی کشورهای اسلامی و همه مسلمان با سابقه سجده زدن پس از گل‌زنی یا پیروزی، مقابل دوربین‌ها.

خبرگزاری رسمی سپاه پاسداران مدعی شده که مهدی مهدوی‌کیا و فدراسیون فوتبال به دلیل همراه شدن در پروژه عادی سازی روابط با اسراییل باید توضیح داده و پاسخگو باشند.

موضوع موضع‌گیری تند خبرگزاری فارس علیه مهدی‌ مهدوی‌کیا، تازگی ندارد. خبرگزاری فارس مرداد سال ۱۳۹۶ به مهدی مهدوی‌کیا لقب «فوتبالیست بی­هوش» داد که نباید حرف­ها و شخصیت او را جدی گرفت.

این حمله فارس پس از آن بود که مهدی مهدوی‌کیا از «مسعود شجاعی» و «احسان حاج‌صفی» به دلیل بازی مقابل تیم «مکابی» و محروم شدن این دو بازیکن از تیم ملی ایران دفاع کرد و در صفحات مجازی خود نوشت: «لحظاتی که باعث خوشحالی مردم ایران شُدید، هیچ‌وقت از یاد نخواهد رفت. به امید روزی که سیاست دست از سر ورزش بردارد و عمل جای شعار را بگیرد. ای‌کاش به فکر زیرساختهای ورزش، ساختن چند ورزشگاه آبرومند و توجه به ورزش‌های پایه این مملکت، از بین بردن فقر، اعتیاد و بیکاری بودیم، نه اتفاقات لبنان و سوریه و عراق. پاینده باد ایران و ایرانی.»

فارس در واکنش به دیدگاه مهدی مهدوی‌کیا نوشته بود: «حتی بی‌بی‌سی فارسی، با همه خباثتی که در این مواقع به خرج می‌دهد، حاضر نشده همه پیام مهدوی‌کیا را در کانال تلگرامی خود منتشر کند و تنها به حمایت از دو فوتبالیست خطاکار کشورمان بسنده کرده است.»

اردیبهشت سال ۱۳۹۷ «علی‌اکبر رائفی‌پور» که خودش را به عنوان تئوریسین «فراماسونری»، «صهیونیسم»، «مهدویت» و «توطئه» می‌خواند، مخاطبانش را در دانشگاه «علم و صنعت» تهران جمع کرده بود و در نکوهش واکنش مهدی مهدوی‌کیا گفت: «این‌ها برای حوزه‌های امنیت ملی کارشناس می‌شوند؛ ای‌کاش آن‌قدر که پول در سوریه و لبنان خرج کردید، جایش ورزشگاه می‌ساختید. برو دوغت را تبلیغ کن بابا.» کنایه آقای رائفی‌پور به تبلیغاتی بود که مهدی مهدوی‌کیا در آن مقطع زمانی برای یک کارخانه تولید لبنیات در ایران انجام می‌داد.

خبرگزاری فارس، با گزارش نخست خود در صفحه ورزشی‌، یک پیام مستقیم هم برای فدراسیون جهانی فوتبال دارد؛ فوتبال ما از سیاست جمهوری اسلامی جدا نیست.
+2
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران

  برای رژیم جعلی و اشغالگر ایران همچین رویدادهای مهم ورزشی اهمیتی ندارد. اصلا علی چلاق گدا و بقیه خائنین دوست دارند که کل ورزش ایران تعلیق بشه و درش بسته بشه.
  1
  35
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  Reza18 - لندن، انگلستان
  امثال افرادی مثل مهدی مهدوی کیا افتخار ایران هستند ما ملت ایران هیچ دشمنی با اعراب و اسرائیلی ها نداریم
  0
  9
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.