اروپا در انتظار موج توفنده سویه اومیکرون کرونا

دویچه وله :به گفته کارشناسان، تنزل شیوع کرونا فریب‌دهنده است و باید در انتظار موج توفنده سویه اومیکرون بود. دربریتانیا شمار بیماران هر دوروز دوبرابر شده، هلند تعطیلی عمومی اعلام کرده و فرانسه و دانمارک کشورهای پرریسک اعلام شده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی روز شنبه ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) اعلام کرد که سویه جدید کرونا با نام اومیکرون به ۸۹ کشور جهان سرایت کرده و با سرعتی چشمگیر در حال گسترش است. شمار بیماران جدید در برخی کشورها در هر ۱،۵ تا ۳ روز دوبرابر می‌شود که بسیار سریع‌تر از سویه دلتای کرونا است.
وضعیت کرونا در آلمان
کریستیان دورستن، ویروس‌شناس مجتمع پزشکی شاریته در برلین، در ماه سپتامبر گفته بود، آمار ۶۴درصدی واکسیناسیون کل جمعیت آلمان بسیار نازل‌تر از آن است که بتوان موج بعدی کرونا را تاب آورد. حال موج سویه اومیکرون کرونا نشان می‌دهد که او درست تشخیص داده بود.

این ویروس‌شناس سرشناس روز شنبه، ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) در یک پیام توییتری ضمن اشاره به این‌که به ویژه افراد سالمند در خطر هستند نوشت، سه ماه پیش ۸۴درصد جمعیت بالای ۶۰ سال به طور کامل واکسینه شده بودند و آمار کنونی ۸۷درصد را نشان می‌دهد.

او می‌گوید، این رقم ظاهرا مطلوب به نظر می‌رسد، اما باید توجه داشت که بر اساس اداره آمار اروپا، میانگین سن در آلمان ۴۵،۹ است و فقط ایتالیا با میانگین ۴۷،۲ سال بالاتر از آلمان قرار دارد.

سهم جمعیت بالای ۶۰ سال آلمان حدود ۲۹درصد کل جمعیت، برابر با ۲۴،۱ میلیون نفر است. به گزارش شبکه خبری ان تی وی واکسینه شدن ۸۷درصد به این معناست که ۳میلیون و ۱۰۰هزار نفر این گروه سنی واکسینه نشده یا به قدر کافی واکسینه نشد‌ه‌اند.

بر اساس آمارها، در آلمان ۳۹۱۸ نفر از ۵۹۵۷ نفری که به دلیل بیماری کووید-۱۹ در هفته اول ماه دسامبر روانه بیمارستان شدند، بالای ۶۰ سال داشته‌اند. حدود ۶۲درصد بیمارانی که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند نیر از همین گروه سنی هستند.

تاکنون از حدود ۱۰۶هزار نفر مورد مرگ کرونایی، حدود ۱۰۱هزار نفر آن‌ها بالای ۶۰ سال بوده‌اند.
گسترش سریع سویه اومیکرون در بریتانیا
ساجد جاوید، وزیر بهداشت بریتانیا اعلام کرد که حدود ۶۰درصد کل بیماران کرونایی کشور از حوزه کلان‌شهر لندن هستند. بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در توییتر نوشت: «این چیزی است که طی هفته‌های آینده باید در انتظارش باشید، آن‌هم در هر کشور جهان.»

مقامات لندن روز شنبه اعلام کردند که روز گذشته ۲۳هزار و ۲۷۲ مورد جدید بیماری کرونا را ثبت کرده‌اند. از این رقم ۱۳هزار و ۶۷۴ مورد آن مبتلا به سویه ویروسی اومیکرون بوده‌اند که ۲۸۹۳ مورد بیش از روز پیش بوده است.

این آمار بدان معناست که در کلان‌شهر ۹میلیونی لندن هر دو یا سه روز یکبار شمار بیماران دو برابر شده است.

اول دسامبر متوسط هفت روزه مبتلایان جدید در لندن ۶هزار نفر بود. یک هفته بعد این رقم به حدود ۸۵۰۰ نفر رسید و هم‌اکنون این شاخص حدود ۲۰هزار نفر را نشان می‌دهد.

سطح واکسیناسیون در لندن با ۶۱،۵درصد پایین‌تر از میانگین کل کشور با ۸۱،۵درصد جمعیت بالای ۱۲ سال است که دست‌کم دو دوز واکسن را دریافت کرد‌ه‌اند.

حدود ۸۰درصد جمعیت ۶۰ تا ۶۴ سال به طور کامل واکسینه شده‌اند و این رقم در مورد ۶۵ تا ۶۹ ساله‌ها ۸۳درصد بوده است.

باید توجه داشت که میانگین سنی جمعیت لندن با ۳۸،۵ سال بسیار جوان‌تر از آلمان است.
تعطیلی سختگیرانه در هلند تا ۱۴ ژانویه
مارک روته، نخست‌وزیر هلند اعلام کرد، به منظور جلوگیری از گسترش سویه اومیکرون در روزهای کریسمس و سال نو تمام فروشگاه‌های غیرضروری، رستوران‌ها، آرایشگاه‌ها و کلوب‌های ورزشی تا ۱۴ ژانویه و مدارس هلند تا ۹ ژانویه تعطیل خواهند بود.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی تلویزیونی افزود، برای مقاومت در برابر موج پنجم کرونا با سویه اومیکرون که به سوی ما در حرکت است، این اقدامات سختگیرانه اجتناب‌ناپذیر است.

روته در رابطه با دیگر اقدامات گفت که اعضای یک خانواده بیش از دو میهمان نباید داشته باشند و تجمع بیرون از خانه به حداکثر دو نفر محدود شده است.

نخست‌وزیر هلند تصریح کرد، اگر هم‌الان این اقدامات پیشگیرانه صورت نگیرند، کشور "با وضعیتی غیرقابل مدیریت در بیمارستان‌ها مواجه خواهد شد که هم‌اکنون دچار مشکل جای دادن بیماران کرونایی هستند".
دانمارک، فرانسه و بلژیک کشورهای پرریسک اعلام شدند
دولت آلمان تمام کشورهای همسایه، به غیر از لوکزمبورگ را کشورهای پرریسک اعلام کرده است. کشورهای نروژ، لبنان و آندورا را نیز باید به این دسته از کشورها افزود.

در دانمارک وضعیت بسیار وخیمی حاکم است. تمام کسانی که از سفر استراحتی بازمی‌گردند باید به مدت ۱۴ روز قرنطینه شوند.

ویروس سویه اومیکرون با سرعتی چشمگیر دانمارک را می‌پیماید.

مته فردیریکسون، نخست‌وزیر دانمارک گفت که شاخص بیماری در ۱۰۰هزار جمعیت در هفت روز مرز ۱۰۰۰ را رد کرده،  طوری که روز جمعه، ۱۷ دسامبر به حدود ۱۲هزار نفر رسیده است.

شاخص بیماری در فرانسه ۵۲۹،۸ اعلام شده است. حدود ۱۲ درصد جمعیت ۶۷میلیون و ۵۶۴هزار نفری کشور، یعنی بیش از ۸میلیون نفر دچار بیماری کرونا شده‌اند. حدود ۷۷،۶۰درصد جمعیت دوز اول و ۷۱،۷۸درصد دو دوز کامل واکسن را دریافت کرده‌اند.
+5
رأی دهید
-12

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.